Domy s pečovatelskou službou

Jak požádat o umístění v Domě s pečovatelskou službou

 • Na sociálním odboru MÚ Železný Brod – budova B
 • U vedoucí pečovatelské služby v DPS Železný Brod

Žádost naleznete ve formulářích sociálního odboru.

Vyplněná Žádost o přidělení bytu v DPS, doplněná o potvrzení lékaře o vhodnosti umístění, je zaevidována na Odboru sociálních věcí MěÚ. Jedna z podmínek přijetí je vhodná cílová skupina žadatele a potřeba pečovatelské služby. O přidělení bytu rozhoduje Rada města.

Umístění může být vyhověno v případě:

 • Volné kapacity
 • Vhodnosti žadatele – senior v tíživé sociální situaci
 • Žadatel nepotřebuje nepřetržitou péči a je schopen se o sebe postarat v době nepřítomnosti pečovatelek

Umístění nemůže být vyhověno v případě:

 • Ubytovací kapacita není volná
 • Zdravotní stav žadatele vylučuje umístění z důvodu nutnosti nepřetržité péče
 • Žadatel prokazatelně trpí duševní poruchou
 • Žadatel trpí akutním infekčním onemocněním
 • Žadatel je závislý na omamných látkách
 • Žadatelův zdravotní stav vyžaduje péči ve zdravotnickém zařízení
 • Řešení pouze bytové otázky

 

Pečovatelský dům v Železném Brodě je postavený v  roce 1994. Nachází se v klidnější části města mezi koupalištěm a  fotbalovým hřištěm, na břehu řeky Jizery. Je to čtyřpatrová budova s  bezbariérovým přístupem . V objektu je 45 bytů, z toho je 9 pro dvojice, 3 byty jsou bezbariérové. Většina bytů má balkon. Součástí bytu je sociální zařízení ( WC, umyvadlo, sprchový kout), předsíň se skříní, zabudovaná kuchyňská linka, sporák nebo vařič, akumulační kamna, komora mimo byt. S každým bytem je možné se spojit zvonkem s telefonem od  vchodových dveří. O vybavení bytu se každý nájemník postará sám. Každý byt má svůj vodoměr a elektroměr. V přízemí je společenská místnost s knihovnou, televizí a internetem, rehabilitace a kadeřnictví. Lékař pravidelně dochází.

K dispozici jsou dva výtahy – osobní a nákladní. Kolem celého domu jsou lavičky na posezení obyvatel, za domem sušáky na prádlo a ohniště s grilem a novými lavičkami a stoly .

Dům je majetkem města, ve správě Bytového podniku Železný Brod.

 

                                                                                                               

  

Pečovatelský dům ve Bzí u Železného Brodu je přestavěný objekt ( rok 2000) ze staré vesnické školy a leží v krásném prostředí malé vesničky. 15 bytů, 5 dvoupokojových, z toho 3 bezbariérové, jsou všechny bez balkonů. V bytech je WC s umyvadlem a  sprchovým koutem, kuchyňskou linkou s vařičem. Každý byt má vlastní vodoměr a elektroměr. Vytápění celého domu je centrální – plynovou kotelnou. V domě je výtah.

V přízemí je kancelář, kuchyňka, společenská místnost s knihovnou, sedací soupravou s  televizí. V zadní části domu jsou ke každému bytu sklepní kóje, prádelna, sušárna s mandlem. Nákupy a dovozy uživatelů služby jsou zajišťovány ze Železného Brodu.

Kolem domu je veliká zahrada s různými zákoutími na posezení obyvatel. O květinovou výzdobu na oknech a na zahradě se starají společně obyvatelé s pečovatelkou.