Vše o Železném Brodě

Trávnice - zapsaný spolek

Počet příspěvků: 38 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 4 >

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Dobrý den všem,

rádi bychom železnobrodskou veřejnost informovali o existenci našeho zapsaného spolku Trávnice. Jde o otevřenou skupinu sousedů z centra historické čtvrti Trávníky. Scházíme se občas v nekuřáckém salonku hospůdky U Kašťáků.
Našim cílem je co možná nejvíce vylepšit prostředí Trávníků, kde žijeme a které máme rádi. 
A také oživit zdejší sousedský a společenský život. 

Pro letošní jarmark jsme připravili pro děti takzvané Hry postaru. Šlo o hry, které se běžně hrály za našeho dětství a které dnešní děti už většinou vůbec neznají. Pořadatelé her - obyvatelé Trávníků - se oblékli do oblečení ve stylu dávných dob a tím byly Hry postaru zajímavější.
Děti si samy vyrobily bramborová razítka, kterými jim u jednotlivých zastavení byly orazítkovány jejich hrací karty. Po projití a vyzkoušení všech her si potom děti došly do Minimuzea skleněných betlémů, kde byl cíl akce a kde děti dostaly Účastnický list a drobné dárečky.

Akce se zúčastnilo asi 60 dětí. I jejich rodiče a taktéž pořadatelé Her se báječně bavili a zažili u toho spoustu legrace. 
Na závěr chci poděkovat paní Jiřině Čermákové, která je hlavním tahounem Her postaru i samotného spolku Trávnice.

Fotky činnosti Trávnice si můžete prohlédnout na rajce.cz pod názvem Trávnice46822. Některé, stylově upravené, Vám dávám v prokliku sem:http://travnice46822.rajce.idnes.cz/Hry_po_staru_-_upravene_fotky

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Další fotky i s dětmi a jejich rodiči, tentokrát už v běžné barevnosti, si můžete prohlédnout tady:

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Dobrý den.

Zdravím Trávnici a mám radost z každé zájmové skupiny nebo spolku. Je přece obohacením všedního života každá iniciativa, která je založena i na jiných hodnotách, nežli je finanční zisk. Ziskem, pro mnoho lidí, podle mého názoru, je i dobrý pocit z práce a činnosti podobně smýšlejících lidí, bez ohledu na dotace, či nedostatek finančních prostředků. Pro uživatele sociální sítě „facebook“ ze Železného Brodu a okolí jsme např. vytvořili veřejně přístupnou skupinu „Máme rádi Železný Brod“.


Téma: Není na škodu si trochu zavzpomínat nebo popovídat o věcech sousedských, a zároveň se něco dozvědět od pamětníků, či lidí věnujících se historii Železného Brodu.

Skupinu naleznete na adrese: https://www.facebook.com/groups/863420383737557/


Pokud některý uživatel facebooku má k dispozici různá, i historická fota města i okolí a chce se podělit s ostatními, tak sem s nimi. Můžeme se společně na „Máme rádi Železný Brod“ pokoušet o identifikaci místa.


Hezký den všem.

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Na pondělním zasedání zastupitelstva nás několik občanů Trávníků protestovalo proti vedením města navrhovanému zaasfaltování ulic Trávníků. Jde o to, že vedení města jednalo s Vodovody a kanalizacemi (SČVAK),které zde mají v plánu v roce 2017 dělat rekonstrukci odpadů a vedení vody. A SČVAK nabídl městu, že to po sobě zdarma zaasfaltuje. Čímž by ušetřilo městským úředníkům práci a městu peníze. 
Jenže sem, do historické čtvrti, byla navrhovaná dlažba. Její vizualizace už byla udělána a před pár lety projednána. Památkáři pochopitelně bijí na poplach a jen přes ně se tato informace náhodou dostala na povrch, jinak by nás zřejmě město postavilo až před hotovou věc.

Na naše námitky se někteří koaliční zastupitelé pokoušeli věc postavit do podoby: Tak se rozhodněte, zda chcete na Trávníkách obnovu kanalizace a nebo dlažbu. Buď budete souhlasit s asfaltem a budete mít kanalizaci, nebo si trvejte na dlažbě, ale pak to SČVAK odsune a nebudete mít nic. 
Vrcholem ledovce byl výrok zastupitelky MUDr. Lufinkové, ve smyslu, jestli je prý podle nás pro Trávníky důležitější kanalizace a nebo "parádička na povrchu" (myšlena ta dlažba).

Samozřejmě, dlažba by byla dražší variantou. Ale zas by to k něčemu vypadalo, zlepšilo by to vzhled Trávníků na mnoho let dopředu a bylo by to navíc praktické (rozebiratelné a znovu sestavitelné při jakýchkoli zásazích do země). U památkové rezervace by měla být dlažba samozřejmostí, tak jak to v mnoha opravených památkových rezervacích dávno je.
Město dlažební kostky připravené na Sběrném dvoře má, ale tvrdí, že to vyjde na parkoviště na Malém rynku a ještě na kousek. Jenže na většině trávnických ulic dlažba pod pokrývkou asfaltu je, dala by se vyjmout a zase pak položit.

Nakonec aspoň vedení města uznalo, že by se o tom mělo jednat. A že by se měli pokusit projednat to s tím SČVAKem.

Je potřeba se o tuto věc zajímat, vyžadovat všechny informace, které se toho týkají. Protože jinak to tu vše tiše a rychle zaasfaltují a pak se s tím pochopitelně zas dvacet, třicet let nebude dělat vůbec nic. A to se město památkovou rezervací chlubí a snaží se sem nalákat turisty. Vždyť sklářství a památková rezervace Trávníky město navenek zviditelňují a propagují. A hlavně - žijeme tu a nadále chceme žít.

Až bude na webovkách města videozáznam z pondělního zasedání zastupitelstva, podívejte se na něj, tato diskuse proběhla až na závěr po projednání všech plánovaných bodů. Ať si můžete udělat vlastní názor na tuto problematiku. 

Mimochodem, Trávnice, zapsaný spolek je i na Facebooku a chystáme i vlastní webové stránky. Až budou hotové, dáme Vám sem odkaz.

Hezký den.

Předmět: Re: Trávnice - zapsaný spolek

Dobry den, jen mala poznamka k stare dlazbe pod asfaltem.  Ta je  samozrejme temer vsude, na cele trase hlavnich  silnic Brod - Jablonec, Brod - Turnov,  Brod - Semily atd. o starem vydlazdeni temer  vsech ulic v Brode nemluve. Je jasne, ze na hlavni silnice se ta dlazba uz vracet nikdy  nebude ani ve meste, u vedlejsich ulicek by naopak zustat/ ci byt obnovena  mela/mohla byt  nebot je mnohem hezci nez asfalt. Kde bude to rozhrani mezi asfaltem a kostkami  - v tom by  asi  meli mit velke slovo mistni aktivni obcane. Cili  v pripade Travniku bych zcela souhlasil s Vasim nazorem. V pripade hlavni silnice pres Maly rynek si uz ale treba myslim, ze ta  ulice je prilis frekventovana na takovyto (hlucny) povrch. V pripade Terminalu mi tez prislo, ze se tam dlazdilo az prilis velkoryse (a tim padem draze). Slozitou dlazbou,  ktera mi prijde zbytecna u parkovist, na ktera se stejne vetsi cast tech umne vydlazdenych ploch casem promeni...  A u ktere je naopak jistota - na rozdil od obycejne dlazby ulic -  ze ji pri po rozkopani v nasledne N-te oprave inzenyrskych siti uz nikdy nikdo poradne  neopravi :)

------------------------------------------

Jeste si dovolim "offtopic" politickou poznamku (casem smazu :) nechci na to zakladat nove vlakno. Kolik je podporovatelu Tibetu v nasem meste  http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/devet-obci-podporilo-tibetany-20160316.html a je adekvatni, aby na radnici visela tibetska vlajka? Ne kazdy ma  "bursikovsky" pohled na svet, leckdo by asi  dal za pravdu spis  alternativnimu liceni tibetske "idylky" pred 60 lety http://www.zvedavec.org/komentare/2016/03/6818-nez-budete-veset-tibetske-vlajky.htm  Mozna je  tenhle posledni odkaz  tez prilis jednostrannym  a podporovatele svobodneho  Tibetu - zeme  krutych stredovekych valecniku - spis chteji zduraznit marxisticky svetonazor soucasneho  dalajlamy?  Pritele naseho presidenta Havla  http://denikreferendum.cz/clanek/19543-jsem-stale-marxista-zopakoval-dalajlama :)  Tibetská vlajka zkrášlila i Obecní úřad Malá Skála. O připojení ke kampani rozhodlo jednomyslně zastupitelstvo již v lednu loňského roku a to bez časového omezení

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Dobrý den. Jako člena komise pro vzhled města, mne zaujal příklad zachovávání původního historického rázu, při opravách a obnově inženýrských sítí v souladu s intervencemi místního občanského sdružení „Naše Doubí“. Rekonstrukce ulice Proletářské v liberecké čtvrti Doubí, byla dokončena 31. října 2014.

Hezké jaro všem.

Bližší informace

http://www.liberec.cz/cz/lidi/inormace/aktuality-rosenbergova/ulici-proletarska-vratila-rekonstrukce-jeji-puvodni-historicky-raz.html

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Dobrý den všem.

Díky pane Hromasi za inspirující příspěvek. Jak je vidět, jinde to jde a jinde s místními spolky a občany ochotně spolupracují. Proč k takové spolupráci už rok a půl není vůle u nás v Brodě mi přijde nepochopitelné a jednadvacátého století nedůstojné. Vždyť taková spolupráce je vždy ku prospěchu města. 

Chystám se kontaktovat spolek Naše Doubí i podobné spolky, je jich poměrně hodně. Zjistím od nich zkušenosti. Je potřeba dělat věci pořádně a s nějakou vizí, ne tu kousek, tam kousek, bez koncepce a vizualizace. Chci zkontaktovat také někoho z Jindřichova Hradce. Včera o JH bylo v televizních novinách, že jim v dlažbě chyběly naváděcí pruhy pro slepce a teď to tam musí dodělat. Tak abychom s tím tady počítali předem.

Je jasné, že Železná ulice a silnice navazující ulice na Horku by měla zůstat asfaltová, je tam poměrně hustý provoz. Ale uličky uvnitř Trávníků by měly být dlážděné. Vždyť se tam počítá i s novým osvětlením, které má evokovat historický ráz. A pěkné historizující lampy v zaasfaltovaných uličkách, asfalt kolem historické kašny a památkově chráněných roubenek, to by bylo jako pěst na oko!

Nakonec - památková rezervace je pokud se nemýlím obytná zóna a tam je povolená rychlost myslím 30 km v hodině. Takže při této rychlosti by myslím neměla být překročena ani ta povolená hladina hluku. 
Přijde mi hodně absurdní, když úřednice Stavebního úřadu paní Bryknarová naznačuje,že s hygieniky (a dopraváky) by byl v případě dlažby problém. Nic nehygienického na dlažbě podle mě není, možná by jen mohli měřit tu hlučnost. Ale - když je povolená znovuvydlážděná ulice v Liberci, proč by ji měli hygienici rozporovat právě u nás? Vždyť je to v rámci jednoho kraje, tak proč by dláždění v Liberci bylo "hygienické" a dláždění v Brodě najednou "nehygienické"?
Totéž by mělo platit paní u paní Bryknarovou naznačovaných problémů s dopraváky, vždyť to je totéž - proč to v Liberci  šlo a tady najednou ne??

Mimochodem - ohledně té hygieny: Na Trávníkách jsme museli donedávna žít ( po několik let!!!) těsně vedle skládky, která při vyvození čítala desítky plných kontejnerů. Několik let nám to tu smrdělo a  potkani se tu proháněli i za bílého dne. Tohle hygiena nebyla schopná řešit, ale s dlážděním by nám dělala problémy?? Absurdní....

Ale o další státní instituci, která s věcí má co do činění - o památkářích (a jejich postoji) se nikdo z města vůbec nezmiňoval. Není to překvapivé a trochu o něčem vypovídající?

Soustředím poznatky podobných spolků. Nafotím detaily povrchu na Trávníkách a zkusím tak aspoň trochu zdokumentovat, kde je asfaltem zalitá dlažba. Najdu staré fotografie Trávníků a soustředím ty, které vypovídají o dlažbě a v kterých uličkách.
To vše udělám ve svém volném čase, pochopitelně zadarmo a donesu to pak na město. Bude to takový můj osobní vklad a snaha městu pomoci s podklady pro jednání.
Nechci být vnímána jen jako kritik, ráda pro dobrou věc i něco osobně udělám. Trávníky mi za to stojí.

A co se týká toho, že dlažba je samozřejmě dražší, než asfalt? Vždyť je na přípravu ještě rok času, SČVAK plánuje tu opravu kanalizace na rok 2017. Vždyť příští rok mohou být vypsány nějaké dotace (prý teď nikdo neví, co bude v dotacích příští rok). Můžeme to mít za ten rok perfektně předpřipravené a pak o dotace požádat. A kdyby nebyly vypsány klasické dotace, je určitě možné oslovit Ministerstvo kultury, Státní památkový úřad, Liberecký kraj apod., aby nám přispěli.

Protestuji proti manipulaci vedení města na zastupitelstvu ve smyslu - když budete dělat problémy s "parádičkou na povrchu", nebudete mít ani tu kanalizaci. A že když by město muselo přidat na dlažbu na Trávníkách, musí na její úkor zastavit další plánované projekty.

Ono totiž - kde je vůle, tam je i cesta. A máme na to ještě celý rok. 
Věřím, že to společnými silami dotáhneme. Jen musí i vedení města skutečně chtít a nevršit jen argumenty "proč to nejde".

Hezký den všem

Alena Kortanová

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

ak už je na webovkách města Videozáznam z 11. zasedání zastupitelstva.  
Část, kde je diskuse je zaznamenána časově od 1 hodiny a 14 minut a trvá přibližně hodinu.
Začíná zmínkou o Cristalu. Tak se konečně dozvídáme, že o něm Rada města nějak debatovala, že se tím aspoň nějak zabývala, i když jak se zdá - bez hmatatelného výsledku.
Tak touto cestou máme aspoň zmínku, že o problému Cristal aspoň ví.....
    
Ale pojďme zpět debatovat o Trávníkách: Zatím jsem stačila si záznam pustit jednou, ale i tak jsem si všimla několika zvláštně působících informací, kterým já osobně nerozumím:

1) Pan starosta se v jedné části diskuse zmiňuje, že jeho jednání se SČVAKem už nějaký čas trvá, říká, že celé Trávníky před měsícem nebo měsícem a půl společně se SČVAKem prošli.

Já se ptám: Proč tedy informace o zaasfaltování Trávníků unikla až teď, vlastně náhodou, přes památkáře, kteří s asfaltem v pam. rezervaci nesouhlasí. Jak to že celý měsíc či měsíc a půl, kdy už jednání probíhá, nebylo dáno nic na vědomí ani Komisi pro vzhled města, ani obyvatelům Trávníků ani zapsanému spolku Trávnice? 
Jak to že takto důležitá věc nebyla ani zařazena do jednání zastupitelstva? Kdyby ji předsedkyně Komise pro vzhled města, paní Motlíková sama neotevřela (taky se o tom dozvěděla pokud vím spíš náhodou, ne od vedení města), jak to, že bychom o tom dodnes nikdo kromě vedení města a pár jeho úředníků nevěděli? 

2) Pan starosta se zmiňuje o odhadu 5 - 6 milionů na vydláždění Trávníků. Použil k tomu aspoň nějakou odhadní kalkulaci? Jakou?  
Jak by finančně vycházelo zaasfaltování Trávníků pro město, když 25% prostředků na zaasfaltování musí dát město?  Porovnal někdo kvalifikovaně tyto dvě částky (25% ceny asfaltování ku vydláždění celéplochy s použitím pod asfaltem ležících kostek)a zjistil, o kolik se ta dvě částky liší?

3) Pan Havlíček, ředitel Technických služeb, zmiňuje, že na Sběrném dvoře dlažební kostky jsou, tak asi na 800 m čtverečních prý padne na prováděné parkoviště na Malém Náměstí a na další věci zbyde tak 200 m čtverečních.
Na jiném místě je panem starostou řečeno, že i na toto parkoviště byly z velké části dlažební kostky použity ty, co tam pod asfaltem už byly. 
Navíc, pod většinou trávnických ulic je dlažba pod asfaltem taky. Počítá se s tím v odhadu 5 - 6 miliónů na vydláždění Trávníků, o kterém pan starosta mluvil?

Kromě těch věcí, co už jsem psala v minulém příspěvku, ještě oslovím různé krajské politiky a příslušné lidi z Ministerstva kultury. Popíšu jim situaci a jako přílohu jim pošlu svou knihu Železný Brod a jeho historická zákoutí, aby věděli, o jaké krásné území jde. Požádám je o jejich názor, zkušenosti, pomoc s financováním. Jsem přesvědčená, že i angažovaný jedinec nebo zapsaný spolek může udělat hodně pro dobrou věc. 
Já totiž už dobré vůli vedení našeho města nevěřím. Byla bych jen ráda, kdybych se někdy přesvědčila o opaku, ale to bych byla asi moc velký idealista....

Hezký jarní den všem

Alena Kortanová

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Dobrý den,

přidávám do diskuzního fóra vyjádření k tématu:

AKCE REKONSTRUKCE KANALIZACE A VODOVODU – JN 037 044 ŽELEZNÝ BROD, TRÁVNÍKY, MALÉ NÁMĚSTÍ
Investor: Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.
Rozsah:
- vodovodní řady 745,50 m + 7,0 m propojení stávajících vodovodních řadů
- kanalizační stoky 431,10 m

V celé délce rekonstrukce se předpokládá provádění otevřeným výkopem, trasy jsou vedeny v místních asfaltových komunikacích. Jedná se o rekonstrukci stávajících kanalizačních stok a vodovodních řadů ve stávající trase a hloubkách. Investor v rámci stavby je povinen uvést povrch vozovky do řádného stavu a to tak, jak byl před provedeným výkopem. Není tudíž povinností investora navrhovat jiné architektonické řešení v dané lokalitě, protože toto není předmětem jeho stavby.
Po celé trase budou přepojeny jednotlivé přípojky napojených objektů, pokud budou ve vyhovujícím stavebně technickém stavu.
Vlastníci jednotlivých nemovitostí v případě, že jejich připojení je nevyhovující, musí zajistit opravu na své náklady a projednat způsob jejího provedení ještě před zahájením navržené rekonstrukce.
Dokumentace stavby řeší obnovu povrchů v šíři rýhy s přesahem 50 cm na každou stranu a to ve stávající skladbě povrchů. Celkem se předpokládá oprava v rozsahu výměry 3170 m². Z toho by mělo Město Železný Brod hradit rozsah opravy ve výměře 1280,5 m² tam, kde je současný povrch nevyhovující a vzhledem k šířkovému uspořádání komunikací je vhodné komunikaci opravit v celé šíři. Rozsah postupu prací bude dále předmětem jednání, rovněž tak materiálové provedení v konkrétních částech ulic zasažených rekonstrukcí. Výškové a šířkové uspořádání ulic a veřejných prostranství se nemění.
Na stavbu bude vydáno vodoprávní povolení, ke stavbě se budou vyjadřovat příslušné dotčené orgány.
Stavby vodovodních řadů a kanalizačních stok jsou stavbami veřejné technické infrastruktury a jedná se o veřejně prospěšné stavby.

K požadavkům zapsaného spolku Trávnice na provedení dláždění v celém prostoru památkové rezervace Trávníky je nutno uvést, že studie zadaná panem André Jakubičkou nebyla projednána v žádném správním řízení. Projekt „kompletní regenerace parteru a přilehlých komunikací v oblasti Malého náměstí v Železném Brodě“ nebyl pravomocně povolen. Zahájené územní řízení bylo po cca 1 roce opakovaně zastaveno z důvodu nedoplnění chybějících podkladů. Celkové finanční náklady na tento projekt byly 938 065 Kč. Po celou dobu připravovaného řešení cca 3 roky nedošel investor ke shodě s dotčenými orgány a správci sítí v zájmovém území. Vzhledem k absolutně nevyhovujícímu stavu povrchů v prostoru Malého náměstí, nové vedení města přistoupilo k řešení formou provedení nutné údržby, resp. opravy nevyhovujících ploch a to po dohodě s orgány památkové péče a vodosprávních orgánů. Řešení dopravy a dalších prací bude nadále předmětem jednání, jako i rekonstrukce dalších inženýrských sítí v této lokalitě. Je tady nutná etapizace prací, není možná celková rekonstrukce Trávníků i s ohledem na finanční zátěž.

Projektované vize a záměry vzhledem k jejich kontroverznímu řešení i za cenu vynaložených vysokých finančních nákladů nebyly dotaženy ani do fáze vydaného povolení. Problematika vzhledu tohoto veřejného prostoru je na projednání natolik složitá, že bylo nutné přistoupit k opravám v nezbytně nutném rozsahu tak, aby tento veřejný prostor mohl sloužit svému účelu alespoň tak, jak doposud slouží.
Co se týká ušetřené práce úředníků tak k tomu lze dodat snad jediné, úředník úřaduje podle toho, jakou žádost obdrží. Pokud však investor nespolupracuje na odstranění nedostatků a vad žádosti, nelze vinit úředníka z pohodlnosti či lenosti, že žádost kladně nevyřídil. Úředník vždy rozhoduje podle platných právních předpisů. V případě nutných oprav byla příslušná povolení získána bez jakýchkoliv průtahů. Je na uvážení občanů zda investovaný cca 1 milion korun do projektů a studií byl vynaložen účelně a zda by nebylo lépe tyto prostředky použít např. na požadované dláždění ulic v památkové rezervaci, či rekonstrukci nevyhovujícího osvětlení apod.

Stávající vedení města v žádném případě nechce poškodit vzhled památkově chráněného území a je otevřeno jednání se VŠEMI OBČANY. NIKDYnebylo řečeno, že se všechny povrchy vyasfaltují. Bylo by skvělé nalézt kompromis, kterým by mohlo být částečné vyasfaltování a částečné vydláždění vybraných ploch. Měli bychom se zamyslet nad důsledky, které vybraný typ povrchu bude mít pro jeho uživatele (například: hlučnost při projíždění vozidel, klouzavost při namrznutí, prašnost apod.). Je třeba brát v potaz i finanční stránku věci a uvědomit si, že rozpočet města bude v následujícím období zatížen několika velmi nákladnými akcemi – přesun knihovny na Jiráskovo nábřeží, přesun ZUŠ, likvidace ekologické zátěže budovy Exathermu a další. Vedení nepodceňuje ani problematiku budovy hotelu Cristal a proto je nutné neustále vytvářet rezervy v případě akutní potřeby peněžních prostředků.


Přeji hezký víkend
František Lufinka

Předmět: Trávnice - zapsaný spolek

Dobré jarní dopoledne všem.

Na Facebook na profil spolku Trávnice, zapsaný spolek, vkládám postupně historické i současné fotografie jednotlivých oblastí Trávníků a Malého náměstí. Rozvinula se tam konstruktivní diskuse ohledně možných řešení. 
A až doděláme webovky spolku Trávnice, bude totéž a mnoho dalšího přístupného na nich. Kdo máte zájem a možnost, nakoukněte tam a napište svůj názor a představu. 

Rozhodně neprosazuji, aby bylo úplně vše nekompromisně vydlážděno, podobně jako nám byla podsouvána "jediná možná varianta řešení" - zaasfaltovat. 

Myslím, že je velmi přínosné, když se do debaty o vzhledu a řešení této části města vloží co nejširší okruh laiků i odborníků. Čím více názorů, tím komplexnější podklady pro nalezení nejvhodnějšího řešení. Proto prosím - pišme, diskutujme, nebojme se vyjádřit svůj názor.  
Nejlepší by bylo prodiskutovat jednotlivě konkrétní ulice a zákoutí, jak to udělat, aby řešení bylo estetické, citlivě zapadající do památkové rezervace a zároveň bezpečné pro chůzi a někde i pro jízdu, v souladu se stanoviskem památkářů, hygieny, dopraváků a dalších příslušných institucí.  

Samozřejmě nelze opomenout i finanční stránku. Myslím si, že nikdo z nás z Trávníků nechce, aby byly kvůli regeneraci Trávníků okleštěny nebo dokonce zastaveny další potřebné městské projekty (například přesunutí ZUŠky a knihovny). Jsem přesvědčená, že když bude dobrá vůle a součinnost všech - vedení města, městských úředníků, našeho spolku Trávnice i jednotlivých občanů, i to finanční řešení se najde.
Zároveň kategoricky odmítám na zastupitelstvu prezentovaný postoj - tak se rozhodněte, co je pro vás priorita: Mít opravenou kanalizaci nebo mít parádičku na povrchu? A byla to otázka čistě řečnická, protože jedním dechem bylo hned dodáno, že pokud se nám tedy asfalt nelíbí, nebudeme mít nic - ani tu kanalizaci, protože to při nesouhlasení s asfaltem SČVAK na bůhvíjak dlouhou dobu odloží a ani tu kanalizaci neopraví. 

Oslovila jsem s problémem regenerace Trávníků několik krajských politiků, dále poslanců majících vztah k našemu regionu, Ministerstvo kultury, regionální tisk, podobné spolky a další orgány a organizace, které by nám mohly pomoci radou, finančním příspěvkem, zkušenostmi. Někteří mi velmi rychle a ochotně odpověděli a jak je vidět, mají o věc zájem. Od dalších odpověď teprve čekám, ale je to vlastně teprv pár dní. 
Kde to půjde, vstoupím s nimi do jednání. To mi v dnešní době jako občanovi v demokratické společnosti nemůže nikdo zakázat. 
Výsledky a zkušenosti budu dávat sem průběžně na webovky města, na Facebook zapsaného spolku Trávnice i na Facebook svůj a až budou hotové webovky Trávnice, tak i tam. 

Na netu si najdu různé dotační tituly a možnosti, oslovím lidi, co se dotacemi profesionálně zabývají. Dotační možnosti pro příští rok nejsou teď moc jasné, takže můžeme být možná i příjemně překvapeni. Něco se jeví nadějně třeba i pomocí Norských fondů. Věřím, že při intenzivní snaze, i ty finance se do příštího roku podaří najít.

Na Trávníkách žiju od dětství a chci žít dál. Ti, co četli mou knihu, myslím chápou, jaký mám k této historické brodské čtvrti vztah. Chci udělat pro jejich regeneraci maximum, Trávníky si to zaslouží.
Z let, kdy jsem vedla firmu s 5 - 20 zaměstnanci, mám bohaté zkušenosti s úřady a institucemi. Je to tam jako kdekoli jinde v lidské společnosti: Natrefíte na lidi ochotné, odborně zdatné a vstřícné, pak velkou škálu mezi, a na druhém konci na lidi arogantní, neochotné a pouze nařizující. 
Dávno vím, že lze leccos prosadit, změnit nebo zlepšit, i když úřady kategoricky tvrdí, že to nejde a ohánějí se paragrafy a ostatními institucemi. Mám vyzkoušené, že když si dám tu práci a příslušné paragrafy si pečlivě nastuduji (je možné je najít na netu pomocí několika kliknutí) a kontaktuji další odborníky a instituce, co mají k tématu co říci, (i ty lze najít pomoci pár kliknutí), že to, co "rozhodně nejde", nakonec normálně jde. A to upozorňuji - bez nějakých úplatků nebo podobných křivých cest.   

Věřím, že dobrá věc se nakonec podaří. Děkuji všem ochotným za jakýkoli tip, pomoc či podporu.

Alena Kortanová

Počet příspěvků: 38 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 4 >