Vše o Železném Brodě

Transparentnost

Počet příspěvků: 109 zobrazené: 21 - 30
< 1 2 3 4 5 >> >

Předmět: Transparentnost

Dobrý den všem,

je opravdu škoda, že z Města nikdo (kromě čestné výjimky pana Ing. Macha) na dotazy občanů na zdejší diskusi neodpovídá. I když, i žádná odpověď je vlastně taky odpovědí, tedy aspoň vyjádřením postoje k občanům určitě.
Nicméně si myslím, že rušit kvůli tomu brodské diskusní fórum by byla chyba. Je to už jediná a poslední věc, co zbyla z dřívější otevřenosti radnice a kde může aspoň občan vyjádřit veřejně svůj názor ( i když mu na něj z radnice nikdo neodpoví). 
Vždyť si to shrňme:

Osadní výbory, které v minulosti nadělaly tolik práce, byly zrušeny. Tedy přesněji - nebyly zřízeny (což je prakticky totéž). I když jsou stále ještě snahy o jejich oživení, obávám se, že navázat po půlroce bude problém, jejich členové (aspoň co já vím), jsou z nezájmu radnice už znechucení.

Komise, poradní orgán občanů při Radě města, už dva měsíce nemohou pracovat (tedy Komise pro společenský a kulturní život určitě). Zde tomu přispěly i vnější podmínky - změna legislativy shora, avšak ani za 2 měsíce nebyla radnicí vyjasněna nová pravidla. A tak finanční příspěvky dobrovolným organizacím na zvelebení prostředí i na kulturní a společenské akce se prostě neposkytují.

Počátkem května bývala dříve akce Otevřená radnice. Byla hojně navštívená, občan mohl projít radnicí doslova od sklepa po půdu, prolistovat staré kroniky, promluvit s úředníky i vedením radnice osobně, dozvědět se mnohé o chodu vedení města. Nevím, že by se teď něco podobného plánovalo...

Záznamy z průběhu zasedání zastupitelstva jsou hůř dostupné a je evidentní snaha je okleštit. Vždyť to tu pár let v pohodě fungovalo, v jiných městech taky, tak proč se mají znepřístupnit nebo dokonce zrušit??

Jedinou možností občana nyní je aspoň svůj názor veřejně napsat sem na diskusní fórum  ( i když mu nikdo z radnice neodpoví). A pak je možné individuálně zajít se svým
podnětem na radnici. Jenže trefit se do programu vedení radnice je obtížné a málokdo také tu možnost kvůli své pracovní době má.

Dříve prostřednictvím Osadních výborů chodilo vedení města pravidelně ven za občany. A občané měli skutečnou možnost své problémy a podněty s vedením města prodiskutovat.
Nyní musí občan jít za vedením radnice. 

Myslím, že je velká škoda začít své působení tím, že nejprve zrušíme naprosto vše, co udělali naši předchůdci. Je to návrat k postoji - Občane neruš a neobtěžuj, vládneme my.  
Aspoň takový mám z toho já pocit. Budu jen ráda. když mě někdo přesvědčí o opaku.

Předmět: Transparentnost

Jsou i města, kde o komunikaci s občany stojí a radnice samy usilují. Například Tanvald:

Předmět: Re: Transparentnost

Dobry den, ten tanvaldsky dotaznik je anonymni nebo ne? I u anonymniho dotazniku byva nelehkym ukolem presvedcit dostatecne velky  vzorek respondentu, aby jej vyplnili a odeslali. Pokud dotaznik bude neanonymni (nebo i anonymni ale jen pro registrovane) bude to jako v tom klasickem  Bohrove vtipu "Prijde chlapecek k cukrari a chce pytlik michanych bonbonu. Cukrar mu poda dva bonbony - cerveny a zluty (na vic chlapeckuv peniz nestaci) se slovy "A namichej si to sam". Tim se dostavame k otazce, proc tohle  (a nejen tohle, to neni jen problem Brodu samozrejme) forum skomira. Odpoved je jednoducha : protoze neni anonymni. Vetsina lidi, zvlast pak na malem meste, si velmi dava pozor na to, aby na sebe  moc neupozornovali nepatricnym zpusobem (treba producirovanim se  na internetu). Takze  je nutno si vybrat:  bud forum anonymni se spoustou sprostaren, hlouposti ale obcas i dulezitou informaci - ktera by jinak nezaznela -  nebo forum neanonymni. To vsak bude bud v podstate mrtve, nebo se stane domenou hlavne jedne strany: tech, co spolu mluvi. (Takhle po leta vypadalo napr. forum na turnovskem soukromem webu Turnovskovakci - tamejsi mestsky web nestoji za zminku.) Takhle tomu koneckoncu bejvavalo i v Brode   v dobe zacatku mestskych  internetovych stranek, diskusni forum pro obcany tu prece bylo  - nez ho pak radnice zrusila - uz nekdy roku 2002.  Myslim, ze je zrejme, ze soucasne vedeni radnice  komunikovat  s obcany "takhle na internetu" nema moc v umyslu.  (Ttreba si ale obcas neco na tehle strance precte, i to by mohlo mit vyznam.) Mezi nami - ona  i  minula radnice  polevila v puvodnim nadseni  pro komunikaci s obcany kdyz zjistila, ze  na takovychto forech je proste obvykle vic kritiky, nez podpory :) Zdravim Vas   i vsechny dalsi navstevniky tohoto fora   

Předmět: Transparentnost

Velmi transparentně se chovají Semily.


Archiv zápisů z jednání zastupitelstva Semily: http://www.semily.cz/cz/obcan/radnice-a-mestsky-urad/dulezite-dokumenty/zastupitelstvo-mesta-zapisy-z-jednani/


VIDEO: Jednání posledního zastupitelstva Semily: http://www.semily.cz/cz/obcan/mesto-semily/samosprava-mesta/video-jednani-zastupitelstva-mesta/


Audio video archiv zasedání ZM Semily: https://www.youtube.com/playlist?list=PLY51Xqp_ZA8rBKPAjIYigJEIeKl3j-2MWPředmět: Transparentnost

Vážený pane Zahradníku,

pokud si tanvaldský dotazník pozorně projdete, tak uvidíte, že je anonymní. Jen chtějí vědět muž/žena, vzdělání, jak přibližně dlouho žije dotyčný ve městě. Jméno ani jiná identifikace není požadována.

Co se týká anonymního a neanonymního diskusního fóra: To původní, ještě anonymní, bylo na webových stránkách Občané pro změnu. Když toto volební sdružení vyhrálo volby, založilo oficiální diskusní fórum na webovkách města, nahradilo jím dosavadní fórum na svých stránkách. Aby bylo městské fórum pro všechny občany města. Nebylo by asi korektní o obecných městských záležitostech diskutovat na stránkách pouze  jednoho konkrétního volebního uskupení. 
Mimochodem, zmíněné webovky stále existují a jsou živé, není špatné si občas přečíst názor opozice...

To, že tehdejší vedení města v odpovídání na dotazy občanů po čase trochu polevilo, máte, pane Zahradníku, pravdu. A toto polevení a nedostatečnou komunikaci s občany na městském diskusním fóru jsem tehdejšímu vedení města opakovaně vytýkala a nabádala, aby každý dotaz občana byl městem zodpovězen. Ale protože vedení radnice tehdy chodilo pravidelně a často "mezi lidi", kritizovala jsem to polevení komunikace osobně na těchto setkáních. Mám na to dost svědků. 
Není to tak, že když jsem byla podporovatelem Občanů pro změnu, tak vše z jejich éry jsem bezvýhradně chválila a vše z éry nového vedení jen kritizuji. Bývalé vedení města mé připomínky k jejich práci  myslím může potvrdit   . A nynější vedení města jsem chválila za poměrně rychlý zásah v listopadu (?)  na Trávníkách.

Nicméně - ačkoliv bývalé vedení města komunikovalo na diskusi města méně než by bylo vhodné, nicméně aspoň nějak komunikovalo. Nynější vedení na fóru nekomunikuje vůbec. Zřejmě tedy už záměrně a programově diskusní fórum ignoruje. (Abychom byli spravedliví, před několika měsíci myslím jednou pan starosta Lufinka zareagoval, napsal jednu odpověď asi dva řádky dlouhou). 
Nějaký čas komunikoval aspoň pan Ing, Mach, ovšem i to skončilo. Trochu se vtírá otázka: Proč? Není v tom nějaký pokyn "shora"?

To, že se vedení města na městském diskusním fóru komunikovat  "nechce" a nebo že takovou komunikaci dokonce odmítá, neberu jako argument. Jednou se stali představiteli města, veřejnými činiteli, tak je komunikace s občany samozřejmou součástí jejich práce a jejich povinností. Nakonec- čtyři z pěti členů Rady města jsou bývalí učitelé, takže musí být na komunikaci a odpovídání na odlišné názory od žáků, rodičů a nadřízených zvyklí. 
Myslím, že by představitelé města měli být schopni srozumitelně veřejně na fóru občanům vysvětlit svá stanoviska a obhájit své názory. 
A mimochodem, vždy platívalo, že na slušně položenou a podepsanou otázku je slušnost odpovědět. 

Anonymní fóra bývají dost žumpou, v nich se většinou realizují ti, co by se pod své názory nikdy nepodepsali a mohou tedy beztrestně vylít svoji zlost a házet pomluvami. Ale možná, a v tom máte pane Zahradníku pravdu, mezi tou žumpou zazní občas i zajímavý nápad.  A tak mám návrh: Nenahrazujme "podepsané" fórum anonymním, ale zřiďme vedle toho současného souběžně i fórum anonymní. Ať se může každý rozhodnout, kam chce své názory psát. 

Vážený pane starosto, vážený pane místostarosto, vážení členové Rady města, přestaňte pouze osekávat a oklešťovat komunikaci s občany, začněte zde s občany konečně po půl roce komunikovat a přidejte ke komunikaci také konečně nějaký nový nápad, třeba nápad pana Zahradníka na anonymní fórum, které by fungovalo souběžně s fórem tímto. 

Žádám vás tímto také o zodpovězení 10 otázek pana Hromase. Přidávám k tomu i otázku svou - co se chystá nebo realizuje za akce rozvíjející město? (V odkazu "Rozvoj města" na městských webovkách je psán jen Terminál )  
Městské diskusní fórum má několikatisícovou návštěvnost, je ostudou a nedobrou vizitkou vedení ho zcela ignorovat.

Pokud by byly dotazy občanů zde i nadále nechávány bez odpovědi, napadá mě už snad jen napsat  vedení města Otevřený dopis do médií s výše položenými otázkami. Ten snad by už si nedovolili ignorovat. 
Nerada bych šla až touto cestou, ale jinou při případném dalším mlčení brodské radnice bohužel nevidím.  

Předmět: Transparentnost

Pardon, těch otázek pana Hromase nebylo 10, ale 11. A ta moje je takřka totožná s jeho otázkou č. 10.

Předmět: Re: Transparentnost

Dobry den, pri zmince o "byvalych web strankach mesta" je vhodne pripomenout, ze jich bylo uz mnoho. Dobre si pamatuju - tehda jeste anonymni  (internet nebyl jeste vsudypritomny) diskusni mestskou stranku Brodu z roku 2003. Ta byl zrusena nekdy v roce 2004. Jak to bylo mezi roky 2004 - 2010 si uz nepamatuju. Z nedavnych let pripomenme, ze krome web  stranek "Zmeny" existovala i oficialni mestska stranka minule radnice, predchudkyne stranky nynejsi. Ta  byla zrusena (nejprve uzavrena  a pote casem znepristupnena i pro cteni) cca pred 2 lety. Nejsem pritelem mazani historie... (byt je plna blbosti a veci hodnych zapomeni :) kolik by stalo udrzovani takove stranky v "zivem"  stavu pro cteni? (Kdyz ne pro psani -  ta minula  stranka bylo o tolik sofistikovanejsi a uzivatelsky pratelstejsti pro prispevovatele, nez stranka soucasna (jejiz zasadni chyby v editaci prispevku nutno prohlasiti za vlastnosti - nebot je zrejme jiz nikdo nikdy neopravi) Ve srovnani s  tolika jinymi zbytnymi vecmi  naprosty pakatel :) 

Stejne si ale myslim ze jde hlavne o  obcany mesta, ne o radnici.  Dle meho nazoru je mozno dat  radnici dalsich 1300 dnu hajeni... :)  spis bych se ptal na duvody obecneho nezajmu o veci verejne, Konkretne pak,  proc  tak malo obcanu   na tehle strance  prispiva. Ze by jen  to zklamanii z toho, ze ani pan Mach uz jim neodpovida? :) 

Předmět: Transparentnost

Dobrý den.

Vážený pane Zahradníku. Dovolte, abych si také trochu zaspekuloval. Neumím si opravdu představit, že jde hlavně o občany města, aniž by šlo zároveň i o jejich představitele, resp. zastupitele. To, že téměř nikdo do těchto stránek nepřispívá je fakt, ale přičítám to možná jakési povolební rozpačitosti, kdy se ukazuje, že do předvolebních slibů a proklamací lze napsat mnohé, ale realita postupem času neúprosně každého dobíhá. Nechci věřit tomu, že dospělí inteligentní lidé by se propůjčili jen k pomstě a negaci práce koalice předchozí a čekám trpělivě na skutečná koaliční a programová prohlášení, stejně jako na program rozvoje města. Svá předvolební prohlášení jistě všichni koaliční zastupitelé znají a jistě se nebudou hněvat, když na příštím veřejném zasedání ZM jim položím 11 výše zmíněných souvisejících otázek. Moc ale nerozumím Vaší poznámce, že „Většina lidi, zvlášť pak na malém městě, si velmi dává pozor na to, aby na sebe moc neupozorňovali nepatřičným způsobem (třeba producirovánim se na internetu). Myslíte, že mají pocit, že ten, kdo si ničeho nevšímá nic nenapíše, neokomentuje, tak na sebe neupozorní, nebo si myslíte, že anonymní diskuse by vypadala mnohem košatěji? Nemám s podstatou podobného uvažování problém, jen nevím před kým by si měli dávat pozor nebo proč by se pod své názory nechtěli podepsat, respekt vím, ale s tím už problém mám. Jak tak sleduji Váš počet diskusních příspěvků na DF ŽB (286), nemám dojem, že vaše poznámka platí i na Vás a jsem tomu rád.

Mějte hezký den.

Předmět: Re: Transparentnost

 Dobry den, dekuji za reakci.  Bylo by mrzute, kdyby politika na malem meste degradovala do formy, kterou (jiz mnohe roky) vidime na urovni kraje  a krajskeho mesta Liberce:  k rozdeleni obcanstva resp. jeho politicke representace na dve ci vic souperici(ch) skupin(y) schopnych hlavne uz  jen nenavistnych vypadu vuci  strane druhe. Prijde mi pak, ze je bezpecnejsi  bavit se o zcela konkretnich zalezitostech (maly rynek,  mosty, cyklostezky, vyhlidky, autobusova a vlakova nadrazi) atd.  nez  obecne o tom, jak by mela komunikovat  radnice s obcanstvem. U konkretnich projektu je  (melo by byt) vzdy min politiky a vic vecnych argumentu. (Ze se stretnou treba  uplne odlisne pohledy na stejnou vec? To je prece v naprostem poradku, od toho takove diskuse jsou.)  Na tom, ze by bylo fajn mit  - napriklad -  hezky park naproti Zvonici se schodistem k vode by se  mohly prece shodnout i jinak zcela antagoniisticka, vuci sobe nenavistne vymezena politicka uskupeni :)   Radeji bych tedy zde obecne nehodnotil  radnici ani soucasnou, ani minulou, spis by mne zajimal jejich postoj k jednotlivym konkretnim zalezitostem.  Jeste dulezitejsii, nez vstricnost ci naopak arogance aktualniho vedeni mesta je ale postoj obcanstva. No a me prijde,  ze obcane nemaji zajem  vetsinou uz vubec o nic verejneho, co se kolem nich deje ci planuje.   Snad s vyjimnou digitalizace kina pred 3 roky, ci kdy to bylo -  to bylo posledni "zhave" tema brodskych  internetovych diskusi Jinak nic.  (Diskuse k Terminalu byla obsahla  ale zaver v podstate nijaky.)  Tento rok se opravuje most,  coz by mohlo byt  poradnym stimulem  k pripomenuti/hodnoceni ruznych budoucich, souvisejicich   urbanistickych projektu Mesta. (Ze prislusne projekty tvorily 1. mista volebnich programu ruznych stran,  to je asi zbytecno pripominat :)  "Co s arealem kolem Exathermu?"  "Kudy presne povede cyklostezka mestem, nemelo by se to vzit v potaz az se bude  dnesni staveniste uvadet do "puvodniho" stavu?" Atd.

Předmět: Transparentnost

Dobrý den.

Souhlasím s Vámi, nevzpomínám si však, že bych se kdy propůjčil k hrubým a nenávistným výpadům proti komukoliv. Věřte, že bych mnohem raději diskutoval o konkretních projektech bez jakýchkoliv politických podtextů, nicméně to vyžaduje jejich zveřejnění a tím i částečné odhalení investičních a společenských záměrů rozvoje města. Máte pravdu v tom, že si zde na DF můžeme prohovořit a naplánovat téměř vše a věřím, že lidé mají spousty dobrých nápadů i podnětů, ale bez zapojení a spolupráce představitelů města, to dle mne ztrácí na smyslu. Věřte, že nemám v úmyslu bezdůvodně napadat vedení města, ale řekněte zcela upřímně, znáte nebo jste četl programové prohlášení vítězné koalice, koaliční smlouvu, popřípadě IPRM (investiční plán rozvoje města)?

Já přece nepodezírám vedení radnice z nezákonného jednání, jen si kladu otázku, zda-li obstrukce s veřejně přístupným archivováním audio vizuálních záznamů a zápisů ze zasedání ZM, stojí za ten byť stín podezření, zvláště, když jsou v mnohých okolních městech veřejně zcela přístupné (příklady jsem uvedl jinde). Mám radost, že se na 5. zasedání Zastupitelstva města s datem konání 27. 4. 2015 dostal bod 04. Osadní výbory (pí. Brunclíková - ke schválení). To že lidé mají zcela rozdílné názory na cokoliv je opravdu zcela přirozené, nicméně, nejen podle mého názoru, předvolební prohlášení kandidujících lídrů stran a seskupení, je maximálně zavazující a bohužel zatím jediným pevným a dokazatelným námětem k diskusi.

Občanskou společnost jen těžko někdo může nutit k transparentnosti nebo diskusi, na rozdíl od všech, kteří ji zastupují a jsou jí placeni. Mne také zajímá jako Vás, mj. co s areálem kolem Exathermu, proto se na to na příštím veřejném zasedání ZM zeptám povolaných.

Přeji vše dobré.

Počet příspěvků: 109 zobrazené: 21 - 30
< 1 2 3 4 5 >> >