Vše o Železném Brodě

Transparentnost

Počet příspěvků: 109 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 4 5 >> >

Předmět: Transparentnost

Marně si lámu hlavu, proč někteří zastupitelé, vymýšlejí vymyšlené. Sleduji občas on-line přenosy ze zasedání zastupitelstva Semil, Jablonce n.N. Liberce, Rychnova n.N., Libereckého kraje apod., stejně jako určité pasáže, jejich archivací. Je pravdou, že jsou předem všichni účastníci, včetně zástupců občanské veřejnosti, upozorněni na to, že ze zasedání je pořizován on-line přenos a jeho následná archivace. Podle mého názoru, každý náznak, který jako-by omezuje nebo ztěžuje přístup k informacím občanské společnosti, mimochodem zcela veřejným, na které má každý nezastupitelné právo, nestojí určitě politikům za řadu spekulací, „proč?“ Ne každý má chuť studovat slovo od slova zápis ze zasedání zastupitelstva, nehledě na to, že ne všude se tyto zveřejňují.

http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/zaznamy-pouziva-kazdy-jinak-20150319.html

Nemám ambici radit dospělým lidem, kteří si jistě plně uvědomují svá postavení a svoji odpovědnost. Jen vím, z dlouhodobého pozorování úspěchů a neúspěchů různých politický stran a seskupení i jejich představitelů, že prvním krokem k neúspěchu byla v mnoha případech tzv. kabinetní politika, do které si politici, zřejmě pod dojmem vlastního, jakéhosi výsostného postavení, nenechali mluvit. Vměšování občanské společnosti, tzv. ulice do politiky, bylo svého času považováno takřka za zločin a pošlapání zastupitelské demokracie. Kde jsou strany a politici podobného smýšlení netřeba zdůrazňovat. Podle mého názoru rozhodně cti netratí politik, který se radí průběžně s občany, je maximálně transparentní a vstřícný k jakékoliv diskusi a to i v případě, že se nejedná o jím navržená témata. Věřím proto, že i v našem městě postupně najde místo samospráva formou legálně zřizovaných osvědčených osadních výborů, že městské diskusní fórum najde odezvu i u zastupitelstva a soudných, všímavých občanů. Pěkné jaro všem.

Předmět: Transparentnost

Přiznám se, že mě na pondělním zasedání zastupitelstva také dost překvapilo, že se pořizování videozáznamu ze zastupitelstva a jeho dostupnost veřejnosti vůbec řeší. Měla jsem za to, že je to věc již zavedená, veřejností využívaná, kladně přijímaná a osvědčená. Navíc nejsme v Brodě jediní - videozáznamy ze zastupitelstva zveřejňuje už hodně měst a obcí.

Je asi pravda, že legislativa okolo toho je složitá a nejednoznačná. (Jako v ČR snad u všeho ) Proti sobě tu stojí 2 principy: Princip práva veřejnosti na informace a princip ochrany osobních údajů. Na obou stranách se v zákonech najdou argumenty pro i proti. Jde jen o to, na kterou stranu se vedení města či obce přikloní a které argumenty použije. 
To, že v řadě měst to dávno funguje (a bez časového či jiného omezení dostupnosti záznamu) a naopak někde to ještě vůbec nezavedli, je důkazem, že "kde se chce, tam to jde". Proč tedy rušit či omezovat něco, co již funguje??

Jedním argumentem proti dostupnosti videozáznamu bylo to, že ze zastupitelstva je pak pořízen zápis. Jenže ze zápisu si přečtete jen suché výsledky a nikoli to, který zastupitel hlasoval pro či proti, který zastupitel v diskusi vystoupil a jak. Máme přeci právo to vědět a udělat si obrázek.
Nejlepší je asi vidět a slyšet to živě. Avšak ne každý má to štěstí, že na zastupitelstvo může přijít osobně, většina Broďáků za prací dojíždí a vrací se sem později večer. Právě pro ně by měl být záznam o zastupitelstvu kdykoli přístupný. 

Na příštím zastupitelstvu v pondělí 27. dubna se bude řešit tento problém znovu, dále se zde bude řešit ne/bytí Osadních výborů a snad možná už bude vyjasněna i legislativa nového předpisu ohledně finančních příspěvků města dobrovolným organizacím na různé kulturní a společenské akce. V tuto chvíli je poskytování financí na tyto účely pozastaveno, což bohužel utlumí na čas rozkvět kultury a spol. života. Kéž je to vyřešeno co nejdřív.

Předmět: Transparentnost

Dobrý první jarní den. Docela mne zaujala konference „Otvírejme radnice II.“ o transparentní komunální politice, kterou organizuje katedra politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze, Fond Otakara Motejla.


Konference Otvírejme radnice II. navazuje na úspěšný první ročník, kde zkušenosti se zprůhledňováním lokální politiky sdílelo téměř 200 komunálních politiků a aktivních občanů. Kromě řady praktických poznatků si odnesli také přesvědčení, že poctivá a vstřícná politika má smysl, byť její prosazení není vždy snadné. Neméně cenné byly nové kontakty a poznání, že se ve svém úsilí o zlepšení české politiky mají kde inspirovat a o koho opřít.


Jak zprůhlednit hospodaření naší obce a zamezit plýtvání veřejnými penězi? Jak více zapojit občany do rozhodování o místě, kde žijí? Tyto a mnohé další otázky řeší účastníci konferencí Otvírejme radnice II, které pomáhají transparentní komunální politice, jejímž cílem je poskytovat odborné zázemí a zkušenosti pro zprůhlednění místní politiky a propojit nové zastupitele s více zkušenými protějšky a aktivními občany z celé ČR i experty z akademické i nevládní sféry.


Partneři konference jsou: HlídacíPes. org, Klub mladých politologů, Otevřená společnost, Oživení, Takeplace, Transparency International ČR

Živě vysíláno 21. 3. 2015 https://www.youtube.com/watch?v=4d10eWuOc7Q


Konference o transparentní komunální politice. Jejím cílem je poskytnout odborné zázemí a zkušenosti pro zprůhlednění místní politiky a propojit nové zastupitele s více zkušenými protějšky a aktivními občany z celé ČR i experty z akademické i nevládní sféry.


Archivováno na http://www.youtube.com/?hl=cs&gl=CZ


Předmět: Transparentnost

Dobrý den, v souladu s tématem „Transparentnost“ si dovoluji upozornit, že prostřednictvím YouTube máte možnost shlédnout nezkrácený nebo jinak upravovaný videozáznam z jednání Zastupitelstva města Semily, nejen ze dne 25.03.2015.

http://www.semily.cz/cz/obcan/mesto-semily/samosprava-mesta/video-jednani-zastupitelstva-mesta/


Jednotlivé záznamy z jednání zastupitelstva naleznete na YouTube kanálu TVSEMILY v tomto playlistu: https://www.youtube.com/playlist?list=PLY51Xqp_ZA8rBKPAjIYigJEIeKl3j-2MW


Pozn. Vzhledem k tomu, že maximální transparentnost radnic i celé státní správy iniciuje Semilský poslanec Jan Farský, volební kolega pana Václava Horáčka, věřím, že se podobných záznamů a jejich archivací, dočkáme i v Železném Brodě.

Mám totiž za to, že rada města ŽB a vládnoucí koalice nemají sebemenší důvod cokoliv, před voliči potažmo občanskou společností, skrývat.

Vše dobré přeje Zdeněk Hromas

Předmět: Re: Transparentnost

Dobry den, budme ale radi, ze je v Brode klid. (Az na to bourani mostu.) Jinde padaji letadla do horskych strani, konaji se nahle prevraty na radnicich,  pripadne mistni  elity  vykrikuji pri navsteve presidenta v jejich meste  "Go home, Milosi" ;)    

Předmět: Re: Transparentnost

 Mimochodem, nevite kdy projedou Brodem ta spratelena americka vojska? Jasne ze kolona je to pomerne mala, ale kdyz uz z toho je takovy medialni humbuk... :) On se sice udava nedelni prujezd na trase  Harrachov - Liberec coz by logicky znamenalo prujezd spis pres Tanvald a Jablonec ale z ruznych  naznaku v mediich (turnovsti se napr. jiz chystaji jit ta vojska pozdravit na Maly Rohozec)  se zda, ze pres Jablonec a "centrum Liberce" (= jiny titulek v mediich, co jsem zahledl) nepojedou. Takze pres Brod? V Harrachove a Turnove dostanou presne instrukce az v sobotu a v Brode tomu bude, tipuju, obdobne 

Předmět: Transparentnost

Dobrý den. Určitě jsem rád, že je v Brodě klid. Nevím ale skutečně, jak souvisí padající letadla do horských stráni a následné lidské oběti, konající se náhlé převraty na radnicích, případně vykřikující místní elity při návštěvě presidenta v jejich městě "Go home, Milosi" ;), s transparentností radnice v Železném Brodě, při nakládání s veřejným (našim) majetkem a správou (našich) věcí veřejných.

Mimochodem to zda a kdy projede naším městem Americký konvoj nevím, abych Vám řekl pravdu, ani jsem po tom nepátral. Podle mého názoru, mediální humbuk je převážně věcí těch, kteří na podobné maxi důležité a prioritní informace slyší. Když jsme se totiž konečně po dlouhé době sami rozhodli, kam chceme patřit, tak samozřejmě počítám s občasnou návštěvou spojenců.


Předmět: Re: Transparentnost

 Dobry den, jiste jsem nechtel rozebirat  let z Barcelony do strane pobliz Barcelonette... spis jsem chtel upozornit na udalosti u blizkych sousedu. Obecne bych byl opatrny na vyjadreni typu "My - Ceska republika"  "My - Semily" "My -Turnov" (chceme smerovat tam a tam)  povazuji za spravnejsi  decentne vyjadrit, co opravdu chci  Ja. Na druhe strane,  respekt k vysledku voleb (at jiz slo o volbu geopolitickeho smerovani CR,  presidenta ci mestskeho zastupitelstva) by mel patrit k zakladnim pilirum demokratickeho chovani  

Předmět: Transparentnost

Promiňte, ale podle mého názoru, základní pilíř demokratického chování je otevřená a transparentní diskuse, bez ohledu na postavení. Rozumím vaší obecné opatrnosti, nicméně málo platné, nikdo nežije pouze svoji osobou, snad s výjimkou sebestředných egoistů, kteří jakékoliv příklady a odkazy na cokoliv ignorují a někteří je považují i za osobní urážku. Proto Vám decentně sděluji co opravdu chci já. Respektuji výsledky voleb, ale dělám všechno pro to, aby i volební vítězové respektovali nejen voliče a občanskou společnost, ale i základní pilíře demokratického chování. Do jaké míry se to daří si netroufám odhadnout. Dlouhá léta jsem patřil k mlčící většině k naprosté spokojenosti politiků a procitnutí bylo pak více nežli bolestné. Možná máte s politiky a politikou všeobecně jiné, pozitivnější zkušenosti a věřte, že to respektuji, což neznamená, že s Vámi bezvýhradně souhlasím. Mějte hezký večer.

Předmět: Transparentnost

Vážený pane Zahradníku,
chci reagovat na poslední větu Vašeho příspěvku. S tím respektem to asi máme každý jinak. 
Podle mě respekt k někomu vychází spíše z jeho činů, nikoli z toho, kolik dostal ve volbách hlasů. 

Například akceptuji to, že máme  demokraticky zvoleného prezidenta, nicméně já osobně necítím respekt k někomu, kdo reprezentuje naši zem tak, že se například nad korunovačními klenoty v opilosti  málem skácí .

Myslím si, že by občané měli nejen chodit volit (což je asi základ), ale je dobré také průběžně se zajímat o postoje a činy těch, kteří nás reprezentují a kteří nám skrze své funkce zasahují do života. 
A k tomu má každý občan právo vyjádřit svůj názor a tím veřejné dění (aspoň malinko) ovlivňovat. 
 
Počet příspěvků: 109 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 4 5 >> >