Vše o Železném Brodě

Vzhled města

Počet příspěvků: 178 zobrazené: 51 - 60
< << 4 5 6 7 8 >> >

Předmět: Vzhled města

Argument "Audiovizuální záznam se  snímá stále stejným zařízením už od roku 2012" mi připadá podobný argumentu starosty, že " Dopravní situace na Malém náměstí je stejná jako byla v posledních cca 50 letech" .

Je to zvláštní, když úředníci města hájí svou práci tím, že oni toto přece opravdu nenechali zhoršit, že ta věc je už 5 let (ohledně technologie audiozáznamu) a nebo 50 let (ohledně dopravní situace na Malém náměstí) přeci stejná.

A já se po cimrmanovsku ptám: A není to málo, Antone Pavloviči??   

Veškerá elektrotechnika, včetně audiovizuálních technologií, jde každoročně rychle kupředu, takže třeba 5 let starý mobil nebo PC je už dávno technicky zastaralý. 
Takže - nestálo by za to, argumentovat ne tím - Ale my jsme to fakt zhoršit nenechali, spíš stylem Ano, tohle je potřeba zlepšit, děkujeme za upozornění, dáme se do toho co nejdřív....?

PS: Minulý týden jsem rezignovala na své dosavadní členství v Komisi pro společenský a kulturní život. Důvody mám v podstatě stejné jako pan Hromas ve své rezignaci na členství v Komisi pro vzhled města: 
Je absurdní, když se občan, ve svém volném čase snaží dobrovolně pracovat pro město, jehož úředník, k tomu určený a celkem slušně za toto placený, působí přesně naopak. Je to ztráta času i nervů setkávat se s lidmi, jimž se nedá věřit a i jejich anti/motivace je absurdní a nepochopitelná.
 (A tímto rozhodně nemyslím své kolegy - členy a vedoucí KSK, kteří skutečně byli aktivní, pozitivní a měli velkou snahu pro své město něco dobrého udělat. Kolegové - díky.)  

Předmět: Vzhled města

Milá paní Kortanová,
Vy nemáte co dělat???Bedlivě čtu diskusní stránky města a to čím je plníte se už opravdu číst nedá.
Prosím,vemte si dovolenou nebo jeďte do lázní,určitě Vám to udělá dobře.
Celkem spokojený broďák.

Předmět: Vzhled města

Vážený pane Linko,

dost si protiřečíte - viz Vaše věta:
Bedlivě čtu diskusní stránky města a to čím je plníte se už opravdu číst nedá.

Buď tedy bedlivě čtete (a sledovanost této diskuse se blíží 10.000 přečtení), a nebo jestli Vás to nebaví - jak snadná rada: Tak to prostě nečtěte.


Děkuji Vám za Vaše doporučení ohledně mého volného času, ale se svým časem si vím rady sama, zaplňuji ho činností, která mi přijde smysluplná a která mě baví:

Rozšiřuji své milované Minimuzeum skleněných betlémů, počet jeho exponátů se už blíží 60, připravuji adventní a předvánoční akce v něm a letošním překvapením a zajímavostí bude i rozšířená expozice skl. betlémů venku - v mé zahradě (a zvlášť za večerního osvětlení to bude krásné). 
Mimochodem, zrovna teď ve čtvrtek mé minimuzeum navštívila ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci n.N. paní Valečková s návštěvou z Ministerstva kultury.

Dále průběžně píšu kroniku, za tu svou první, z roku 2013, jsem společně s předchozí kronikářkou Evou Vozkovou za její kroniku 2012 (kroniky se v rámci LB kraje hodnotí vždy za dva roky současně), jsme s Evou získaly 3. místo za nejlepší kroniku v LB kraji, v kategorii měst nad 2000 obyvatel. 
Ta oceněná kronika za rok 2013 měla 145 stránek, ty další kroniky, které mám rozepsané, už mají přes 300 stran - stále je něčím doplňuji. (Po jejich vytištění budou k dispozici nejen na městě, v archivu v Jablonci, v Městském muzeu, ale také v brodské Městské knihovně.)
Kroniku roku 2014 - jejích 90% (chybělo tehdy k dokončení už jen pár stránek o cca 8 spolcích) jsem v květnu dávala na flešce v sekretariátu starosty starostovi k přečtení a kontrole. Dodnes  to zůstalo bez jediné reakce, zda to četl, netuším. (Kronika se před jejím konečným vytištěním dává vedení města k přečtení a případným připomínkám).

Kronikaření mě nesmírně baví, dělám ho už rok bez nároku na jakoukoli odměnu a dělám to ráda. Třeba tak městu ušetřím na nějaké ty chybějící lavičky na Trávníkách, na častější posekání atd...... 

Spolupracuji s IKS a památkáři a chystáme na příští rok nové, vylepšené popisky do památkové rezervace Trávníky, nyní se pracuje na textech o jednotlivých místech poznávacího okruhu Trávníky.

Spolupracuji s kolegy - sklářskými podnikateli a za iniciativy, podpory a skvělého, profesionálního a vstřícného přístupu městského Informačního a kulturního střediska připravujeme znovuobnovení turistického produktu Zimní sklářské pátky aneb cesta za skleněným skřítkem.

Společně se sousedy kultivujeme a osazujeme květinami a průběžně sekáme zbořeniště po šedé roubence pana Kurfiřta na Trávníkách. Dnes už by nikdo neřekl, že toto místo bylo ještě na jaře bahnitým svahem plným trčících polozasypaných trámů, ze země čouhajících drátů, kusů jízdních kol a igelitů.  

O Skleněném městečku jsem dostala v divadle Cenu Okresní hospodářské komory za přínos v propagaci železnobrodského sklářství. Cenu jsem přebírala z rukou starosty Lufinky (a ani jednomu z nás to evidentně nebylo milé).
A den předtím se přímo minimuzeu konal křest vlastivědných omalovánek Železný Brod - Skleněné městečko. Tyto omalovánky jsou již pátými v řadě a vydalo je nakladatelství OBLAK Blanky Kučerové, já jsem se dobrovolnicky podílela na jejich textech a i většina kreseb vychází z fotografií z mé knihy o Brodě.

 Když už jsem zmínila tu svou druhou knihu, tak začínám pracovat na knize třetí, s trochu jiným tématem. Možná by mohla vyjít už za rok před Vánoci, to se teprve uvidí.


Milý pane Linko, tím jsem Vám jenom chtěla naznačit, že o smysluplné využití mých dní si opravdu děláte starost úplně zbytečně.

Hezký víkend všem

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Dobrý den všem,

teď jsem se nějaký čas musela přednostně věnovat jiným záležitostem ( mimo jiné - podařilo se mi do mého Minimuzea skleněných betlémů získat skl. betlém z pozůstalosti 1. ředitele sklářské školy Aloise Meteláka, ten betlém navrhoval prokazatelně Jaroslav Brychta!!! a stane se tedy nejcennějším a nejstarším exponátem mé sbírky.... ale to odbočuji). 

Ale chci říci to, že ačkoli jsem musela na čas dát přednost jiným věcem, neznamená to, že se odmlčím docela a zde nakousnuté záležitosti nechám plavat. 
Takovou radost některým zdejším lidem opravdu neudělám.  

Nominaci pana Lufinky, Mališe a Doležala na cenu ZAVŘENO (vyhlašuje a předává jednou ročně organizace Otevřená společnost) jsem již odeslala.
Současně jsem požádala Otevřenou společnost o právní rozbor toho, jak byla moje žádost o informace dle zákona o poskytování informací zodpovězena, respektive podle mého názoru nezodpovězena a nebo zodpovězena jen částečně a formálně špatně).
Asi bude chvíli trvat, než se tomu jejich právníci budou mít čas věnovat a než se tím prokoušou. Ale jakmile budu mít jejich stanovisko, tak ho zde pro vás všechny zveřejním.

Dále v nejbližších dnech nafotím všechna rozhodnutí apod. o kácení památné borovice, která mi byla poslána, a dám je na www.rajce.cz a vám sem odkaz, abyste si je kdokoli mohl přečíst a prostudovat.

V minulých dnech byla v Hrádku nad Nisou zničena nedávno zasazená tzv. Lidická hrušeň, památný strom, zasazený před hrádeckou školou. Zničil ho neznámý vandal a je na něj podáno trestní oznámení.
Můj názor je ten, že já nevidím rozdíl mezi zničením hrádecké památné Lidické hrušně a mezi pokácením brodské památné Ježkovy zdravé borovice před sklářskou školou. Navíc - pokácením té brodské borovice PŘED uplynutím zákonné 15tidenní odvolací lhůty, stanovené Odborem živ. prostředí. 
Já osobně vidím mezi těmito dvěma případy velkou podobnost. Až tedy na to, že u nás v Brodě jsou aktéři pokácení památné zdravé borovice známi.  

Hezký den všem a jakmile budu mít další informace, ozvu se a napíšu je sem.

Alena Kortanová

Předmět: Vzhled města

Dobrý den,

odpovědi poskytované dle zákona 106/1999 Sb. jsou, po anonymizaci osobních údajů, zveřejněné na webu: http://www.zeleznybrod.cz/cz/obcan/mestsky-urad/elektronicky-urad/zakon-106/1999/informace-poskytnute-podle-zakona-c-106-1999-sb.html

Předmět: Vzhled města

Posílala jsem teď příspěvek do této diskuse. Objevilo se mi na chvíli, že příspěvek obsahuje vulgární nebo nepovolený text (nic vulgárního jsem nepsala, žádné hrubší slovo, natož pak vulgární, jsem nepoužila). A můj příspěvek okamžitě zmizel...... 
Tak znovu a co nejstručněji: 

Prosím, v odkazu od pana Dufka se  pozorně podívejte na "projekt ozelenění", který předložil ředitel Doležal. Tento "projekt" je jen kusem ručně popsaného papíru. A o tomto navrženém "ozelenění" jsem psala ve svém příspěvku. 
Velmi stručně - všimněte si, že v tomto "projektu" z maloskalského zahradnictví měla být zakomponována ta (zatím) stojící douglaska. A ta douglaska - tam v tom projektu NENÍ. 
A je vhodné řešit tak zásadní veřejný prostor pouze s blízkým zahradnictvím??

A dále: Najděte si na internetu popisy a charakteristiky navržených platanů (9 ks těsně při ulici Smetanovo zátiší). Vysloveně je psáno, že se hodí do polostínu, že na celodenním slunci trpí, no a před sklandou do nich bude prát slunce celý den...
A 6 smrků navržených k zasazení na horní části prostoru po stranách, těsně při cestě před sklandou? Ty mají dorůstat 35 až 40 metrů a průměru kmene až 1 metr..... 
Tak zdravá borovice uprostřed plochy "ohrožovala" bezpečnost lidí a 6 smrků těsně u cesty, ve výsledku až 40 m vysokých, jaksi ohrožovat nebude??
Už i malé dítě ví, že borovice mají kůlový kořen dolů, a proto se takřka nikdy nevyvrátí. Zatímco obecně smrky mají kořenový systém povrchový a proto se tak často vyvrací....

Tak tady u nás, v Kocourkově, se nejdřív všechno draze skácí, aby se mohlo nové, nevhodné a nebo ještě vyšší poté vysadit??? 
Takto se u nás v Kocourkově hospodaří s veřejným prostorem (LB kraji = nám všem patřícím) a s veřejnými prostředky?
Chápete to někdo? 
Já ne.

Alena Kortanová 

Předmět: Vzhled města

Tady je psáno o těch platanech:
http://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=10

Předmět: Vzhled města

Tady je psáno o těch vybraných 6 smrcích:

Předmět: Re: Vzhled města

Dobry den, nijak nezpochybnuji,  co pisete - a  nijak nechci za svou osobu vstupovat do sporu ohledne zelene  u Sklandy. Nepamatuiji si  ten kout  tak dobre - jak vypadal pred pokacenim - abych mohl vyslovovat jakokoliv soudy. Pridam  jen par (snad ne uplne offtopic :) poznamek  o stromech na uzemi Brodu obecne   

1) Ten smrk omorika, co posledni ledovou dobu prezil jen nekde v okoli Srebrenice (ci kde, ve wikipedii to presneji nepisi)  se zda byt opravdovou botanickou kuriozitou a vzacnosti. Kam se hrabou - bez jakekoiv ironie - "autochtonni" smrky krkonosskych a sumavskych pralesu, kvuli kterym ekologove casto delaji tolik humbuku. Vyvraceni takoveho smrku z korenu hrozi - vzhledem k jeho pomalemu rustu - az nekdy po 100 letech a v  temer bezvetrnem Brode spis jeste pozdeji.  Jinou veci , popirajici  vzacnost a botanickou pozoruhodnost toho atraktivniho smrku  je ovsem jeho velmi caste/prilis caste  pouzivani v zahradnictvi.   

2) Kolik je v okoli Brodu stromu s podobne silnym pribehem, jaky  mela treba ta borovice vysazena roku 1990 u sklandy? Napada mne akorat  lipa na Dluhem - zasazena na pocest zruseni nevolnictvi za Josefa II 

3) Uz nekolikrat jsem zde orodoval - bez jakekoliv reakce kohokoliv z Mesta ci obcanu z okolnich panelaku - za pozoruhodne lipy na Jiraskaci, ktere chce Mesto bezmyslenkovite (nikde jsem nevidel zadnou podrobnejsi zpravu o zdravotnim stavu techto  mohuitnych a letitych stromu) pokacet v ramci planovaneho "zkulturneni" promenady na Jiraskaci.. Jsou to krasne stromy https://goo.gl/photos/M1AJdV5jDQZ4j5RC8   beztak vysazene - prinejmensim nektere z nich -  mozna uz nekdy kolem roku 1860 v dobe  po stavbe zeleznice. (Kazdopadne - za poslednich 50 let ty lipy temer nezmenily svuj vzhled, z cehoz tedy usuzuji na jejich velke stari :)  

4) Planovane pokaceni stovek - casto docela mohutnych a pozoruhodnych - stromu  vyrostlych kdysi jako nalet po stavbe zeleznice a tvoricich levobrezni porosty brehu Jizery pod Brodem smerem  ke Splzovu - v ramci budovani "Greenway" Jizera -  tez trvale  zustava mimo zajem kohokoliv z obcanu Mesta ci jeho vedeni :)  

5) Jak to bude se stromy pod kostelem kolem schodiste  na Malem rynku?  Mnohe z nich  budou uz  asi tez "prestarle" a zacnou byt nebezpecne chodcum. Tohle  bude jeste daleko ozehavejsi otazka nez ted kolem Sklandy

6) Abych nepsal jen stiznosti,  existuji i pozoruhodne  stromy rostouci v blizkosti stredu mesta, jejichz  budoucnost se zatim nezda byt ohrozena.  Nemam ted tedy na mysli  zrovna  ten platan cerstve prorustajici beton noveho Terminalu... ;)  ale napriklad buk rostouci na vapencove skalce na hrane planiny  kolem kostelicku  na Pousti https://goo.gl/photos/8iKdVFeaJnQmd8jr7   https://goo.gl/photos/GWZuFYqe2jqpq8TQ8    

Předmět: Vzhled města

Vážený pane Zahradníku, vážení Broďáci

pokud budete chtít skutečně z vedení města vyrazit nějakou informaci, nezbývá Vám, než podat si oficiální Žádost o poskytnutí informací, podanou ve smyslu zákona 106/1999 S., o svobodném přístupu k informacím, tak jako jsem to udělala já
Protože v našem městě takové to normální, lidské Na slušnou otázku slušná odpověď zkrátka jak vidíte, neplatí.

Tady se občanům dobrovolně žádná informace běžně nepodává. Tedy kromě těch každoměsíčních oslavných ód v Železnobrodském zpravodaji (ty jejich úvodníky připomínají nejen mně svou úrovní slohovku žáka z 5. třídy) , cenzurovaně výhradně pozitivních televizních a rozhlasových reportáží na městských webovkách ( ty, které mluví o jakémkoli problému - ty tam zaručeně nenajdete, i když existují), pak se po omezený čas dokonce můžete podívat na audiovizuální záznam ze zasedání zastupitelstva (úplné zrušení pořizování záznamu se jim naštěstí pro odpor veřejnosti nepodařilo). 
A případně si můžete s vedením města sjednat osobní schůzku, kde, když máte štěstí a zrovna na vás nekřičí, tak se mezi spoustou mlžících slov nedozvíte vůbec nic konkrétního (to je aspoň má osobní zkušenost).

Zkrátka - chcete-li skutečně získat písemnou (a tedy i doložitelnou) informaci, musíte jít výše uvedenou úřední cestou. Ale pozor!!! Ne aby Vám tam nedejbože chyběl jakýkoli úředně vyžadovaný údaj, například datum Vašeho narození! Protože jakýkoli občan, ačkoli je obvykle v úřednické latině laikem, veškerou literu zákona dodržovat, do posledního puntíku, MUSÍ. To víte, jak se říká - "Na chudej lid musí bejt přísnost"!

Ale úředník, jenž je za dodržování zákonů z daní nás všech placený a přímo k tomuto určený, který s těmi zákony pracuje denně a tedy by měl být v tomto naprostý profesionál, ten nemusí dodržovat nic: 
Když například zkazí a pomotá tu nejzákladnější věc, jako uvedení žadatele a účastníka úředního řízení, tak je to prostě jen "překlep". To víte, holt jsme všichni jenom lidi, že....  

Když instituce, pověřená LB krajem  a její hlavní představitel - ředitel Doležal - nedodrží zákonnou 15ti denní lhůtu k odvolání  a nechá pokácet ty stromy týden před jejím uplynutím, tak to je OK, to je v pořádku, je to jen formalita. A víte proč? Protože - cituji: SUPŠS byla v řízení o povolení kácení jediným účastníkem a jako taková byla jediným subjektem, který v dané věci mohl podat odvolání. Hezké, že? Tak proč vůbec nějaké zákonné lhůty někam psát a natož je dodržovat,že ?.    
Když má být v projektu ozelenění zakomponována ta jediná stojící douglaska, a ona tam prostě zaomponována NENÍ, tak přeci nevadí, schválíme to i bez ní, však on si možná pan Doležal o její kácení zažádá i na potřetí a třeba mu to pak konečně projde, že...  

Je vůbec hodně trapné až smutné, že si ředitel sklářské školy pořizuje otop na zimu tímto velmi sporným a  nedůstojným způsobem. V případě jarního kácení si on kmeny pořezané na špalky koupil a nechal odvézt k sobě domů, takto mě to přímo do očí osobně řekl. 
Ta zcela zdravá Ježkova památná borovice byla taktéž rozřezána okamžitě na špalky a odvezena - a zde už to nemám osobně ředitelem Doležalem potvrzené, ale prý si ji také nechal odvézt domů na otop. Studenti mu pak nosili nějaký čas před ředitelnu borová polínka, borovice prý nejlíp hoří, tak aby chudák pan ředitel v zimě netrpěl doma chladem.... 

A takto se Liberecký kraj stará o svůj majetek: Dřevo zdravého stromu, které by se - když už je tedy skáceno, mohlo nechat nařezat na prkna a prodat a získat tak docela slušnou finanční částku do rozpočtu LB kraje, tak nad tímto LB kraj zavírá oči a klidně pořezání jen na špalky k topení povolí!!!
Co je tohle za hospodáře, který takto spravuje majetek jiných?! Co je tohle za hospodáře, který takto ničí veřejné prostranství, a nejprve nechá vše (kromě jediného stromu) draze skácet, nechá vytvořit holoseč ( ne náhodou se Smetanovu zátiší nyní říká Smetanova mýtina..), aby se pak tentýž prostor nechal opět draze osázet - a to stromy, které v dospělosti budou ještě vyšší než ty původní které svou výškou prý ohrožovaly bezpečnost, a stromy na dané místo nevhodnými (to myslím ty platany). Ty nové stromy budou určitě i s velkými kořenovými baly - a tedy patřičně drahé, a tak tedy můžeme věřit, že blízké zahradnictví, co tohle ozelenění bez jakékoli veřejné soutěže "navrhlo", tak si z peněz LB kraje hezky vydělá....

A takto "hospodaří" nejen Liberecký kraj, ale i naše Město: Památkovou rezervaci nejlépe celou zaasfaltovat. A takovéto kácení a vytváření měsíční krajiny před sklářskou školou povolit, podporovat a v jednom šiku s ředitelem Doležalem obhajovat.  Přestože mají obhajovat zájmy občanů města...

JENŽE - NÁŠ KRAJ NENÍ MAJETKEM TĚCH ÚŘEDNÍKŮ, SEDÍCÍCH V TOM VĚŽÁKU V LIBERCI, ZROVNA TAK NAŠE MĚSTO NENÍ MAJETKEM STAROSTY A MÍSTOSTAROSTY A JEJICH PODŘÍZENÝCH!!! 
ONI JSOU JEN JEJICH SPRÁVCI, HOSPODÁŘI, A JAK HOSPODAŘÍ - VIDÍME NA VLASTNÍ OČI. SLOVO STAROSTA A MÍSTOSTAROSTA JE OD SLOVA - STARAT SE, NIKOLI VLASTNIT A ABSOLUTISTICKY VLÁDNOUT.
STEJNĚ TAK ŘEDITEL SKLANDY SE MÁ O SVĚŘENÝ ( = NE JEHO VLASTNÍ MAJETEK STARAT - A TO TROCHU JINAK NEŽ SI UDĚLAT Z PAMÁTNÝCH STROMŮ PŘED SKLANDOU DŘÍVÍ NA ZIMU!!!

NÁŠ KRAJ A NAŠE MĚSTO JE NÁS OBČANŮ ZDE ŽIJÍCÍCH A DANĚ PLATÍCÍCH
NENÍ TO CARSTVÍM RADNÍCH A JEJICH ÚŘEDNÍKŮ, NENÍ TO DOBYTÝM POROBENÝM ÚZEMÍM S POROBENÝM OBYVATELSTVEM, JE TO MAJETEK NÁS VŠECH LIDÍ Z TOHOTO MĚSTA, Z TOHOTO KRAJE, A ONI HO JSOU POVINNI CITLIVĚ A HOSPODÁRNĚ SPRAVOVAT.

Tohle vše, co se tu děje, má jediného jmenovatele, a to je bezuzdná arogance moci. A cílená netransparentnost.

Na závěr bych chtěla (bez ironie, skutečně) poděkovat panu Duškovi za předchozí odkaz, kde si můžete všechny dokumenty o této kauze přečíst. Ten úžasný, ručně načmáraný "plán ozelenění" najdete až na konci tohoto odkazu.
Ale - v tom seznamu informací poskytnutých dle zákona něco chybí: Například ta informace, o kterou jsme jako spolek Trávnice žádali 11. března a pak nám byla poskytnuta, v tom seznamu na webovkách města chybí. 
Tak že by cenzura, a nebo jen úřednický  "překlep"? Holt, všichni jsme jen lidi, že...

Pan Dufek mě svým odkazem usnadnil práci s nafocováním dokumentů a dáváním je na Rajce. cz, aby byly veřejně dohledatelné.
Ale stejně to album na Rajce.cz založím: Nafotím tam odpověď z České inspekce životního prostředí, která mi včera přišla. To vám je čtení k popukání (kdyby to ovšem nebylo k pláči). Nejlepší je závěr - zestručněně - Je nemožné prověřit namítané skutečnosti dodatečně. Cituji: "Je potřeba, aby se veřejnost na dozorové orgány obrátila ihned, nejlépe v průběhu kácení."
To mě fat rozesmálo, tedy smutně rozesmálo: Když o kácení nikdo kromě ředitele a lidí z Městského úřadu dopředu nevěděl, jak jsme se na orgány mohli obrátit ihned, v průběhu kácení???? I kdyby se tak stalo a někdo z občanů by ihned po příchodu dřevorubců s pilou na tyto orgány zavolal, tak i kdyby oni měli před svým úřadem nastartovaný vrtulník, přiletěli by až k hotové Smetanově mýtině.
Tak pak to dopadne, že vám Česká inspekce životního prostředí napíše - cituji: "Náprava údajných, Vámi uváděných škod - i kdyby skutečně vznikly - již takto v současné době není možná." 
Hmm, tak to je mi tedy objev: Pokácené stromy už zpátky nepřilepíte. To jsme tedy skutečně nevěděli, díky Úřade za cennou informaci ....

A to vše je pořád jen důsledkem obrovské arogance moci a současně záměrné netransparentnosti. 
Na toto aktéři totiž spoléhají - My si to prostě uděláme po svém, a když už je to jednou zničené, tak nám vy občané můžete vlézt na záda.  

Alena Kortanová
Počet příspěvků: 178 zobrazené: 51 - 60
< << 4 5 6 7 8 >> >