Cestovatelské přednášky
Cestovatelské přednášky
KC Kino Železný Brod, Husova 697, 468 22 Železný Brod
Vstupné 50 Kč
Cestovatelské přednášky pořádá IKS Železný Brod
Své připomínky a náměty můžete psát či volat Lucii Chvalinové na galerie@zelbrod.cz, tel. 602 716 133
Děkujeme za přízeň!
9. 10. 2023
Tomáš Šapovalov – Svatý Martin, aneb jak se odstěhovat do Karibiku
Cestovatel Tomáš Šapovalov vás seznámí s karibským ostrovem Svatý Martin, na kterém prožil dohromady 18 měsíců.
Tomáš odmítá následovat stereotypy. Proto, když se rozhodoval, kam vyrazí procvičovat angličtinu, zavrhl všechny typické destinace jako Anglii nebo USA. Společně se svou přítelkyní se rozhodli pro Karibik, konkrétně padla volba na ostrov Svatý Martin. Zde nakonec prožili dvě sezóny, tedy celkem 18 měsíců. Ve své přednášce vás Tomáš seznámí s tímto krásným ostrovem i jeho obyvateli.
Zaznamenali jste někdy v televizi nebo novinách záběry z pláže, nad kterou velmi nízko přistávají letadla? Pak šlo pravděpodobně právě o tento ostrov! Kombinace reálií, zajímavostí a vtipných historek dělá z této přednášky Tomášovo nejoblíbenější a nejúspěšnější vystoupení. A pozor! Ke Karibiku neodmyslitelně patří rum a vy o něj nezůstanete ochuzeni.
O autorovi: Tomáš Šapovalov (* 1984) se na svoji první delší cestu vydal v roce 2012. Tehdy se svou přítelkyní vycestoval do Karibiku na ostrov Svatý Martin. Zde nakonec zůstali dvě sezóny, celkem 18 měsíců. Po karibském dobrodružstvím se oba přesunuli na Nový Zéland, který se jim stal domovem po následujících 15 měsíců. Další 3 měsíce strávili cestováním po východním pobřeží Austrálie. Každoročně v Praze pořádá festival Zažij Nový Zéland, přednáší po celé České republice a pořádá festival Cestovatelská Střela, který je oblíben nejen u veřejnosti, ale zejména mezi cestovateli.
23. 10. 2023
Pavla Bičíková – Mexiko, Guatemala, Belize
Zbrusu nová přednáška fotografky a cestovatelky Pavly Bičíkové. Vydáme se společně do nespoutané Guatemaly, jihozápadního Mexika a na karibské ostrovy státu Belize s bělostnými plážemi. Uprostřed džungle plné řvoucích opic a pestrobarevných ptáků objevíme mayské chrámy a pyramidy. Projdeme mlžnými pralesy, vystoupáme na sopky a budeme pozorovat lávu chrlící vulkán Fuego. Překonáme guatemálské horské hřebeny, kde budeme spát u místních obyvatel. Tradiční mýty a rituály původních indiánských kmenů Mayů jsou dodnes naprosto fascinující. Navštívíme stará koloniální města, prožijeme úchvatnou atmosféru živelných tržišť a posvátných míst. Na poloostrově Yucatán se budeme koupat v krasových podzemních jezerech (cenote). Poplujeme na lodi po jezeře Atitlán, o kterém se říká, že je nejkrásnějším místem na naší planetě. Čeká nás velkolepá cesta.
13. 11. 2023
Pavel Chlum – Fuerteventura
Pavel Chlum na tento neobyčejný ostrov vyrazil se svou rodinou. Držel se zásad cestování skupiny Tripel a stáhl cestovní náklady na minimum. Jak a kde koupit letenky, kde se levně ubytovat, jak se v cílové destinaci pohybovat a přitom se neomezovat se dozvíte během přednášky. Na tomto krásném ostrově strávil téměř měsíc života a procestoval ho křížem krážem. Fuerteventura je druhým největším ostrovem Kanárských ostrovů. Leží v Atlantském oceánu zhruba 100km od afrického Maroka. Na jejím dlouhém pobřeží se nalézá více než 150 přírodních pláží. Najdete zde pláže s černým, bílým i zlatým pískem, které kontrastují s jasným tyrkysovým oceánem. Na ostrově narazíte ale také na hory plné treků, nádherné přírodní scenérie a hlavně na neskutečně pohodovou atmosféru místních vesniček. Je lepší ubytovat se v Corraleju, Costa Calmě, Caleta de Fuste, El Cotillo nebo Moro Jable? Nebo je mnohem lepší najít si malý domeček v Lajares, La Olivě nebo třeba Tindaye? Každý preferuje něco jiného. Po shlédnutí přednášky si ale určitě vyberete i vy. Přednáška v délce cca 90 minut je vytvořena ve vysokém rozlišení, doplněna 4K videi a záběry z dronu.
27. 11. 2023
Michal Černý – Bonaire, ostrov potápění, soli a otroků
V Evropě si nedovedeme představit, že by na oficiálních registračních značkách vozidel byl umístěn nějaký nápis, v Americe už to občas k vidění je, ale na karibském ostrůvku Bonaire to posunuli ještě kousek dál a rovnou zde uvedli pro koho je ostrov hlavně určen. Mají totiž na značkách uvedeno „BONAIRE – DIVERS PARADISE“, tedy Bonaire – potápěčský ráj. A toto označení je bezesporu pravdivé, nikde jinde na světě jsem nezažil takovou svobodu potápění jako tady. V minulosti byla na ostrově hlavním zdrojem obživy „výroba“ mořské soli, dnes je ostrov orientován hlavně na turistický ruch, což se díky nedotčené přírodě velmi daří. I když se ostrov nachází doslova na dohled od Venezuely, je spíše spojený s návštěvou turistů z Evropy, jelikož je zvláštním správním obvodem Nizozemského království, což má své kořeny v koloniální historii. Jelikož mou hlavní parketou je fotografování pod vodou, tak se samozřejmě podíváme pod vodu karibského korálového moře. Navštívíme ale i Washington Slagbaai Park, který zabírá celou pětinu ostrova, koukneme se na výrobu mořské soli, v jejíž historii hrají nemalou roli otroci.
11. 12. 2023
Pavel Chlum, Petr Kvarda – Zanzibar a tanzanské safari
Cestovatelská přednáška začíná ve městě Dar Es Salaam. Prvním cílem Pavla Chluma a Petra Kvardy je safari v národním parku Mikumi. Samotný park je rájem na zemi, kde žijí společně sloni, žirafy, zebry, pakoně, bůvoli a nepřeberné množství další zvěře. Ve druhé části se pak vydají na tropický ostrov Zanzibar (Unguja). V hlavním městě Stone Townu vystoupí z lodi a vydají se vstříc křivolakým uličkám, ve kterých se není žádný problém ztratit, obzvlášť když jste naháněni místními „klíšťáky“. Cestovatelé postupně navštíví většinu zajímavých míst ostrova a to vždy na korbě místní dopravy Dala Dala, kde nejlépe poznají milou tvář místních obyvatel. Ostrovem se vydají od delfíních hejn v Kizimkazi na jihu ostrova, přes nekonečné pláže v okolí Jambiany a Paje. Budou se prodírat pralesem v Jozani a na závěr navštíví hřebíčkové plantáže a samozřejmě nejnavštěvovanější sever ostrova s vesnicí a letovisku Nungwi.
15. 1. 2024
Michal Černý – Severní Sulawesi, ráj pro fotografy
O návštěvě tohoto koutu světa jsem snil mnoho let. V roce 2019 jsem konečně začal připravovat výpravu na jaro 2020 a 14 dní před naším plánovaným odletem se to stalo… hranice se díky covidu zavřely a my jsme museli čekat dalších 2,5 roku, než jsme se do tohoto ráje mohli konečně vydat. I když to bylo velmi dlouhé čekání, stálo to za to. Tato část světa totiž zatím není nijak hojně turisticky navštěvována a cestu si sem zatím našli většinou jen potápěči, jelikož podmořská biodiverzita je zde obrovská a Lembská úžina je doslova Mekkou podvodních makrofotografů. Paradoxně se zde skoro nevyskytují mořské korály, ale dno je tvořeno jemným černým sopečným pískem, který si za svůj domov zvolili roztodivní živočichové. Jen o pár kilometrů dál se ale nachází ostrov Bunaken, který je podmořskou rezervací a zde už najdeme klasické barevné korálové moře. Potápěčský trojúhelník Severních Sulawes pak doplňuje ostrov Bangka, který jsme při naší výpravě samozřejmě také navštívili. I když je mojí hlavní parketou fotografování pod vodou, nemohli jsme při této expedici vynechat ani návštěvu několika suchozemských parků, jelikož kdo by nenavštívil pravou indonéskou džungli, tak jako by v Indonésii snad ani nebyl. Rovněž výstup na sopku jsme si nemohli v této vulkanicky aktivní oblasti odepřít. Podíváme se rovněž na tradiční trhy v Tomohunu, kde se běžně dají zakoupit i jídla, která pro evropana můžou působit poněkud bizarně.
29. 1. 2024
Pavel Chlum, Petr Kvarda – Island, po stopách horkých pramenů
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou po čtrnácti horkých pramenech – takzvaných hot potech – s horkou vodou v rozmezí teplot 20-50°C. Na své cestě zdolají offroadem 2500 kilometrů kolem celého ostrova, navštíví 15 obrovských vodopádů a také budou muset brodit řeku. Neopomenou navštívit všechny lákadla ostrova jako třeba gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss. Spí ve volné přírodě ve stanu a spacáku. Navštíví i přístavní města Akureyri a Husavík, kde mimo sledování třech druhů velryb zažijí na vlastní kůži zemětřesení. Přednáška vrcholí výstupem k největšímu vodopádu Glymur – 198 metrů a návštěvou hlavního města Reykjavík.
19. 2. 2024
Tomáš Kubeš – Mongolsko
Svoboda a volnost. Nekonečné pláně plné koní, krav, ovcí, poušť Gobi s kontrasty od písečných dun po údolí s dinosauřími vejci, typické jurty s pohostinnými obyvateli, velbloudí stáda, divoké hory, monumentální kláštery, velkolepý Ulánbátar, pastevci sobů i průzračná jezera. To vše je neuvěřitelná země, které se vnější svět dotkl, ale život tu stále běží jako v dávných dobách. Domov nomádů, volnost a svoboda patří k sobě.
11. 3. 2024
Pavla Bičíková – Naše hřebenovka
Vydejte se s Pavlou Bičíkovou přes Lužické hory, Jizerské hory a Krkonoše. Prostřednictvím velkoplošných fotografií budete putovat nejen po horských hřebenech. V údolích navštívíte mistry skláře, projdete kolem vodopádů, vystoupáte na desítky rozhleden a vyhlídkových míst. Zažijete řadu dobrodružství a legrace. Získáte náměty, kam se vydat na výlet nebo na několikadenní přechod.
25. 3. 2024
Jiří "Kafíno" Kafka – Gambie, nejmenší země černé Afriky
Prozkoumáme jednu z nejchudších zemí světa, její dobrosrdečné obyvatele. Objevíme opice v Národní rezervacích Bijilo a Abuko, budeme se dívat krokodýlům do očí. Poplujeme trajektem po řece Gambii, navštívíme i Senegal a ještě mnoho dalšího.
15. 4. 2024
Tomáš Kubeš – Holandsko na lodi
Z vody je země úplně jiná, romantické plavby po kanálech i jezerech. Z lodě vypadá každé místo úplně jinak. Putovat na lodi je velké dobrodružství, musíte hledat kotviště, zvedat mosty a také hledat svůj cíl. Cesta lodí povede jak Středním Holandskem, tak Frískem.
29. 4. 2024
Michal Černý – Illes Medes, potápěčská perla středomoří
Ostrovy Illes Medes naleznete uprostřed pobřeží Costa Brava asi 100 km severně od Barcelony u letoviska L´Estartit. Ostrovy se skládají ze sedmi hlavních ostrovů Medellot, Meda Grand, Meda Petita, les Ferrenelles, Tasco Gros, Tasco Petit a Carall Bernat. Ostrovy byly osídleny už od středověku, kdy je jako svou základnu používali piráti a prováděli odsud výpady do okolních vesniček. Dodnes zde můžete najít kruhové strážní věže, které sloužily pro místní obyvatele jako hlásky pro oznámení blížícího se útoku pirátů. Do roku 1983 byl L´Estartit jen malou vesničkou, kde byl hlavním zdrojem obživy rybolov ve vodách okolo ostrovů. V tomto roce však katalánský parlament schválil toto území jako chráněné se zákazem veškerého rybolovu. V roce 1990 byla tato ochrana ještě zvýšena, když celé území o rozloze 511 hektarů bylo vyhlášeno podmořskou rezervací. Díky tomu se L´Estartit kompletně změnil, místní obyvatelé se z rybaření začali přeorientovávat na turistický ruch. Začaly tu vznikat hotely, restaurace a samozřejmě také potápěčské základny a další centra orientované nejen na vodní sporty. Dnes je L´Estartit vyhledávanou turistickou destinací hlavně pro potápěče z celé Evropy.