Vše o Železném Brodě

Kultura a společnost.

Počet příspěvků: 11 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >

Předmět: Kultura a společnost.

Berte prosím tuto úvahu, jako můj osobní názor daný k diskusi a věřte, že si nedělám ambice na neoddiskutovatelnou pravdu. Jsem schopen mnohé pochopit i respektovat, jde však mj. samozřejmě i o to, do jaké míry stav věcí veřejných zajímá veřejnost. To, že věcí veřejnou je i kultura je jistě neoddiskutovatelné a jedním z ukazatelů kulturnosti těch, kteří o ní rozhodují je, podle mne i vědomí, že se nejedná o čistý produkt tržního hospodářství, stejně jako masový sport a další volno časové záležitosti. Nositeli kulturnosti a kultury všeobecně byli většinou vzdělaní a osvícení lidé, kteří se u veřejnosti těšili všeobecné úctě. Kam tím mířím?

Velmi mne překvapil odchod z pozice vedoucí městského informačního a kulturního střediska, paní Ivy Chaloupkové z osobních důvodů, uvedený v lednovém ZPRAVODAJI. Nemáme žádné osobní vztahy, nicméně jako amatérský filmař místních akcí a událostí, jsem byl vždy mile překvapen jejím vystupováním a profesionálním přístupem. Rád bych proto věděl, zda-li se někdo z vedení města či zastupitelstva snažil, jí tento, podle mého názoru ne příliš racionální krok rozmluvit? Mám totiž za to, že je daleko jednodušší cokoliv bořit, než cokoliv vystavět. Vzpomeňme např. na záležitosti okolo místního kina, popř. objektů na Trávníkách apod.

Dovolím si závěrem trochu zapolemizovat se závěrečným přáním paní Ivy Chaloupkové: Přeji v novém roce každému to, co ho učiní šťastným, šťastní lidé nejsou zlí. . .

Je opravdu nemožné, aby i někteří zlí lidé byli šťastni?

Přeji všem zdraví a spokojenost

v roce 2016.

Předmět: Kultura a společnost.

Dobrý den a šťastný rok 2016 všem.

Když jsem před komunálními volbami četla některé předvolební letáky a programy (mám je všechny schované jako přílohy do kroniky 2014), tak jsem občas nechtěla věřit vlastním očím. Nejvíc mě tehdy konsternovala jedna část předvolebního letáku skupiny Za Železnobrodsko krásnější (z něj vzešli zastupitelé a zároveň členové Rady města Mgr. Horáček a Mgr. Hartl).
Cituji: V Železném Brodě je dostatek chytrých lidí. Nepotřebujeme odpadlé úředníky z jiných měst.

Nepolemizuji s tou první větou, s ní obecně souhlasím. Ale ta druhá věta - to je neuvěřitelný populismus, podlá rána pod pás, veřejná urážka všech přespolních, kteří v Brodě pracují.

Představme si to obráceně: Z Brodu musí většina lidí za prací dojíždět. Jak by jim asi bylo, kdyby jim v Jablonci, Liberci, Turnově, Boleslavi atd. atd. veřejní činitelé vzkázali: Nepotřebujeme odpadlé skláře, textiláky, úředníky z jiných měst. 

Nemůžu si pomoct, připadá mi, jakoby právě tento bod tohoto předvolebního programu, jako snad jediný, byl naplňován: Nedávno odešel Ing. Mach, nyní Bc. Chaloupková, oba původem ze Semil. 
Ano, oba odešli na vlastní žádost. Okolnosti svého odchodu napsal Ing. Mach i na toto diskusní fórum. (Mimochodem, on jako snad jediný městský úředník s občany od začátku zde na městském fóru komunikoval.)

Říkám otevřeně, že s Ivou Chaloupkovou jsem si za ty tři roky vybudovala osobní vztah, vídaly jsme se často ohledně různých kulturních aktivit. Ale nemyslím si, že bych proto byla zaujatá.
Myslím si, že ten obrovský kus práce, který tu Iva udělala, nelze přehlédnout. Po tyto tři roky zde kultura kvetla a posunula se o level výš. A to je práce Ivy a jejích kolegyň na IKS.

Nevím, zda to udělal i někdo jiný, ale já cítím potřebu to říci veřejně: 
Ivo, je mi líto, že odcházíš. Moc Ti děkuji za vše, co jsi pro Brod a jeho kulturu udělala.

Předmět: Kultura a společnost.

Zdravím.Letos poprvé.

Alenko, nenechte se mýlit. K paní Chaloupkové se nějak nemohu vyjádřit, ale pan inženýr Mach se tady na diskuzi zrovna moc k věci nevyjadřoval. Většinou se nedržel vznesené otázky. To se spíše od ní rychle odpoutal k něčemu, co vůbec nebylo psáno a tázáno. Mnohdy ty dotazy ve vláknech využil k urážení tazatelů. Je pravda, že tu byl více činný než v poslední době zde tázaní představitelé a úředníci. Ti na nějaké zde vznesené dotazy kašlou. Ono to pak tak nějak vyjde nastejno. On jen více a aktivně naštvával.

Mám takový neblahý pocit, že jsem v obecních volbách nevolil zrovna najlépe. Asi by někteří ten špatně umístěný hlas měli vrátit.

Předmět: Kultura a společnost.

Hezký den všem,

současné vedení žb radnice vytváří takové prostředí, že z vedoucovských pozic odchází jedni z nejkvalitnějších úředníků.
Byl to případ odvolaného p. Ing. Macha z pozice vedoucího investic, stejně jako teď paní Chaloupkové z pozice vedoucí kultury. Přitom to jsou lidé, kteří dělali v rámci svých možností a schopností to nejlepší. Samozřejmě v tom tempu množství starých i nových akcí, které vznikaly ( ŽB kovosochání, Neckyáda, výstavy v galerii, rozvoj Skl. Městečka, atd. ), se nezavděčíte všem. Kdo ale nic nedělá, nic nezkazí.

Jde zase o politické rozhodnutí vůči zaměstnancům, kteří byli naprosto apolitičtí. I já jsem s nimi měl někdy rozepře. Dobře si ale vzpomínám, jak bylo náročné takové lidi najít. Výběrka se musela vypisovat opakovaně, někdy i čtyřikrát. Najde současné vedení lepší vedoucí???

André Jakubička

Předmět: Kultura a společnost.

    Dobrý den.
    Brzy sedmdesátka, celoživotní nestraník, stále víc se mne zmocňuje pocit, že nemá valného smyslu zveřejňovat kdekoliv jakékoliv myšlenky, návrhy a názory, jako nepatrná, bezvýznamná, byť neanonymní částečka občanské společnosti. Možná i vlivem nestranictví jsem se léta letoucí  domníval, že není možné nebrat v úvahu nebo ignorovat, podle mého názoru většinové, mnohdy nepsané hodnoty jako nekrást, nepodvádět, nešidit, nelhat, neslibovat nemožné a nesplnitelné, zachovávat elementární zásady slušného chování, etických kodexů a mezilidských vztahů. Pokud se mýlím a nejsou to hodnoty většinové, tak nás potěš pán Bůh. Léta letoucí mne a věřím i mnohé z Vás, pak různí politici vyváděli z omylů.
    Zakopaný pes, současné, jakési rozpačité takřka stínové demokracie, je podle mého názoru zřejmě v tom, že valná část občanské společnosti, která nepsané hodnoty uznává a více méně dodržuje, o tom veřejně nediskutuje a nemluví, kromě hospod a sprostých anonymů, na správě věcí veřejných, se podílet většinou nechce, ze strachu před jakýmsi „pošpiněním“ se politikou. Tím více bychom si měli vážit výjimek, které mezi námi jistě existují, je ale zajímavé, že pohříchu většinovou podporu většinou nezískávají. Zřejmě je imaginární svět slibů, lichotek a podbízení přitažlivější, nežli věci prosté, hmatatelné a ověřitelné.
    Věk se zastavit nedá, nejsem statečný ani odvážný a pro víru v jakési elementární hodnoty, bych se rozhodně upálit nenechal. Co ale s tím, když, podle mého názoru, valná většina lidí tiše s něčím souhlasí, nicméně se podle toho, tím myslím nejen „vyvolenou“ menšinu, nechová. Vím, v  politice jde o názorový rozpor mezi my a oni a záleží, podle mne na tom, zda oni se cítí nebo by chtěli být jako my nebo chtějí být jen oni, navíc když když dobře vědí, že my většinou nechceme být oni.
    Přece jen si ještě jeden názor na my a oni v Železném Brodě neodpustím. Sleduji kromě jiného výběrová řízení na MÚ ŽB a musím přiznat, že mi silně připomínají hru „Škatulata hýbejte se z místa na místo“ a mám zato, že i „mnozí Brodští rodáci, mají z toho legraci“. Rým dávám na počest Mgr. Horáčka, který je rýmy pověstný. Nemám chuť ani ambice napadat výběrová řízení nebo metodiku výběrových komisí, nicméně podle mého názoru, by předpoklady úspěchu uchazečů neměly rozhodně ovlivňovat např. trvalé bydliště ve městě, tím méně příbuzenské či přátelské vazby. Netvrdím, že tomu tak je, nicméně vycházím z předvolebního prohlášení pozdějšího člena rady: „Jakožto zdejšímu rodákovi mi není lhostejné, jak se věci rozhodují, že jsou místní občané i firmy odsouváni na vedlejší kolej, máme zde dostatek místních schopných lidí a nepotřebujeme si nechávat radit a vypracovávat různé posudky jinými, rádoby odborníky z různých koutů republiky“ Samozřejmě, že něco podobného v podmínkách výběrových řízení nenajdeme. Omlouvám se, jsem sice patriot, nicméně se domnívám, že i mimo Železný Brod žijí schopní lidé. Příkladem je tajemník MÚ nebo se mýlím?
Příjemné a kvetoucí jaro všem.

Předmět: Kultura a společnost.

Původně už před delší dobou tady, potom na FB, jen z pouhého nezbytí a po mnoha marných pokusech, kdy mi pečlivě a jistě s láskou vyladěný diskusní software železnobrodské radnice už zase znemožnil odpovídat tam. – Posuďte sami, co je v tomto nepatrném příspěvku „nepovolené“, tj. zakázané, ba dokonce „vulgární“, jak jsem se v příslušné hlášce programu dověděl...

☼☼☼ ☼☼☼ ☼☼☼

Jak je opět vidět, znovu se často a rádi kdykoliv odchylujeme od tématu a otázka kultury a kulturnosti okraje i centra už zase kdesi zapadla. Odpadlí, neodpadlí nebo odjinud vyhození úředníci na živých nebo mrtvých radnicích (což se týká především všech, kteří na své otázky od jistého druhu úřednictva dostávají odpovědi zcela indiferentní a navíc v ptydepe, nebo nedostanou odpověď nikdy) jsou nepochybně pozoruhodné téma, nicméně co se takhle hlouběji zamyslet nad názvem jednoho z tamějších diskusních „vláken“, tedy Kultura a společnost?

Nebo si i tady snadno vystačíme s převládající současnou vládnoucí buranskou „kulturou“ a „kulturností“ v podobě všech těch filmových, režisérských, spisovatelských, básnických, hudebních, mediálních (o těch českých politických raději nemluvě, víme své) a jiných hvězdiček druhé až bůhvíkolikáté kategorie nebo s rudými kamiony na předvánočních náměstích přecpaných nekriticky nadšenými dospělci i dětskými konzumenty přeslazené chemikálie „s nulovým procentem cukru“?

☼☼☼ ☼☼☼ ☼☼☼

Přátelé, příznivci a známí, milovníci (výhradně dobrých!) čajů a čajové keramiky dřevem pálené!
První autorem komentovaná prohlídka výstavy Čavany a yunomi se uskuteční v Galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě už zítra, tedy v pondělí 18. dubna v 16 hodin.

Další dvě pak ve čtvrtek a v pátek, vždy od deseti hodin dopoledne.
Ostatní dle domluvy...

Pozvání co nejsrdečnější...



Předmět: Kultura a společnost.

Dobrý den,

dovolte mi, abych se vyjádřil k části příspěvku pana Hromase, která se týká výběrových řízení a pokusil se tak trochu vysvětlit tuto problematiku.
Přiznávám, že některé pasáže zmiňované části nechápu či chápu velmi těžce. Vůbec nerozumím dělení na my a oni v Železném Brodě v souvislosti s výběrovým řízením ( ale i vůbec všeobecně se mi dělení občanů města do jakýchsi stěží definovatelných skupin nelíbí). Takové dělení rozhodně neuplatňujeme. Na jednu stranu pan Hromas nemá „chuť ani ambice napadat výběrová řízení nebo metodiku výběrových komisí“, na stranu druhou prezentuje názory, co by nemělo ovlivňovat případný úspěch uchazečů. Dodává, že netvrdí, že se tomu tak u výběrových řízení děje, ale vzápětí se odvolává na předvolební vyjádření jednoho z členů Rady města. Proč, když tento člen Rady města nebyl ani jednou členem výběrové komise? Nebo se tady naznačuje, že onen člen má takový vliv, že jeho názorem se řídí členové výběrových komisí? Mohu všechny občany ubezpečit, že tomu tak není.
Výběrová řízení (VŘ) v Železném Brodě jsou na vysoké úrovni a jsou náročná. Mohu srovnávat – byl jsem v minulosti přítomen VŘ na jiných pracovištích. Pochopitelně nejsou stejná, jelikož se liší například kvůli počtu účastníků. Něco jiného je dělat VŘ pro jednoho nebo dva uchazeče a něco jiného pro 12 uchazečů. Významnou úlohu u VŘ hrají vedoucí příslušných odborů. Některá VŘ mají jako člena komise člověka z patřičného odboru jiného městského úřadu (např. ze Semil, Turnova). Nevím o tom, že by člen výběrové komise měl nějaký příbuzenský vztah s kýmkoli z uchazečů. U přátelských vztahů je pochopitelně otázka, jestli je to vůbec přátelství, jakou má intenzitu apod. Nemám problém zveřejnit své postavení v komisi u VŘ – neměl jsem žádného příbuzného ani nikoho z přátel v pozici uchazeče, z početné plejády uchazečů jsem znal 4 lidi, ostatní ne. Soudím, že u pana starosty to bude obdobně. Nejlepšího uchazeče vždy doporučovala celá komise po pečlivém uvážení.
Samozřejmě přiznávám, že se nám čas od času také donesou některé výroky neúspěšných uchazečů. Pohříchu jsou to většinou ti, kteří v pomyslné výsledkové tabulce skončili až v její druhé polovině. Někdy prostě chybí trochu soudnosti nebo umění přijmout porážku – bohužel nám mlčenlivost neumožňuje zveřejnit jejich odpovědi nebo například jejich písemné testy. I když, je to vlastně dobře, jsou tak chráněni před případnou nepříjemnou situací. Podotýkám, pouze někteří, řada neúspěšných uchazečů přijme verdikt takový, jaký je, bez dodatečných komentářů či spikleneckých teorií a za to jim bezesporu patří dík.
Dovolte mi také trochu čísel: Za dobu mého působení a působení pana starosty F.Lufinky na radnici v Železném Brodě se konalo 13 VŘ, z toho jedno bylo podle zákona zrušeno. Z 12 vybraných nejlepších uchazečů, kteří nastoupili na požadovaná místa, mají 4 trvalé bydliště v Železném Brodě, 8 pak mimo naše město (neupřednostňujeme tedy nikoho podle bydliště). Z oněch 12 vybraných uchazečů se pouze ve 3 případech jednalo o přesun dosavadních zaměstnanců v rámci úřadu nebo jeho příspěvkových organizací ( odbor dopravy, odbor financí a MŠ Na Vápence)- to podle mého zdaleka nenaplňuje zmiňovanou hru „Škatulata…“ na městském úřadu.
Výběrová řízení na různé pozice jsou nutná, je to přirozený proces odcházejících a přicházejících pracovníků. My se vždy budeme snažit, aby nám pomohla v otázce lidských zdrojů naplňovat to, co jsem napsali do Úvodního slova dubnového Zpravodaje v souvislosti s úředníky městského úřadu. Pokud existují nějaké další dotazy ohledně výběrových řízení na různé pozice, obraťte se, prosím, na tajemníka městského úřadu pana Haase jako vrchního personalistu a člověka, který má veškerá výběrová řízení na starosti a má o nich dobrý přehled. Rád Vám jistě odpoví.

Přeji všem hezké dny.

Ivan Mališ

Předmět: Kultura a společnost.

Vážený pane místostarosto. Původně jsem už nechtěl reagovat, nicméně považuji za svoji povinnost, se pokusit Vám vysvětlit pasáže, které nechápete, či chápete velmi těžce, např.: „V politice jde o názorový rozpor mezi my a oni a záleží, podle mne na tom, zda oni se cítí nebo by chtěli být jako my nebo chtějí být jen oni, navíc když když dobře vědí, že my většinou nechceme být oni.“

Úvaha vychází z osobní zkušenosti. Inicioval jsem kdysi na MÚ využívání městského pozemku několika občany. Počátkem privatizace se obytné domy prodávaly bez jediného metru pozemku, který byl ve vlastnictví města. Vysvětloval jsem zvyklostní práva a bylo mě řečeno, „to není váš (my) pozemek ale náš (oni).“ Když jsem vysvětloval, že je zrovna tak náš jako jejich, že oni nás jen zastupují a zájem by měl být totožný, setkal jsem se s nelíčeným údivem a naprostým nepochopením, když jsem navíc připomenul, že jsou placeni z našich daní, mise tím okamžikem skončila. Od té doby, možná pro někoho nepochopitelně, si dělím zastupitele na my a oni a bedlivě sleduji zda cítí jako my nebo výhradně jako oni.

Věřte pane místostarosto, že nemám „chuť ani ambice napadat výběrová řízení nebo metodiku výběrových komisí“,nicméně to neplatí na prezentaci mých názorů na cokoliv. Měl jsem rád práci paní Chaloupkové v kultuře a sledoval jsem od doby jejího odchodu výběrová řízení na vedoucí Informačního a kulturního střediska a další. To, že se mohu mýlit a nedělám si patent na rozum, Vy ovšem považujete za jakési naznačování.

Závěrem se domnívám, že názor: „řada neúspěšných uchazečů přijme verdikt takový, jaký je, bez dodatečných komentářů či spikleneckých teorií a za to jim bezesporu patří dík“, zavání tak trochu diktátorstvím, nepochopením svobody slova, odmítáním kritiky, popíráním osobnostních práv atd.

Pěkný den

Předmět: Kultura a společnost.

Zdravím,
mohu jen vědět jaké výběrové řízení na pozici vedoucí Informačního a kulturního střediska  jste sledoval.Pokud vím stále probíhá a žádosti se stále podávají.Nebo už pane Hromas znáte vítěze?

Předmět: Kultura a společnost.

Také zdravím, můžete. Sleduji všechna výběrová řízení uveřejněná na stránkách města Železného Brodu, bez ohledu na to, zda probíhají či jsou ukončena. To víte zvědavý důchodce a přece jen mám několik přátel, kteří si rádi popovídají. Rád bych ale věděl pane Červený, jak jste přišel na to, že znám vítěze?

Přeji Vám vše dobré.

Počet příspěvků: 11 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >