Vše o Železném Brodě

Transparentní účet u nás v Brodě?

Počet příspěvků: 5 zobrazené: 1 - 5

Předmět: Transparentní účet u nás v Brodě?

Obce zprůhledňují účetnictví, zavádějí transparentní účty
12. 1. 2014 19:35, autor: vk

Brno - Obce začínají ve stále větší míře používat transparentní účty. Jejich podstatou je průhlednost. Kdokoli s přístupem k počítači může vidět, za co radnice utrácí a kolik. Nejnověji, jako vůbec první obec na jižní Moravě, zavedl tento způsob účetnictví Tišnov.

Transparentních účtů jsou v Česku již tisíce. Může se na ně podívat kdokoli a kdykoli. Dosud byly doménou neziskovek a občanských sdružení. Účty, na které je vidět, si teď začaly pořizovat i radnice. Na jižní Moravě je v tomto směru průkopníkem Tišnov. "Transparentní účet je v podstatě klasické internetové bankovnictví, jak ho znají občané v rámci svých účtů. Nyní se můžou podívat na všechny účty města s tím, že vidí veškeré pohyby na účtu -
příchozí platby, odchozí platby, poplatky," vysvětluje starosta Tišnova Jan Schneider. "Transparentní účty jsou nepochybně nástrojem, který v kombinaci s dalšími zpřístupněnými údaji, jako třeba o zakázkách, o objednávkách apod., přináší velký pokrok," hodnotí tento krok Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Podle organizací bojujících s korupcí je to dobrý způsob,jak hlídat hospodaření radnice. Radnice transparentní účty teprve objevují. Má už ho třeba Hora sv. Kateřiny, Nové Město na Moravě nebo Čehovice na Prostějovsku. Transparentní účet má také Liberecký kraj. Jeho obyvatelé si možnost nahlížet na účet pochvalují. "Občan si může například zjistit, jak plníme smluvní závazky z pohledu data zaplacení a zda případně nehrozí kraji nějaké sankce," informuje finanční náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter.
Čtěte také:
První vlaštovky. Města zveřejňují své účty, 6. 9. 2013

Účet si může prohlížet kdokoli. A tak vidí, že na konto, v tomto případě Nadace Partnerství, přišla stokoruna od jedné přispěvatelky, pět stovek od jiné nebo třeba dvě stě padesát korun z dárcovských SMS. A taky, že nadace podpořila několik měst a obcí částkami od devíti set do tří tisíc korun. "Tímto opatřením se mimo jiné zvyšuje důvěra dárců. Sami se můžou podívat na to, zda peníze, které poslali, přišly, jaké jsou pohyby na účtu apod.," říká ředitel Nadace partnerství Miroslav Kundrata.

Transparentní účty zatím nejsou pro nikoho povinné. I když loni to už vypadalo, že budou povinné pro politické strany. Zákon schválila vláda. Pak ale padla, stejně jako poslanecká sněmovna, a návrh skončil v politických šuplících.
Transparentní účty
Kontakt na autora reportáže: barbora.telferova@ceskatelevize.cz
Více viz na internetu a taktéž původní reportáž sdílím na svém facebooku.
EM st.

Předmět: Transparentní účet u nás v Brodě?

Ahoj. Kdy se tak stane i v Železném Brodě? Pokud se tak už nestalo. Nikde jsem se o tom jaksi nedočetl. Děkuji za případnou informaci.

Mám připomínku-dotaz. Nemohl by být poslední příspěvek na vlákně zobrazen hned na začátku, před prvním příspěvkem vlákna? A to do doby, než příjde novější příspěvek. Je to takhle postaru jaksi neohrabané, přeskákat až na samý konec vlákna. A nebo, ten systém celý úplně otočit. Poslední nahoře na začátku a první začínající na konci.

Dále, pro zmenšení vláken, by se možná nemusely  otiskovat celé články jako citace.

Předmět: Transparentní účet u nás v Brodě?

Pane Kunste,

na zobrazování jednotlivých příspěvků v rámci tématu DF existují dva pohledy. Jeden je současný – uspořádání podobné knížce – čte se od začátku do konce. Druhý je - nový na začátku. V případě dlouhých příspěvků se může jevit jako výhodný – většinu stálých čtenářů zajímá poslední příspěvek. Ale je to čtení knížky od konce.  Proto bylo zvoleno současné uspořádání v časovém sledu.

Používání citací celých pasáží je velmi, velmi nešťastné a nepřehledné. Při použití citace lze ponechat jen vět(u/y) ke kterým se vyjadřuji a zbytek smazat. Je to na tom kdo používá citát.

Pěkný den přeje
J.Dufek

Předmět: Transparentní účet u nás v Brodě?

Souhlasím s Vámi. Nevidím důvod, proč bychom i v Železném Brodě nemohli mít transparentní účet. Pozjišťuji, co to obnáší. Mě aktuálně trápil náš městský rozpočet, který není úplně stoprocentně čitelný. Každoročně si u některých položek nedokáži vybavit, co se pod tou kolonkou vlastně nachází. Požádal jsem vedoucí Finančního odboru, aby připravila komentovaný rozpočet, který umístíme na stránky města. Ke každé položce bude krátký komentář – několik slov, co se v té položce ve skutečnosti nachází. Věřím, že to pomůže všem, kteří rozpočet čtou, k lepší orientaci v rozpočtu.

Předmět: Transparentní účet u nás v Brodě?

Zdravím,
a jsem velmi potěšen, že má slova o transparentním účtu padla na úrodnou půdu, o to víc, že souhlasné stanovisko vyslovil i p. místostarosta. Domnívám se, že určité prvotní informace by se dali získat u „obcí“, které již přístup k účtům umožnili.
Transparentním účtem jsem ale neměl na mysli pouze zveřejnění nějaké uzávěrky daného účetního období (např. výsledovka či rozvaha) ať již komentovaná nebo ne (lépe samozřejmě komentovaná), ale volný přístup k nahlédnutí na účet/ účty obce a to komukoliv, kdykoliv a odkudkoliv (tzn. přes internet), tak, aby občan měl přehled o všech výdajích i příjmech jak drobnějších tak i podstatnějších (viz můj prvotní příspěvek zde k tématu). K tomuto by bylo vhodné zveřejňovat s předstihem všechny zamýšlené výdaje investiční povahy a na druhou stranu i plánované dotace ev. granty a rovněž i předpokládané příjmy větší entity (např. odprodeje majetku).
Jen takto se následně dá hovořit o skutečné transparentnosti ve financích.
Hezký večer, Ernesto Malafarina starší.
Počet příspěvků: 5 zobrazené: 1 - 5