Vše o Železném Brodě

Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Počet příspěvků: 16 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >

Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Dobrý den všem,

v minulém měsíci byla provedena revitalizace parčíku na Trávníkách v prostoru mezi Hlubokou a Železnou ulicí. Parčík se vyloupl do krásy - bylo vykáceno staré proschlé pařezovité křoví  (to bývala  skvělá zašívárna pro školáky ze ZŠ pro jejich ranní i odpolední cigárko...) .
Byl upraven povrch a nově založeny a částečně vydlážděny, a částečně pískem vysypány parové cestičky. i plánovaná setkávací - odpočinková plocha.
Byla také navezena dobrá zemina na povrch a zasazena tráva - už klíčí a vzrůstá, za chvíli to tam bude krásně zelené.

S potěšením a uznáním kvituji, že parčík byl konzultován s Komisí pro rozvoj města. (Což bohužel nebylo dosud  u mnohých, i velkých úprav městských prostor dříve děláno, bohužel, ale snad se tedy konečně blýská na lepší časy.... )
A je to teď opravdu krásně a pečlivě udělané, myslím, a děkuji tímto Technickým službám i dalším z města, kteří se na revitalizaci organizačně či jinak podíleli. Fakt je to hezké.

Chtěla bych se ovšem městských úředníků takto zde veřejně zeptat:

1) Na setkávací plochu jsou plánovány lavičky. Prosím, kdy budou konečně instalovány? Lidé se často na to ptají, rádi by si tam už poseděli... místní i turisté... chtělo by to dotáhnout do konce i s těmi lavičkami už...

2) Pořád si myslím, že můj nápad není úplně špatný - totiž nápad instalovat naproti setkávací ploše v parčíku nějakou formu jakéhosi modelu bývalé dřevěné brodské radnice, případně i s pár okolními roubenými domy, co stávaly na Velkém náměstí. Mám na mysli jakési dřevěné modely radice a těchto domů ve velikosti, aby si v nich mohly hrát menší děti, ale aby se tam s obtížemi dostával dospělý člověk nebo pubertální mládež, hledající vhodnou zašívárnu... a nebo dokonce záchod (který však - veřejný myslím - na celé pravé půlce  Brodu úplně chybí!!!!) Vždyť to navíc může být hlídáno kamerami s napojením na policajty, je to městský veřejný prostor, tak toto by ho doufám ochránilo před zničením vandaly... A přeci - vše může být vandaly zničeno, to bychom nemohli postavit a zpříjemnit nikde nic...
Tento nápad jsem, i s podrobnostmi, psala na sousedním vlákně Železný Brod - město pro byznys. Koho to zajímá, koukněte tam, ať to sem nepíšu celé znovu.

Mám tedy i dotaz číslo 2) :
Zabýval se někdo na městě mým návrhem? Pokud ne, co mám pro to udělat, aby se zabýval? Asi nejlepší cesta mě napadá - napsat to jako oficiální námět a návrh občana k projednání na zastupitelstvu? nebo doporučujete jinou cestu - jakou prosím? (Předem dík.)


A vás - spoluobčany, prosím o vaše názory na můj návrh. Napište sem své postřehy, i námitky třeba, kritiku, zkrátka jak Vy to vidíte.... Ať to není, že jsem si já něco vymyslela proti vůli ostatních... Vždyť prodiskutujme to tady na diskusním fóru, projednejme všechna pro a proti, případné pozměňující a doplňující nápady ostatních... 
Vždyť víc hlav víc ví.... a je to prostor nás všech.

Oč mi šlo hlavně? Naproti té setkávací ploše je výhled - do zdi zatím...
Tam by mohly být ty modely ve velikosti domečků pro menší děti.... vždyť by to byla skvělá připomínka nádherné dřevěné brodské radnice (zbourána 1890 a nahrazena současnou, už ve své době byla obdivována pro svou výjimečnou krásu).
A tak by se to hodilo do těchto prostor parčíku, dospělí by v klidu posvačili na lavičkách, a děti by si mezitím pohrály... a věřím, že by touto cestou pro ně nebyl výlet do památkové rezervace Trávníky jen rodičovský  "vopruz".... A samozřejmě - i brodské děti, a nebo lépe řečeno - hlavně brodské děti, ať si mají kde bezpečně hrát - - - a přitom mimoděk získat vztah ke zdejší nádherné roubené architektuře....Málokde takovou mají, nevážíme si toho zatím dostatečně....
Vždyť v dnešní době se jak houby po dešti stavějí všelijaké parky miniatur českých hradů a zámků třeba... tak proč se jen opičit a třeba dělat totéž - když my můžeme mít něco podobného, ovšem jedinečného a krásně Brodského, a v místě vhodném a k tomu se nabízejícím.....

Prosím všechn koho to zajímá - nediskutujte jen kdesi po straně o tomto, přidejte sem veřejně svůj názor, postřeh, pozměňovací návrh třeba....
Vždyť ten parčík je tak hezké místo a teď konečně prokoukl...

Hezký den všem.

Alena Kortanová:

Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

 Dobry den

ja myslim, ze na odpoved si musite pockat, az se na podzim objevi volebni programy jednotlivych uskupeni   Taky by bylo zajimave vedet, co bude vybudovano ve vznikajici  proluce po Exathermu. Vzhledem k dukladnosti  - nakladne - dekontaminace toho prostoru tam urcite bude ted  puda schopna vyuziti nejen pro park (na  pripadne kontaminaci rtuti u macesek ci okrasnych keru  tolik nezalezi)   ale i pro narocne zemedelske ucely. Napriklad pro bramborove pole nebo - treba - zahony se sazenicemi  "hlavatky" (cerveneho zeli) coz  byvala pred 150 lety dulezita komodita,  ktera se zde v dole v Brode predpestovavala brzy na jare, aby se sazenice potom prevezly na policka v okolnim podhuri  

Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

...no jo, já (zas, po kolikáté už, já naiva   )  zapomněla, že v našem městě se městští  úředníci a vedení města s občany nebaví, protože je to UŽ NEBAVÍ na něco lidem furt odpovídat...... 
A to jsme, milí čtenáři a spoluobčané, VE 21. STOLETÍ !!!
No fakt, vážně: Ve 21. století, a na OFICIÁLNÍCH (!!!) MĚSTSKÝCH (!!!!!!) webovkách !!!!!!!

Ano, samozřejmě - neexistuje zákonná povinnost a tedy i páka na to, aby úředníci a vedení města občanům na jejich (slušné a věcné)  otázky tady a kdekoli jinde odpovídali (tedy kromě Žádosti podle zákona o poskytování informací, podle kterého ze zákona odpovědět MUSÍ - už jsem toto v minulosti několikrát použila, když to - tady v Brodě -  fakt  nejde jinak ).
Ovšem - jedna věc je zákonná povinnost, a druhá je taková ta normální mezilidská slušnost: Třeba když vás někdo na ulici pozdraví - tak taky neexistuje žádná zákonná povinnost, tedy ani páka, na to, že ze zákona mu musíte odpovědět..... 
Ale prostě - 99% lidí vám třeba zrovna na ten pozdrav taky slušně odpoví.
To je totiž taková ta úplně nejjednodušší a triviální mezilidská slušnost. To se učí už malé děti v mateřské školce...... (a leckdy se to bohužel někteří nenaučí ani za celý další život, jak je vidno... )

Na tohle už se fakt nedá dívat .
Zbývá tedy jediná šance, jak se "domluvit": Kandidovat na podzim v komunálních volbách:
Tak tedy já kandidovat budu. A nebudu sama: Nás - s tímto vedením města a s tímto přístupem k městu i jeho občanům nespokojeným a už tedy krajně naštvaným (protože ryba vždy smrdí od hlavy - říká jedno staré české moudré přísloví)  - je už docela  hodně.
Takže - kandidovat budu, kandidovat budeme. A je pak na vás - spoluobčanech, voličích, jestli nám dáte svou důvěru a svůj hlas.

Pokud ano, slibuji, že jedna z prvních věcí, kterou budu ze všech svých sil v zastupitelstvu prosazovat, bude obnovení té nejelementárnější mezilidské slušnosti do komunikace město - občané. A tedy i odpovídání občanům na jejich (slušné a věcné) dotazy. A to i na městském diskusním fóru.

PS: Ty lavičky na tom - jinak tak krásně revitalizovaném - parčíku pořád ještě nejsou........ (?????)
Ach jo.....


Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Dobrý večer.


Problém jakéhokoliv psaného slova je v tom, že nejde z prominutím okecat, zapřít nebo změnit jeho význam. Ne nadarmo se říká co je psáno, to je dáno. Nechce se mi ale věřit, že nechuť a odmítání mnoha zastupitelů, reagovat na psané slovo zastupovaných, spočívá v jejich negramotnosti. Dle mého názoru, by jejich dosažená vzdělání a povolání měla značit pravý opak.


Tak se ptám zcela upřímně a otevřeně, proč je městem zřízené diskusní fórum v tak tristním stavu? Je to vytížeností zastupitelů natolik, že jim nezbývá pár minut času na písemnou reakci nebo se jedná o naprosté podceňování a přehlížení spoluobčanů? Ať přemýšlím jak přemýšlím na nějaký smysluplný a poctivý důvod přijít nemohu. Sleduji různá diskusní fóra a bohužel to Železnobrodské z nich vychází jako spíše zeď nářků ve městě duchů. Ne všichni chodí na Zastupitelstvo a čtou ŽELEZNOBRODSKÉHO ZPRAVODAJE, kde se, na rozdíl od městského diskusního fóra, pravidelně starosta s místostarostou prezentují. Jedinec i kdyby se na fóru upsal nemá sebemenší ambici cokoliv na chování a přístupu zastupitelů k občanské společnosti změnit. Nicméně změnit vše lze poměrně snadno v následujících volbách.


Mějte pěkné léto 


Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Dobrý den všem,

ve svém prvním příspěvku na tomhle vlákně jsem chválila v dubnu provedenou revitalizaci parčíku na Trávníkách mezi ulicí Hlubokou a Železnou.
Jen tam tehdy ještě chyběly lavičky, bez nichž jaksi parčík není moc parčíkem - obvykle to tak (v jiných normálních městech ) bývá - že v parcích jsou instalovány i lavičky k posezení a odpočinku.
Na můj dotaz, zda a kdy tam budou dodány nikdo z města nereagoval (jak taky jinak u nás v Brodě.... ) a LAVIČKY V PARČÍKU DODNES - PO ČTYŘECH MĚSÍCÍCH !!!!! POŘÁD NEJSOU.

 Takže nejenže třeba starší lidé, jdoucí na hřbitov, si cestou nemají kde sednout a odpočinout. Ale ani turisté, jdoucí po poznávacím okruhu Trávníky se nemají kam po celou trasu v klidu posadit a třeba posvačit. Tedy - pokud nepočítám jednu lavičku před Grossovskem ( o kterou jsem na městě sama před asi dvěma lety požádala - dodali ji tam po několika měsících.....) a jednu starou a léta už nenatřenou lavičku pod lípou,
To, že na celé této polovině Brodu nejsou veřejné záchody, ani nemluvě (záchody na infocentru nepočítám - ty jsou otevřeny jen po pracovní dobu IKS a hlavně - nejsou na žádné ceduli ve městě zmíněny, takže o nich takřka nikdo neví).

Protože se už vážně stydím za to, jak se v tomto naše město ke svým obyvatelům a k turistům chová, tak už čtvrtý rok pouštím tedy na vyžádání lidi na záchod ve svém minimuzeu. (a doufám tedy, že na mě za mou vstřícnost k lidem nepošle město hygienu apod.- a podotýkám, že samozřejmě po nikom žádný poplatek za použití záchodu nepožaduji, ani těch 10 Kč, co je na IKS.)

Co je to platné, že město vydává lpropagační materiály a pracovnice na IKS dělají, co mohou a propagují Brod skvěle, když tady ve městě chybí tato naprosto nejzákladnější infrastruktura? Která ve všech civilizovaných městech dávno je??? A město není schopno ani za ČTYŘI MĚSÍCE instalovat lavičky na jinak dokončený revitalizovaný parčík????

A tak tedy nezbývá, než svépomoc: Co si člověk neudělá sám, tak není. Bohužel.
Tak jsem - částečně i z výše uvedených důvodů - přes léto pro veřejnost zpřístupnila část své soukromé zahrady za mým domem v Hluboké ulici 115 na Trávníkách, s názvem Malá meditační zahrada GLASS SPIRIT.
Instalovala jsem tam výstavu skla (převážně studentů sklandy, ale i brodských sklářů), sklo prosvícené paprsky světla vypadá krásně a moc se lidem líbí. A návštěvníci - ať už místní, a nebo turisté - mají tak konečně přes léto aspoň tuto možnost posedět v příjemnémprostředí, třeba si sníst tady v příjemném stínu vlastní svačinu, odpočinout si. Navíc - můžou v klidu relaxovat i ve dvou hamakách, potěšit se třeba skleněnými mozaikami a nebo malou kopií křížové cesty ze Smržovky od známého kreslíře vtipů Petra Urbana ( přiznám se - překvapil mě, naprosto bych nečekala, že by dovedl tak nádherně zpracovat i toto vážné téma....).

Zahrada GLASS SPIRIT je zpřístupněna o prázdninách ve stejné době jako mé Minimuzeum skleněných betlémů (které je asi 80 metrů od zahrady) - denně mimo nedělí od 10 do 17 hodin. A zahrada tedy i vyjma deštivých dní.
A ve svém jménu GLASS SPIRIT také trošku odráží kousek brodské historie - zahrada je totiž na místě domu, koupeného a zbouraného mým prastrýcem za 2. světové války, zvaném Duchovsko, kde se provozoval tehdy v Brodě hodně rozšířený spiritismus. Ten byl častou součástí života našich předků v devatenáctém a první půlce dvacátého století, což se už dnes málo ví....takže toto místo má i svůj příběh a genius loci....
Všichni jste srdečně zváni.

Jen bych ráda, aby pro podobnou infrastrukturu taky dělalo něco samo město. Vždyť ta absence laviček v parčíku - po 4 měsíce už (!!!!) a absence záchodů po celém pravém břehu Jizery v Brodě je vážně pro ostudu.

Hezké léto přeje všem

Alena Kortanová




Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Dobrý den všem,

v předchozím příspěvku jsem psala o potřebě základní infrastruktury na celé polovině Brodu (na pravém břehu Jizery), o chybějících lavičkách v revitalizovanném parčíku na Trávníkách a o pozvání do mnou otevřené Malé meditační zahrady GLASS SPIRIT s výstavou skla.
Bohužel - meditační zahradu jsem musela v půlce srpna předčasně uzavřít. Důvody jsou dva: Jednak v její těsné blízosti už týden jezdí bagry a další stavební stroje - probíhá tu oprava kanalizace na Trávníkách. To se pochopitelně někdy udělat musí, je to nutně potřeba to udělat a spravit.
Jen to - časovou shodou okolností - prostě bohužel naprosto ruší účel zahrady - v hluku a prachu probíhajících výkopů zahrada s výstavou skla ztrácí svou krásu a smysl.

Druhým důvodem předčasného uzavření zahrady je všudepřítomné vedro a sucho. Ačkoli se snažím zalít a udržet při životě aspoň základní porost, tráva už je spálená vedrem, ze stromů padá suché listí, vše je povadlé.
Bohužel - větru, dešti prostě neporučíme.... a tak se tedy omlouvám těm, kdo se do mé zahrady s výstavou skla ještě chtěli podívat. Pokud počasí a další podmínky budou příznivé, otevřu ji aspoň ještě na Skleněné městečko.
Zatím se všem, kdo ji navštívili, velmi líbila, tak snad aspoň po většinu léta plnila svůj účel.

Hezký zbytek léta všem

Alena Kortanová

PS: A ty lavičky v na jaře zrevitalizovaném parčíku mezi Železnou a Hluboukou ulicí tam ještě i teď - po pěti měsících - nejsou,

Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Alena Kortanová napsal(a):

Dobrý den paní Kortanová,

v předešlém příspěvku mj. uvádíte: "Na tohle už se fakt nedá dívat . 
Zbývá tedy jediná šance, jak se "domluvit": Kandidovat na podzim v komunálních volbách: 
Tak tedy já kandidovat budu. A nebudu sama: Nás - s tímto vedením města a s tímto přístupem k městu i jeho občanům nespokojeným a už tedy krajně naštvaným (protože ryba vždy smrdí od hlavy - říká jedno staré české moudré přísloví)  - je už docela  hodně. 
Takže - kandidovat budu, kandidovat budeme. A je pak na vás - spoluobčanech, voličích, jestli nám dáte svou důvěru a svůj hlas."

Jelikož je už několik dní po jmenovaných volbách a diskuse všech tří až čtyř zde diskutujících občanů nějak ustala, rád bych znal Váš názor na výsledek voleb, kde asi vyjádření našich spoluobčanů nelze zpochybnit.
Dle mého názoru je výsledek voleb jednoznačný, názor voličů respektuji a jsem spokojen.

Děkuji za stručné vyjádření.  Vl. Kočí

Předmět: Re: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Dobry den, jen ryze technicka poznamka. Tohle vlakno se jmenuje "Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí"   nikoliv "Posměšky na adresu těch, co ve volbách získali min hlasů, než doufali" 

Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Dobrý den, pokud jsem uvedl svůj dotaz v tomto vlákně, tak jen z toho důvodu, že navazoval na uvedenou citaci, která byla z tohoto vlákna, omlouvám se, jsem zde nováček.
Pouze jsem se ptal na názor pí. Kortánové k výsledku voleb, žádný "posměšek" tam neshledávám. Aby dotaz nebyl pouze jednostranný, tak v příspěvku uvádím i názor svůj.
Pěkný den

Předmět: Revitalizace parčíku na Trávníkách mezi Železnou a Hlubokou ulicí

Vážený pane Kočí.


Hrdě se hlásím ke třem až čtyřem, zde diskutujícím občanům, a docela by mne zajímalo, proč se obracíte se svoji jistě promyšlenou otázkou právě na paní Kortanovou, proč chcete znát právě její názor na výsledek voleb. Bohužel si nevzpomínám, že by výsledky kdokoliv v Železném Brodě zpochybňoval. Jsem rád, že je nezpochybňují ani ti, kteří se do zastupitelstva opakovaně nedostali. Lituji jen, že jste nebyl podobně aktivní, když jste byl členem zastupitelstva.


Mimochodem, abych se držel vlákna, jsou už osazeny lavičky v parčíku mezi Železnou a Hlubokou ulicí po pěti měsících od revitalizace? To je ale otázka už zřejmě na někoho jiného.


PS.: Napadlo Vás někdy, že diskuse může ustat z mnoha a mnoha důvodů?


Mějte se dobře a buďte zdráv.

Počet příspěvků: 16 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 >