Vše o Železném Brodě

Pašijové hry dnes 30.3. na Velký pátek, na farní zahradě za kostelem

Počet příspěvků: 2 zobrazené: 1 - 2

Předmět: Pašijové hry dnes 30.3. na Velký pátek, na farní zahradě za kostelem

Pro úplnost informací si dovoluji zkopírovat sem slova Zdislavy Bohuslavové ze spolku Hamlet:

Premiéra nového představení v podání Studia Hamlet Železný Brod se uskuteční na farní zahradě u kostela sv. Jakuba v Železném Brodě.

(.........(nejprve se mluví o hře o Emě Destinové zvané Spolu, kterou Studio Hamlet už delší dobu úspěšně hraje......- poznámka A.K.)

Onou spojitostí je sám autor hry Spolu, jeden z nejvýraznějších tuzemských dramatiků Ostravák Tomáš Vůjtek. Na Velký pátek jsme pro vás připravili jeho pašijové hry s názvem O nejslavnějším zmrtvýchvstání.
A co řekl sám autor o svých pašijových hrách? „Převzal jsem tradiční scény, které k pašijím patří. Autorským přínosem jsou pak samotné verše a možná trochu lehčí humor v nich. Samozřejmě ale vycházím z osmislabičného českého verše, v němž byly pašije tradičně psány.
Ukřižování Krista je sice velké sakrální téma, ale dneska už zapomínáme, že pašijové hry ho podávaly i dost humorně. Všichni jsme se přece ve škole učili o Mastičkáři, který byl komickou figurou už ve velikonoční hře ze 14. století, kdy tahle pašijová postava parodovala pochybné pražské léčitele. Mastičkáře uvidí i diváci tady, obecně mám ale na lidových pašijích hrozně rád scény typu, kdy apoštolové běží ke Kristovu hrobu, aby se přesvědčili, že skutečně vstal z mrtvých, ale cestou vedou poměrně „zásadní“ řeči na různá témata. Třeba o tom, které pivo je nejlepší, kde dávají špatnou míru, nebo z kterého piva jsou větší průjmy.
Krásné je, jak naši předkové dokázali tak velký příběh ztvárnit tak lehkou formou.“
Přejeme vám krásné prožití blížících se svátků velikonočních a na viděnou na Velký pátek poněkud atypicky mimo prostory železnobrodského divadla.
Zdislava Bohuslavová

Předmět: Pašijové hry dnes 30.3. na Velký pátek, na farní zahradě za kostelem

Dnes v 11 hodin na farní zahradě v Brodě zahraje Studio Hamlet + mnoho dalších dobrovolníků na farní zahradě za kostelem Sv.Jakuba Pašijové hry současného autora T. Vojtka.
Kdo to v 11 v Brodě nestihne, ten může totéž vidět v průběhu dne na dalších dvou místech - od 15ti na Boučkově statku na Malé Skále a pak večer vTurnově.

Hrát tutéž hru třikrát za den? Zvláštní? Ano:
V pašijových hrách je totiž potřeba opravdu hodně herců, vystupuje v nich hodně nevynechatelných postav. A protože jsou všichni ochotníci a přizvaní dobrovolníci, a jinak by to nešlo skloubit, tak si všichni tito pašijoví herci na Velký pátek vzali ve své práci dovolenou, a proto odehrají tento den hru postupně rovnou na více místech.

Nenechte si to ujít, je to hra současného autora, ovšem slavné pašijové hry se třeba právě v Brodě hrály už před skoro 300 lety, a tehdy to vše přepisoval a jaksi - dnešními slovy - "režíroval" Jan Tepr z Teprovska - "mysliveckého domečku" ve Štefánikově ulici. A představte si!! Tehdy bylo do hraní pašijových her zapojeno až 150 herců!!!! A dav na náměstí, kde se odehrávaly, byl tak mohutný, až dokonce povalil uprostřed náměstí stojící pranýř! (Takto je to zaznamenáno ve starých kronkách).

Tak si tuto mimořádnou věc nenechte dnes ujít! Mimo jiné - hrají v ní Broďáci a Maloskaláci, hra se nacvičovala na Boučkově statku na Malé Skále. Určitě znáte Ivu Chaloupkovou - dříve vedoucí brodského Infocentra, která bude hrát jednu z klíčových postav pašijových her - Máří Magdalénu. Pašijivé hry totiž zobrazují závěr Kristova života a jeho zmrtvýchvstání - což je tématika, která dala křesťanský náboj Velikonocům (ty mají prapůvod ještě v dobách pohanských).

Využijte tedy dnešního svátečního dne a přijďte v 11 za kostel, bude to stát za to!

Počet příspěvků: 2 zobrazené: 1 - 2