Před časem jsem se v týdeníku Jablonecko 5+2 dny dočetl o plánovaném ,,zrušení“ jediného našeho placeného hasiče. Čekal jsem docela dlouho,zda se na obecních stránkách v diskuzi čirou náhodou někdo nepokusí na toto téma něco napsat. A jelikož se tak nestalo,tak se toho ujímám sám. Opakovat to,co je v článku psáno, nehodlám,jelikož předpokládám,že si jej spousta Broďáků přečetla. A možná si i mnoho z nich položila podobné otázky.

Je nám jeden placený hasič k něčemu? Sice je možná právě tím tahounem,který se nejen stará o techniku,ale třeba je i tím tahounem,kolem kterého se sdružují mnozí ,,dobrovolní“ a to nejen z řad dospělých. Možná že je to právě ten,pro kterého je to nejen práce ale i koníček. Třeba je to právě on,kdo ovládá nejen techniku a následně vše učí i druhé.

Opravdu se můžeme domnívat,že nás vždy spasí profíci z okolí? Já osobně se domnívám,že když přijde opavdový ,,průšvih většího rozsahu“,tak ti profíci zase zůstanou ve svém městě,stejně jako letos když ,,pukaly ledy“. Kdopak zachraňoval toho přiopilého fotografa uvíznuvšího v ledovém sevření? Byli to místní! Sice dobrovolní,ale pod vedením toho našeho ,,jediného“. Podle všeho jsou právě tito dobrovolníci názoru,že alespoň ten jeden profík se nám všem může,alespoň občas, náramně hodit.

Nestane se slib o rozdělení ušetřených peněz na nákup techniky a investic pouhým slibem? A pokud ne, nebude ta technika jen někde ležet a stárnout bez patřičné údržby? A není technika k ničemu,když ji nemá kdo obsluhovat a nebo to neumí?

To že naše město není tak výjimečné,aby mělo vlastní profesionální sbor, je možná pravdivé tvrzení. Však ho taky nemáme! Na druhou stranu jsem opakovaně ze stran profíků slyšel obavy o naše obyvatele v panelácích. Přece jen dojezdové časy nejsou zanedbatelné a případný větší požár v paneláku by podle nich byl víc než velký problém.

Opravdu je nutné rušit další pracovní místo,když vlastně dle slibu nepřinese žádnou finanční úsporu? Nebo snad je někdo,kdo tomu rozumí,nějak zásadně nespokojen s prací dané osoby?

Že by se snad ve městě utrácely nějaké peníze ještě méně smysluplně snad není pravděpodobné. Ale na druhou stranu stále čteme,kolik vedení města dokázalo uspořit,... Ale není třeba právě toto šetření šetřením na nesprávném místě?!

Budu rád,když se na moje otázky dostane odpovědí,nejlépe ze stran těch,kteří tomu na rozdíl ode mne rozumí a navíc mají i dostatek ověřených informací.

A na závěr si dovoluji ještě podotknout,že nemám s dobrovolnými hasiči žádnou spojitost. A s tím, o něhož se vlastně ponejvíce jedná, mám společného pouze to,že jsme spolu kdysi hodně dávno chodili do stejné školky,jelikož jsme oba původem Broďáci a jsme stejného ročníku narození. Předpoklédám,že toto nebude posuzováno jako důvod k nějaké zaujatosti.

Díky předem za vaše názory.