Vše o Železném Brodě

Železný Brod - město pro byznys ?

Počet příspěvků: 44 zobrazené: 41 - 44
< << 1 2 3 4 5 >

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

.... a kdo by nevěděl, o kom s tou (údajnou, podle něho) provinčností Brodu mluvím, kdo a kdy tedy toto psal:
Byl to současný místostarosta Mgr. Ivan Mališ. Mimochodem - bývalý dlouholetý pedagog.
(................Bývaly dříve doby, kdy učitel plníval ve městě či obci mimo učení dětí i osvětově - kulturní práci, pozdvihoval svojí činností město a jeho obyvatele k vyšší úrovni kultury a společenského života........ )

V diskusním vlákně Vzhled města, na straně 10, ve svém příspěvku ze dne 21.12.2016, píše místostarosta Mališ toto: (Citace)
.
 "Často tady burcujete, aby Železný Brod zůstal v povědomí veřejnosti jako jedno z významných, dokonce i mezinárodních center skla, aby se nestal provinčním ,  městečkem. Já vím, přání je otcem myšlenky, ale pohled reálný nám ukazuje, že tím  provinčním městečkem již jsme. Uvedu dva příklady: Za prvé – někdo někde si nás hned splete se Železnou Rudou, sem tam se mi to stane i na oficiálních jednáních na celostátní úrovni. Za druhé – asi před 5 lety manželka připravovala program a doprovázela skupinu významných lucemburských galeristů. Přestože to byli lidé takříkajíc „od fochu“, tak Brod a Bor jedno jest, o našem městě věděli mlhavě jen někteří, o škole, dá se říci, to samé. Prvotně ani neprojevili zájem ji vidět. Tak jsme vymysleli trik. Napřed jsme s nimi navštěvovali absolventy SUPŠS po celé republice a pak jim samotnou školu a město ukázali. Ukázalo se to být dobrým nápadem. Chci jen poukázat, že si nesmíme myslet, jak jsme světoví, současně netvrdím, že se máme se vším smířit. Pracujme tvrdě na věhlasu Železného Brodu, ale se vší pokorou a skromností.

Tak tolik jen dodatek k tomu pořadu o českém (a taky brodském) skle. Abyste to měli v souvislostech a s přesnými citacemi.
(Ach jo... )

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Pokoušela jsem se sem zkopírovat biografii, práci a ocenění, kterých pánové Hlaveš a Plesl dosáhli. Bohužel - zdejší systém mi to nechce "zchroustat" -  hlásí mi, že příspěvek obsahuje vulgární text... (????) Je to přitom citace z Wikipedie a podobných zdrojů....

Tak doporučuji - najděte si toho Ronyho Pesla přes wikipedii a pana Hlaveše přes vyhledávače sami, ať kdo se nepohybujete ve světě skla, víte, co jsou zač - jsou to totiž v oboru sklářství světové kapacity.
Ale co je hlavní, a co jsem chtěla vypíchnout - oba jsou absolventy naší brodské sklandy a Rony Plesl tady dokonce nějaký čas pak i učil.

Tak si jejich biografii tedy prosím vygůglujte sami, já si aspoň dovolím citovat a nebo volněji parafrázovat nejzajímavější sitáty z toho pořadu:

RP: Síla českého sklářství je v jednotlivcích a nadšení.

MH: Tady jsou lidi, kteří pro to mají srdce a mají pro to vlohy a chtějí to dělat.

RP: Svět od nás očekává něco výjimečného. Buďto to bude výjimečné v oblasti levné produkce, a nebo to bude výjimečné v oblasti drahé produkce, ale musí to prostě být výjimečné.

MH: České sklářství je založeno z 90% na exportu, vždy tomu tak bylo a vždy tomu tak bude.

RP: Kámen exportu tvoří značka.

MH: Budou nám scházet technologové a řemeslníci.

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

....tak zase po čase sem přidávám svůj další námět Broďákům k přemýšlení: Tentokrát inspiraci z města s podobnou sklářskou tradicí - z Nového Boru:

https://liberec.idnes.cz/novy-bor-artefakt-sibenice-hold-sklari-aulik-fiser-gabriela-kralova-lucie-chroustova-po-fajrumtu-im1-/liberec-zpravy.aspx?c=A180420_153456_liberec-zpravy_jape

Napadlo mě už víckrát totiž - Železný  Brod přeci je sklářské město  - - - ale ve městě a na městě to vlastně není nijak vidět.... Což je asi škoda.....  Myslím, že nějaký skleněný artefakt, tavená plastika nebo tak něco třeba na náměstí by byl víc než na místě....
A doporučovala bych ale, aby soutěž byla vypsána jen pro brodské skláře a nebo třeba brodskou sklandou prošlé, zkrátka takové, kteří k Brodu mají vztah a nebo tu žijí a tvoří. A samozřejmě - soutěže by se taky měli, pokud možno, zúčastnt studenti sklářské školy.

A třeba by vůbec nebylo od věci udělat to i s nějakým vodním prvkem, to by se na náměstí hodilo, a mohly by se v tom třeba i cachtat děti, podobně jako to mají v Novém Boru... to je myslím sympatické, když to má i jaksi lidský rozměr a i jistou hravost a víceúčelovou praktičnost...

Tak to jen k malému zamyšlení.... já osobně si myslím, že něco takového mělo být na brodském náměstí už dávno, Brod by si to zasloužil.

Alena Kortanová

Předmět: Železný Brod - město pro byznys ?

Ještě jednou dnes....

Toto mi přijde velmi důležité a taky lidsky poctivé - tohle nahlas veřejnosti říct:
Za to, že tady v Brodě už je třičtvrtě výloh krámků zaprášených a prázdných, dlouhé měsíce s cedulí K PRONÁJMU, může více faktorů. A jeden z nich - jeden z těch nejklíčovějších !!!! je podle mě EET:
 
https://echo24.cz/a/SCvav/financni-sprava-kvuli-eet-naklada-zivnostnikum-dvakrat-vic-nez-firmam?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

A ruku na srdce všem tady, kdo volili Babiše: Až budete hrát tu vaši oblíbenou účtenkovku,  a když jste házeli do volební urny hlas pro Babiše, TAK TOHLE JE I VAŠE "ZÁSLUHA" :
ŽE V OBCÍCH, ALE I MENŠÍCH MĚSTECH TYPU NAŠEHO FŮRA OBCHODŮ, KAVÁRNIČEK, RESTAURACÍ A VŠEHO PODOBNÉHO DEFINITIVNĚ KONČÍ A SKONČILA.
V MENŠÍCH OBCÍCH UŽ NENÍ KAM JÍT NA KAFE ANI NA PIVO, A TŘEBA DŮCHODCE BEZ AUTA ( CO SI  TEDY NEMŮŽE DOJET NAKOUPIT AUTEM DO PENNY NEBO LIDLU) NEMÁ ANI KDE SII KOUPIT MLÍKO A ROHLÍKY.    (Viz třeba skončení jediné prodejny potravin na Hrubé Horce...)

Omlouvám se, že sem tahám (do té komunální) i tzv. velkou politiku, ale nemůžu jinak.  
A ačkoli mi samozřejmě za tenhle příspěvek  bude třetina až polovina Broďáků (= voliči a příznivci Babiše a Zemana)  nadávat, dávám to sem s plným vědomím a zodpovědností za tento příspěvek.
KDO JSTE VOLIL BABIŠE, NEMÁTE PRÁVO NADÁVAT, ŽE TADY V BRODĚ (SKORO) VŠECHNO ZKRACHOVALO. JE TO TOTIŽ I VAŠE VINA. ANO (a nebude líp!!!) : I VAŠE VINA.

A kdo by mi chtěl v tomhle nadávat, říkám dopředu: Než hodíte první nadávkou - tak si zkuste nějaký ten prázdný krámek sami pronajmout - nakonec - je jich tu hafo, máte výběr. A zkuste si to sami, na vlastní kůži: Zařídit si živnosťák. Oběhnout všechny ty úřady. Zrenovovat vlastními silami, vymalovat a vybavit ten pronajatý prostor (a pak se modlit, aby Vám pak pronajímatel najednou nezvedl nájem a aby vůbec taky přišli i nějací zákazníci). Nakoupit potřebné zboží k prodeji od velkovýrobců. A pokud chcete podnikat s čímkoli, kde je jídlo (restaurace, kavárna, cukrárna) - tak Bůh s vámi: Hygiena, kontroly, předpisy z EU, oddělenou ledničku na maso, oddělenou ledničku na zeleninu, totéž i mrazáky (však zeptejte se v nějaké hospodě tady... atd. atd...)
A samozřejmě - koupit si ( z vlastního, jak jinak!!! kasu na EET - já mám tu nejlevnější za 7.500 Kč, připojení na internet stálo 3.500 Kč) Ale ta vstupní investce není na tom  to nejhorší: 
Pro starší a pokročilé , mezi něž se počítám  já), je to peklo, ťukat tam furt do té kasy, i když máte zrovna frontu, balit přitom zboží, vracet drobné mezitím, a mezitím se vás zákazníci na leccost ptají ještě... udržet tu pozornost a neuťuknout se přitom - to je fakt peklo někdy, zvlášť když vám třeba - jako mně občas - přijede najednou zájezd a nebo třeba tábor dětiček - a každé chce něco aspoň za dvacku koupit pro maminku (což je tak milé - děti mám ve své prodejně snad nejdradši... i přes jejich neposednost, než jednomu zabalíte tu drobnost, vrátíte mu drobné a začnete ťukat do té čertovy Babiškasy, jak jí nazývám, tak druhý s třetím děckem ve frontě už se pošťuchují a nebo rovnou perou - - - je to pro ně dlouhý prostě ....
A pak když se uťuknete v tom markování - to je vám fakt lahůdka: Pot mě poleje až na zádech, vytáhnu svůj 57 stránkový manuál, co k tý kase mám, mám ho podtrhaný zvýrazňovačem, jak jsem mívala skripta na VŠ - a pokouším se chybu stornovat a dát to do pořádku... a lidi zatím stojí ve frontě, netrpěliví až naštvaní z toho čekání, cože jsem já to za pako, že s tak jednoduchou věcí zápasím... a dokonce někteří - vidím jim to na očích, bohužel - si evidentně říkají: Hraje to na nás, jen to na nás hraje - takhle blbá přeci nemůže být, vždyť do tý kasy přeci musí ťukat denně.....
 
Celý tenhle zhovadilý přístup přináší mezi lidi zlobu a závist, a někdy až skoro třídní nenávist - proti nám, malým živnostníkům - - - všichni jsme přeci potenciální zloději, neboť jak bylo řečeno - "všetci kradnů"...
A nezapomeňte i na toto: Když budete mít prachy a moc, tak můžete dát podnět "na někoho zakleknout" - a stačí třeba jen obyčejnej anonymní dopis na finančák.... ach jo, kolik jsem jich za dobu podnikání už zažila a kolik iluzí o lidech ztratila.....

Takže příznivci a voliči Babiše a jeho slavné EET: Zkuste si to. SAMI SI TO ZKUSTE - OTEVŘÍT SI TU KRÁMEK S ČÍMKOLI, NEBO TŘEBA KAVÁRNIČKU. PŘÍMO V BRODĚ NEBO V NĚKTERÉ Z OKOLNÍCH 11 OBCÍ.
Zkuste si podnikat na malém městě jako živnstník. A teprv pak žvanit o tom, že tady už nic není, že tu "chcípl pes" ....

A možná mi tedy řeknete - tak zkrátka nepodnikej, když je to takový. Dej se zaměstnat a máš klid.
Na to já odpovím: Jenže mě to baví. Mě to - I PŘES TO VŠECHNO - baví a dává mi to smysl, co dělám. Mám tenhle obrovskej luxus - práci, kterou miluju (ne každý to tak má...) , a navíc - zodpovědnost už jen sama za sebe (jako pouhý malý živnostníček, ne podnikatel s dvěma desítkami zaměstnanců po tolik minulých let).
A proto to budu a chci dělat dál. Ale svůj názor veřejně říkat a psát budu - i když vím, že - zas už - jdu hlavou proti zdi a že si koleduju o zas nějaký ten anonýmek.... .... ale já už jsem zvyklá a v podstatě připravená na všechno...

Tak to jen taková úvaha, na téma: I tzv. "velká politika" může za současnou vylidněnost centra města (a někde až skoro vybydlenost ). Můžou za to i "ti nahoře" - - - ovšem TY JSME SI TAM MY SAMI ZVOLILI - HODILI JSME JIM SVŮJ HLAS DO VOLEBNÍ URNY    (bohužel...říkám já...i když jsem samozřejmě zrovna já tyhle nevolila).
Zkrátka - i tahle obecnější úvaha do diskusního vlákna Železný Brod - město pro byznys patří.......

Hezký den k přemýšlení všem....

Alena Kortanová
Počet příspěvků: 44 zobrazené: 41 - 44
< << 1 2 3 4 5 >