Vše o Železném Brodě

Kronika Brodu

Počet příspěvků: 28 zobrazené: 21 - 28
< 1 2 3 >

Předmět: Kronika Brodu

Chtěla bych poprosit administrátora webovek o pomoc: Vkládala jsem úryvek z loužnické kroniky a po jeho vložení vidím, že se tak nějak divně graficky poskládal. Nejsem technik, tak bohužel nevím, jak to opravit.
Předem moc děkuji za Vaši pomoc a úpravu podoby textu.

Předmět: Kronika Brodu

Uložené příspěvky jdou od uživatele pouze smazat, nejdou opravit. Administrátor může provádět i opravy. Žernovník je "učesán".

Předmět: Kronika Brodu

V pátek 3. května od 13 do 18 hodin je v rámci akce Otevřená radnice možnost nahlédnout do městské kroniky, konkrétně do svazků z několika posledních let (starší ročníky kroniky jsou uloženy v Okresním archivu v Jablonci nad Nisou). 
Všechny zájemce co nejsrdečněji zvu.

Předmět: Re: Kronika Brodu

 Dobry den, ctu si v zeleznobrodskem zpravodaji vase vynatky zapisu kroniky roku 1782 a 1845. Zapis  o anomalnim pocasi jara roku 1782 je zajimavy tim, ze nejblaznivejsim rokem evropskeho pocasi novodobe historie byl  zrejme  az ten  rok nasledujici, 1783, kdy v cervenci ("leto beze slunce v zapadni Evrope") vybuchla sopka Laki na Islandu. Nasledne vykyvy pocasi trvaly az do jara 1785,   ktere bylo suverenne nejchladnejsim v poslednich 250 letech a to jiste i zde v regionu (zapisy o chodu ledu na Labi a Vltave jsou az kolem 25.dubna, temer neuveritelne pozdni datum).  Proto je zajimave, ze konkretne z jara1785 zrejme tedy v mistni kronice zapisy nejsou. Jeste pridam snimek webkamery vcerejsiho ohnostroje http://kamery.hydronet.cz/brod/photo/gallery/brod_201305032128.jpg a jednu dubnovou duhu http://kamery.hydronet.cz/brod/photo/gallery/brod_201304131812.jpg

Předmět: Kronika Brodu

V červnovém zpravodaji vyjde další pokračování Střípků z archívů a kronik, i tentokrát se bude věnovat zvláštním přírodním úkazům a také výkyvům počasí.  V textu jsou uvedeny citace z Fišerovy kroniky. Mám za to, že doslovné citace zvýrazněné kurzívou navozují atmosféru doby právě i odlišností stylu, jakým se tehdy psalo. 

Jenže v tom textu jsou, bráno z dnešního pohledu, někde i vyslovené hrubky. Přemýšlela jsem, co s tím? Opravovat  a nebo nechat v originální podobě? 
Už v minulém měsíci jsem do článku vkládala citaci, kde mimo jiné stálo: ...v květnu přišli mrazové.... Kdybych opravila aspoň to chybné i na y, taky by to znělo divně ....v květnu přišly mrazové... A opravit to úplně - na dnešní ...a v květnu přišly mrazy... se mi zdálo škoda, na autenticitě a malebnosti textu by to hodně ztrácelo.... 

Nakonec jsem se rozhodla, že citace budu vždy ponechávat přesně tak, jak je dávní kronikáři napsali. I z úcty k nim a k jejich práci myslím nemáme právo do jejich textu svévolně zasahovat a měnit ho podle našich dnešních měřítek.
Ale raději to sem preventivně píšu. Abyste si nemysleli, že neumím česky a nebo že korektorky trestuhodně zaspaly, až budete číst  citace o polární záři ...nad městem rozprostírali se ohromné ohnivé sloupi...
 

Předmět: Re: Kronika Brodu

 Dobrý den

Nechte to být jak to je zapsáno. Je pěkné přečíst něco starší verzí češtiny A pozorovat ten vývoj toho jazyka.

Alena Kortanová napsal(a):

V červnovém zpravodaji vyjde další pokračování Střípků z archívů a kronik, i tentokrát se bude věnovat zvláštním přírodním úkazům a také výkyvům počasí.  V textu jsou uvedeny citace z Fišerovy kroniky. Mám za to, že doslovné citace zvýrazněné kurzívou navozují atmosféru doby právě i odlišností stylu, jakým se tehdy psalo. 

Jenže v tom textu jsou, bráno z dnešního pohledu, někde i vyslovené hrubky. Přemýšlela jsem, co s tím? Opravovat  a nebo nechat v originální podobě? 
Už v minulém měsíci jsem do článku vkládala citaci, kde mimo jiné stálo: ...v květnu přišli mrazové.... Kdybych opravila aspoň to chybné i na y, taky by to znělo divně ....v květnu přišly mrazové... A opravit to úplně - na dnešní ...a v květnu přišly mrazy... se mi zdálo škoda, na autenticitě a malebnosti textu by to hodně ztrácelo.... 

Nakonec jsem se rozhodla, že citace budu vždy ponechávat přesně tak, jak je dávní kronikáři napsali. I z úcty k nim a k jejich práci myslím nemáme právo do jejich textu svévolně zasahovat a měnit ho podle našich dnešních měřítek.
Ale raději to sem preventivně píšu. Abyste si nemysleli, že neumím česky a nebo že korektorky trestuhodně zaspaly, až budete číst  citace o polární záři ...nad městem rozprostírali se ohromné ohnivé sloupi...
 

Předmět: Kronika Brodu

Odbočuji z diskuse Vzhled města do diskuse o kronice. Pan Hromas si v té o vzhledu města posteskl, že nejsou záznamy o nedávné minulosti kolem roku 1989.
Pane Hromasi, ty záznamy jsou, a každému přístupné, jen se o tom na veřejnosti moc neví.
Přede mnou psala kroniku 21 (!!!) let Eva Vozková. A psala ji skvěle. Mezi jejími kronikami je i ta z roku 1989. Je na městě, v kanceláři starosty, jako ostatní poválečné kroniky.
Každý občan, každý zájemce, má právo si v městských kronikách cokoli vyhledat, cokoli přečíst. Jen se kroniky pochopitelně nepůjčují domů, ale je samozřejmě možné se na radnici ohlásit a v přítomnosti dalšího člověka - např. prakticky to asi bude nejlépe třeba v kanceláři asistentky starosty, si v nich číst a cokoli vyhledat.

Ale nejsou z té doby v Brodě záznamy jen tyto. Já mám k psaní sklon od dětství, psávala jsem si deníky a když byly děti malé, psala jsem i rodinnou kroniku (asi tak 1989 - 1995). Kromě věcí rodinných jsem tam okrajově zaznamenávala i události brodské a i celospolečenské. 
Sametová revoluce byla tak úžasná a razantní změna, že okolnosti a vývoj v Brodě pak jsem do té rodinné kroniky popsala poměrně podrobně. Mimo jiné - mí nejbližší byli tehdy v centru dění: Můj bývalý, dnes již 13 let nežijící manžel Ing. Pavel Kortan, tehdy pracující v ŽBS, tam tehdy zakládal stávkový výbor, vím, že s dalšími jeli tehdy přímo na ministerstvo apod. A můj táta Bohuslav Kacálek zase byl ve stávkovém výboru Technoskla Držkov. 
Pamatuji s nostalgií a dnes i smutkem, jak jsem s malou dcerou v náručí a synem pod srdcem poslouchala doma, jak se Pavel a táta radí a předávají si vzájemně náměty a zkušenosti.A pak jak se oba dva, každý ve svém oboru, pustili záhy do podnikání. 
Tu dobu nikdy nezapomenu, byla to mě nejšťastnější doba rodinná i celospolečenská, plná nadějí, optimismu a nečekaně nabyté svobody.

Příslušné pasáže z téhle naší rodinné kroniky, s vynecháním čistě rodinných záležitostí, jsem již před lety donesla Petře Hejralové do muzea k okopírování, jako autentické svědectví té doby. A dá se v hledání informací z té doby dnes ještě snadno pokračovat, polovina z nás přeci byla u toho (my starší) a dodnes si to pamatujeme.

Tyhle výlety do minulosti mě hrozně baví a baví mě o nich i psát.
Proto jsem do kroniky 2014 zařadila oddíl Historické okénko a v něm pár kapitol o brodské minulosti. V roce 2014 se v Brodě dělal terminál, tak jsem tématicky zařadila kapitolu o historii dopravy v Brodě, hlavně autobusové. Jsou to hrozně zajímavé věci. Další kapitola z historického okénka jsou  Místní názvy jakožto otisk dávné a zapomenuté minulosti. 
Většina lidí z Brodu neví, proč tu  máme Železnou ulici, Jirchářskou ulici, kde se dodnes říká Na louži, proč je jedno sídliště na Vaněčkově nábřeží a druhé Na Vápence, proč je na Trávníkách ulice Františka Balatky, proč říkáme Panská zahrada, Rafanda apod.
Budete asi mnozí překvapeni, jak moc je v těch názvech zašifrovaná dávná i nedávná minulost (opravdu už od středověku - třeba ta Železná ulice).

Kronika 2014 je předpřipravená. Musí ji ještě přečíst a odsouhlasit starosta. 95% té kroniky jsem donesla v květnu letošního roku ke zkontrolování starostovi na flešce, jeho asistentka si to nahrála do počítače, pan starosta mě tam viděl a otevřenými dveřmi slyšel náš hovor, že tu kroniku tam nesu.
Dodnes nemám jedinou reakci. Nevím, zda to někdo četl, asi to tam dodnes, jak to vypadá, kdesi leží ladem. A tak nemám důvod tam nést těch posledních pár kapitol, když k předchozím se za 7 měsíců nikdo ani slůvkem nevyjádřil.

V kronice 2015 je v Historickém okénku přehled historie mostů v Brodě, tématicky takto, protože se v roce 2015 tady dělal nový most. A dále tam bude vyprávění pár pamětníků na různá témata z historie Brodu za posledních 70 let. Máte se na co těšit. 
Až bude kronika 2014 přečtená starostou a poté vytištěná a orazítkovaná městem, tak jeden výtisk dám i do brodské knihovny, ať si v ní kdokoli může počíst (asi se nebude půjčovat domů, ale bude možné si v ní číst přímo v knihovně.)  
Takže - tolik o kronice.

Hezký den

A.K.

Předmět: Kronika Brodu

Dobrý den všem,

zítra 3. května 2018 je po dvou letech zas akce Otevřená radnice. (Od 13 do 16 hodin).

Při ní budu také na radnici u městských kronik z posledních 70 let. Budu tam mít i mnou psanou kroniku z roku 2013, za kterou jsem dostala ocenění 3. místo v LB kraji.(společně s kronikou Evy Vozkové za rok 2012 - soutěž kronik se vždy vztahuje ke dvěma ročníkům zároveň).

Budu tam mít i vytištěnou, dosud nesvázanou kroniku roku 2014. Tato kronika zatím nemůže být svázána, protože podle kronikářských předpisů musí být každá kronika nejprve orazítkovaná a odsouhlasená vedením města.
Já jsem kroniku 2014 dávala na flešce asistentce starosty Ing. Jitce Kolové už před dvěma lety, pan starosta o tom ví, měl tehdy otevřené dveře, pozdravili jsme se a můj rozhovor s Jitkou o tom, že nesu kroniku na flešce, slyšel.
Nicméně - od té doby nijak a ničím nezareagoval, nevím, zda kroniku četl a nevím, kdy a zda se k ní vyjádří.
Kroniku 2014 jsem tedy dala na infocentru vytisknout, abych ji aspoň takto - nesvázanou, neodsouhlasenou vedením města - mohla zájemcům při akci Otevřená radnice ukázat.
Tedy - město ji dostalo podruhé, asi tak před 10 dny.
Ani tentokrát - podruhé - od vedení města absolutně žádná reakce - zda se tím budou zabývat a kdy. Prostě - bez reakce.....
Takže kronika 2014 stále čeká na odsouhlasení vedení města. Na absolutní NEsoučinnosti a  NEreakci pana starosty to stále vázne a stojí.

Kroniky 2015, 2016 a 2017 mám tedy zatím jen v počítači a pořád je tedy průběžně doplňuji dalšími kapitolami. Nespěchám, nemám proč, když ani ta kronika 2014 není po dvou letech od vedení města nijak zkontrolovaná, případně odpřipomínkovaná.....

Pro zájemce o historii Brodu s sebou  u vezmu ještě mnohé další písemnostii a materiály z mého osoobního archivu (tyto věci sbírám - prosím, kdybyste kdokoli jakékoli písemnosti k Brodu měl, hlavně je nevyhazujte!!!). 

Těším se se zájemci o brodskou historii zítra na viděnou.

Alena Kortanová

Počet příspěvků: 28 zobrazené: 21 - 28
< 1 2 3 >