Vše o Železném Brodě

Problémy se stavbami

Počet příspěvků: 5 zobrazené: 1 - 5

Předmět: Problémy se stavbami

Dobrý den. Mohl by se někdo vyjádřit trochu obsáhleji, neý v 5+2o co přesně se jedná, jaké budou důsledky a jak se bude pokračovat? Popřípadě, co vše se bude muset pozastavit?

Předmět: Problémy se stavbami

Dobrý den, už jsem o tom psal na Facebooku. Tak tedy kopíruji:
Každá stavba má své problémy. Některé jsou nepředvídané ( např. shnilé krovy objevené při realizaci zateplení MŠ Slunečná nebo dodatečné práce na DDM ). Pozdní termíny nám na těchto stavbách i na ZŠ Pelechovská paradoxně stavby výrazně zlevňují.
V Železném Brodě se konečně staví, je to náročné pro radnici, ale i pro lidi. Stavby se dotýkají hlavně chodu školských zařízení, na konci se ale můžeme všichni těšit na pěkné a opravené objekty. Jeden z realizovaných projektů je sice po minulém vedení ( RPS Jiráskovo nábř. ), ale ty ostatní byly buď nepoužitelné ( terminál ) nebo jsou nové ( všechny zateplovačky ). Jediný zásadní problém vidím ve ztrátě dotace na Jiráskovo nábř. ( 1,25 mil. Kč ), za administrativní chybu bude vedoucí Odboru rozvoje p. Mach sankcionován. Na druhé straně, když takový člověk včas najde chybu externího administrátora na terminál, zabrání sankcím v řádu miliónů a přináší další desítky miliónů dotací, nedá se mluvit o neúspěšném úředníkovi.
Do Brodu proudí třikrát více dotací než za minulého vedení, staví se několikanásobně intenzivněji ( a je co dohánět ) a to je úspěch, který se nemusí líbit všem. Politické pózy ( pane Hoření ) ale lidi nezajímají, je zajímá, jestli se to opraví nebo ne.

Hezký večer všem

André Jakubička

Předmět: Problémy se stavbami

Zdravím. Já bych pane starosto p.Vedoucího odboru nijak nesankcionoval. Já bych ho za odměnu poslal projít si všechna místa, o kterých si myslí, že je nějak účinně kontroluje Městská policie. Ta místa, o kterých jsem se zmiňoval tady, ale na jiném vláknu. A, že by se dost prošel. Potom by třeba i něco, o čem je přesvědčen, že funguje, zjistil, že moc nefunguje. Hlavně, aby ho nikdo při té obchůzce nepřejel. Mezi námi je moc velké množství šílenců, kteří sice mají řidičáky, ale tohle od nich rozhodně hrozí.

Předmět: Problémy se stavbami

Protože se chyby se stavbami týkají především mě, měl bych okomentovat stav, o kterém jsem informoval na jednání zastupitelstva, a následně se objevili v tiskovinách.

Pokud začnu od toho méně "průšvihového", tak na zateplení ZŠ Pelechovská, mateřských škol a domu dětí došlo k závažnému zpoždění s realizací. Jen část problémů lze označit jako objektivní (třeba nutný posun prací z důvodu deštivého období v září), většina je způsobena chybami na straně dodavatelů. Překvapující pro mě je, že ani základní donucovací prostředek, tedy vyměření sankcí za pozdní předání stavby, nemá potřebnou váhu. Ke zpožděním docházelo a asi i bude docházet, čímž ale nechci tvrdit, že bychom se s tím měli smířit. Bohužel stávající znění zákona o veřejných zakázkách nám neumožňuje zohlednit dobré či špatné zkušenosti s dodavateli, a výběr pouze na základě nejnižší ceny, do kterého jsme zákonem tlačeni, je již celostátně kritizován, ale prozatím bez konkrétního výsledku.

Problém se zadáním stavby Terminálu nastal zjištěním, že v zadání zakázky byla chyba ve stanovení doby, po kterou se podávají nabídky. Byla stanovena na 22 dní, ale u zakázek s očekávanou částkou přes 50 mil. Kč se měla prodloužit o polovinu. Chybu jsme našli a administrátor bude řešit případné finanční náhrady vybrané stavební firmy. Co se týká samotného Syneru, který dal nejvýhodnější nabídku, tak z jejich strany k pochybení nedošlo a jsou v této záležitosti víceméně poškozenou stranou. Jednání o odstoupení od smlouvy jsou však z jejich strany korektní. Samozřejmě bych byl raději, kdybych chybu našel dříve, ale zde jsem přesvědčen, že městu žádná škoda nevznikla ani nevznikne,

Za svoje největší pochybení považuji chybu v zadání na dodavatele II. etapy sídliště na Jiráskově nábřeží. Základní chybou bylo, že hodnotící komise měla 3 členy, zatímco podle zákona má mít 5 členů. Je to formální chyba, ale z důvodu odebrání dotace je to neomluvitelná chyba. Nemá smysl to z mé strany dále komentovat. Také si nemíním navrhovat postih, protože to je záležitost mých nadřízených. Chyba to je, postih bez řečí přijmu.

Co se týká dotazu pana Tribučka na omezení prací - na Jiráskově nábřeží měla být zrealizována parkoviště, zrekonstruovány a nově postaveny boxy na odpady (podobně jako ve Vaněčkově ulici) a zrekonstruováno osvětlení u garáží. V omezené míře bude dokončena stavba parkovišť. Nebude zrealizováno parkoviště v Poštovní ulici u domu č.p. 717 (7 míst) a u domu č.p. 715 (4 místa) a nebudou se realizovat boxy na odpadové nádoby. K realizaci dojde, až se nám podaří najít vhodný zdroj a postup financování.

Kromě toho, že město díky této chybě přišlo o dotaci, tak mě samozřejmě mrzí i to, že jsem tímto poškodil práci svých kolegů, kteří žádost o dotaci připravovali.

Jen jako dovětek - oceňuji ironickou poznámku pana Kunsta. Přestože se v diskusi občas "škádlíme", myslím si, že osobně máme řadu podobných názorů na dopravu ve městě. Mně sice více než výjezd z Poříčí vadí chybějící chodník ze Dvírek - zrovna včera večer jsem jel na Splzov a v šeru kdy vám do očí svítí protijedoucí auta, tak pěšáky na krajnici prostě nevidíte. Ale jinak očekávám, že během několika let se bude automaticky v centrech měst jezdit třicítkou, jako je to třeba v sousedním Sasku, což vyřeší hodně problémů. Po nábřeží Obránců míru chodím pěšky poměrně často, po mostě s dírami a loužemi také, chybějící chodník k ZUŠ podél Masarykovi ulici se snažíme také nějak řešit alespoň v rámci přípravy projektu, ... no je toho poměrně dost. Ať jsou zde v diskusi odpovědi jakékoli, tak si stížnosti a podněty prověřujeme. Že se ale vše nedaří řešit rychle není jen otázkou peněz, ale i jednání s majiteli pozemků a posuzováním, jestli finanční náklady jsou adekvátní technickému řešením. A to je dnes asi vše.

Předmět: Problémy se stavbami

Všechny stavby jsou bez lešení. Odhalily se tak v plné kráse. Mám radost, že pár koutů v Brodě se zase proměnilo. Obzvlášť, když jde o školní organizace.

André Jakubička
Počet příspěvků: 5 zobrazené: 1 - 5