Vše o Železném Brodě

Greenway Jizera 2000 - 2050?

Počet příspěvků: 51 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 4 5 >> >

Předmět: Greenway Jizera 2023

Dobry den
v unoru jsem umistil vedle stavajicich kamer spolku hydronet 
snimajicich mesto a stavidla jeste treti kamerku -  mirici na zacatek staveniste Greenway Jizera
Prilklaam nahore vybrane galerie snimku tehle kamery  za uplynulou  dobu, ukazujici promenu toho mista  v poslednim mesici,  od  doby zahajeni stavby :)

Předmět: Greenway Jizera 2000 - 2050?

Dobry den
doplnil jsem galerii  snimku, uvedenou vyse  (a nekdy to poradne promazu :)  i o zabery hlavne kolem  usti druheho Vratskeho/Prosicskeho  potoka. Dnes byla hladina velke vody cca 100 - 150 cm nad  obvyklou hladinou nizke vody -  cili lze si udelat predstavu o velikosti zdi, ktere budou potrebne naproti elektrarne (tam je to zrejme nejslozitejsi usek)  i napriklad  zde nad ustim toho druheho potoka  (zeleznice je zde pri pohledu z praveho brehu  schovana za terennim zarezem    https://photos.app.goo.gl/qvU9zZ352iFLs3NP7  ) 

 https://photos.app.goo.gl/DmTAK2kfWmsVzHbk6

K levemu brehu Jizery nad splzovskym jezem se vypravim nekdy priste :)

Předmět: Greenway Jizera 2000 - 2050?

Dobry den, koukam na tu dokumentaci, prihodil jsem par relevantnich vyrezu z ni do galerie fotek, zminene vyse. Zacnu starym vojenskym vtipem (kterym kdysi soudruh  major, velitel nasi  roty,  komentoval  pred cvicenim praci s mapami, co nam, velitelum cet, predaval) 

"Pokud se mapa a  realita od sebe odchyluji, plati mapa!"
:)
Ja si tedy cast tech map  co jsou v informacich na webu mesta zkopiroval,  ale porad pro mne nejsou dost podrobne. Co si taky napr. myslet o mape, kde neni zanesen ani jeden strom z tech stovek, co se budou kacet   a nekdy to jsou mohutne stromy rostouci tam mozna uz od doby po postaveni zeleznice roku 1859. (Je tam tedy misty napsano slovo  "nalet". Ja netrpim nejakou precitlivelosti ohledne "ekologie" ale zasah do brehovych porostu to bude v celem useku od Brodu do Splzova brutalni.)  Vezmu muj oblibeny usek - dobre ilustrujici obtize te stavby - pobliz  patniku zeleznicni  kilometraze 111.2.   

https://photos.app.goo.gl/pHd2g3A8UbWpRFiq6

  Bude tam zrejme dole masivni kamenna zed  primo v rece, povrchem stezky tam bude "lomova vysivka" (?) V inkriminovanem useku - a take predtim,  pred starym zeleznicnim mostem   povede stezka   uplne dole,  v mistech aktualniho brehu reky ale mezitim se zvedne temer do urovne zeleznice, to znamena dva prudke sjezdy/vystupy po te budovane kamenne stezce

https://photos.app.goo.gl/egup44UrypYHxdQx5

https://photos.app.goo.gl/uPJrdTdopKgSbZew5

Ten kamen se priveze zeleznici, nebo ho dovezou nakladaky korytem Jizery?  (To se docela projedou, tou rekou.) Kolik to bude stat? Pritom tohle je pouze jedno obtizne misto te stezky, kolem vjezdu do lisenskeho tunelu a pri  usti druheho potoka od Vratu to bude nemene komplikovane. 
 
Pardon, ty odkazy mi nejdou naformatovat ale jsou v te galerii co jsem uvedl v minulem prispevku

Předmět: Greenway Jizera 2000 - 2050?

Informace k projektu jsou na webu města:
https://www.zeleznybrod.cz/cz/rozvoj-mesta/seznam-akci/cyklostezka-greenway-jizera.html

Předmět: Greenway Jizera 2023

Dobry den vsem
prosel jsem si dnes s fotoaparatem trasu pripravovane Greenway pod Brodem az k vytoku z poricske elektrarny Nepromazana galerie vsech snimku je zde  

https://photos.app.goo.gl/rHYgBFTpUxhwNHss8

Opravdu by mne zajimalo, jak ta stavba bude vypadat v mistech, jako je treba toto   https://photos.app.goo.gl/VSZGqxF5yFhFxLCVA

kolik to bude stat a jak se to bude delat? Kamenna ci betonova zed se zabradlim zapustena v rece? 300m takoveto zdi jen na zminenem useku od stavidel? (Plus rekneme obdobne dlouhy usek jiz  v lehcim terenu.)  To je mnoho tisic  tun kamene, ktery je nutno odnekud privezt (vlakem a shodit dolu z naspu? nakladaky jezdicimi korytem reky? Nebo to  kameni bagr nahrne z koryta?)   Mnohe stromy i na tech fotkach maji cervene a zelene puntiky, da se dle toho odhadnout kudy ta "stezka" ma vest. Ja jsem svuj nazor na tuhle "green"way zde v minulych 15 letech napsal vicekrat, zajimal by mne nazor dalsich  obcanu na tento projekt. Ktery byl - pamatuji li se dobre - ve volebnim programu snad vsech volebnich uskupeni v Brode v minulych desetiletich :) Existuje nejaky - aspon - nacrtek jak ma ta "stezka" v detailu vypadat treba v tom  useku  naproti elektrarne,  kolem  zeleznicniho  kilometru 111.2 ? Ma to  tam vest vicememe korytem reky, jinde to nejde - tak jako i v mnoha dalsich usecich trasy

Cim ma byt ta nova, kamenita. uzka, vlhka a kluzka, pri padu nebezpecna  stezka vedouci  cerstve vykacenym brehem  nad polovyschlou vybagrovanou rekou tak atraktivni? Dle meho nazoru jedina opravdova atrakce je tam ten Liebieguv most. Skoda, ze se ho nepodarilo do te stezky nejak - spolu s komunikacemi na Porici a vedle nahonu - zakomponovat.


Předmět: Greenway Jizera 2000 - 2050?

Pokud se jedná o náklady, už by se mělo spíš s lítostí počítat, kolik to stojí, že cyklostezka nestojí.

Předmět: Greenway Jizera 2000 - 2050?

Dobrý den pane Vlachu,
těší mě váš zájem o cyklostezku a to, že někdo přemýšlí i pomocí selského rozumu.
Vámi popisovaná akce byla celá v režii Povodí Labe, které jako správce toku čistil koryto v podjezí. Tuto akci jednou za X let dělají. Bohužel pouhé navožení na levý břeh Jizery nebylo možné, protože právě Povodí Labe by bylo proti tomu, aby se skladoval jakýkoliv materiál v toku nebo jeho blízkosti. Na akci ještě není vydáno ani územní rozhodnutí, a tak by se de jure jednalo o skládku odpadů.
Ale příprava cyklostezky probíhá, chybí nám v současnosti pouze dva souhlasy, přičemž jeden je vázán na druhý.
Martin Řehák

Předmět: Re: Greenway Jizera 2000 - 2050?

 Dobry den

dle meho nazoru by selsky rozum resp. uslovi "lepsi vrabec v hrsti, nez holub na strese' mel vest k uvaham, zda pro budouci "Greenway" nevyuzit v oblasti Porice spis pravy breh Jizery a/nebo  breh nahonu.  Opravdu nebezpecnym  pro cyklisty - kteri v tomto useku take nejvic prekazeji   nakladakum apod.-  je totiz prave  usek od namesti do Dvirek, ktery by stezka pres Poric  pomohla resit. Pocatkem jakekoliv vecne  diskuse  o "Greenway" by mela  byt  i otazka, kolik ta trasa bude stat - a kdo to zaplati. Zda to bude stavba za  desitky/stovku milionu ci krivolaka pesinka na vetsine sve trasy s ceduli "Cyklisto, sesedni z kola". A jak ta  trasa ma  d e t a i l n e  vypadat v kritickych mistech, treba v useku   naproti elektrarne :)

Plus by melo smysl uvest, kolik by stala  rozumna lavka pod stavidly. Porovnat to s cenou kilometru  "stezky" (od stavidel dolu po levem brehu)  postavene tak, aby  stezka zaroven vyhovovala  prisnym omezenim a pozadavkum Povodi, Spravy zeleznicnich cest a pritom byla rozumne a bezpecne  pouzitelna i pro cyklisty. Plus zopakuji nazor ze stary zeleznicni Liebieguv most by mohl byt jednou z mala opravdovych atrakci te budouci stezky   

V dobe dobudovani    Greenway uz bude davno vetsina navstevniku Maloskalska  jezdit na elektrokolech a mozna by tedy spis melo smysl budovat  Greenway z Lisneho kolem Suchych skal a  pres Vrat dolu - a uvazovat o vhodnych zkratkach pro ta elektro/kola - at nemusi vsude jezdit po stavajici silnici. Cili napr. postavit stezku z  Porice pres Jizeru do  Propastneho  apod.  

Předmět: Re: Greenway Jizera 2000 - 2050?

 Jeste dodatek k cenam mostu a lavek. Nova lavka v Plavech je  zde . Odhadem   5 - 8  takovychto lavek by bylo zapotrebi k postaveni rozumne Greenway mezi Lisnym a Semily  tak, aby se obesly zvlast  komplikovane,  strme  a uzke useky mezi rekou a zeleznici -  kde budovat estakady by bylo nejspis  drazsi, Lavky na Riegrovce (musel by se prekonat odpor ochranaru v teto SPR :) by mohly byt i levnejsi - koryto reky je zde velmi uzke - naopak na Jizere pod Brodem by byly nakladnejsi (potrebny pripadny  stredni pilir pod stavidly atd.)

Zopakuji svuj nazor, ze pouhe prodlouzeni "Greenway" z Lisneho do Brodu zastinenym, vlhkym lesnatym terenem  kolem poloprazdne  resp. stojate reky zadny velky prisun navstevniku Brodu neprinese  - zatimco "Riegrovka" tedy zrpvozneni pohodlne cyklostezky kolem celeho toku Jizery v nasem kraji - by mohla znamenat opravdovy prulom v  cyklisticke navstevnosti techto mist

Počet příspěvků: 51 zobrazené: 1 - 10
< 1 2 3 4 5 >> >