Vše o Železném Brodě

STUDNA

Počet příspěvků: 3 zobrazené: 1 - 3

Předmět: STUDNA



Vážení spoluobčané, chci vám vyprávět příběh o aroganci moci, bezohlednosti a lhostejnosti.

Jmenuji se Jana Hošková, bydlím v Železném Brodě, Vrší 281. Vlastním studnu na parcele 2452/2. Od roku 1993 bojuji za čistotu vody v této studni.

Studna byla znečišťována fekálními bakteriemi, byla vyčerpána, byly odebrány vzorky přímo pramenů a bylo zjištěno, že prameny přitékají již znečištěné fekálními bakteriemi z pozemku manželů Otakara a Zdeny Skrbkových - Vrší 781, Železný Brod.

Okresní úřad v Jablonci nad Nisou – referát životního prostředí provedl tehdy šetření na jejich pozemku. Šetření prokázalo, že na pozemku volně vytékají na několika místech splaškové vody. Skrbkovým byla dne 1. 12. 1993 nařízena nápravná opatření. Všechny splaškové vody měly být svedeny do nepropustné žumpy a ta měla být pravidelně vyvážena.

Uvěřili jsme, že si sousedé uvědomili, jak vzácné prameniště jejich louka je a že se podle toho zachovají! Doufali jsme, že provedené opatření bude příslušným orgánem zkontrolováno.

Po dvaceti letech jsme zjistili, že situace je naprosto stejná. Splašky nebyly svedeny do nepropustné žumpy. Rozbor vody ze dne 26. 7. 2013 prokázal 576 koliformních bakterií ve 100ml vody a 162 E. Coli.

Dne 1. 10. 2013 jsem podala podnět k novému šetření na pozemku manželů Skrbkových. Tímto byl pověřen Mgr. Martin Hoření z referátu životního prostředí V Železném Brodě – vodoprávní úřad. Šetření proběhlo dne 15. 11. 2013 bez naší účasti. Nikdy jsme nebyli pozváni na žádné jednání. My poškození jsme pana Mgr. Hořeního nezajímali. Nezajímala ho ani historie naší studny, ani výsledky předchozích rozborů. Do konce roku 2013 jsem nedostala žádnou zprávu o výsledcích šetření! Začátkem ledna 2014 jsem telefonicky prosila pana Hořeního o písemné vyrozumění. Čekala jsem marně dalších 14 dnů. Manžel požádal o schůzku se starostou a jeho zástupcem. Ti pozvali k jednání i pana Hořeního. Dne 28. 1. 2014 jsem teprve dostala dopis. Dozvěděla jsem se, že manželům Skrbkovým bylo uloženo provést stejná opatření, jako před 20 ti lety. Dále jsem se dozvěděla, že uvažují o stavbě domovní ČOV. Pokuta žádná! V dopise bylo psáno, že budu o všech dalších krocích písemně informována. Dne 28. 5. 2014 jsem žádala pana Hořeního o písemné informace a prosila o písemnou odpověď do 30 ti dnů. Na tento dopis jsem nikdy žádnou odpověď nedostala. Nechápu chování tohoto úředníka!

Dne 21. 7. 2014 jsem znovu nechala odebrat vzorek vody. Asi 8 měsíců už neměla Skrbkovým žumpa unikat a výstavba domovní ČOV u Skrbků byla v dohledu. Výsledek mě mile překvapil. Koliformních bakterií bylo 51 ve100 ml vody a E. Coli zmizely docela. Uvěřili jsme, že se to úžasné prameniště vyčistí a voda bude opět, jak se dříve označovala, kojenecká! Prameny jsou vydatné, napájejí i další studnu. Ta je pouhých 10 m od naší studny a zrovna tak nakažena fekálními bakteriemi, jako ta naše. Je to studna obecní. Obec z ní dává vodu 4 rodinným domům v naší obci.

Manželé Srbkovi uvedli ČOV do provozu v říjnu 2014. Udivilo nás, že k dvougeneračnímu domu si nechali vyprojektovat tu nejmenší variantu, hodící se k zahradní chatce. Bylo nám řečeno, ať se nestaráme!!!

Po 10 ti měsících provozu ČOV, dne 18. 8. 2015 jsem nechala opět odebrat vzorek vody. Byla jsem zděšena. Koliformních 195 ve100 ml vody, a E. Coli se znovu objevily ve velkém množství 123 ve 100ml vody.

Počátkem září 2015 jsem znovu podala podnět k šetření na pozemku manželů Skrbkových a to na ODBOR ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ a STAVEBNÍ ÚŘAD v Železném Brodě. Telefonicky jsem prosila pana Miloše Palu, vedoucího odboru životního prostředí, aby se mnou o mém problému komunikoval on, když pan Hoření toho nebyl schopen. Do dnešního dne nevím, zda šetření proběhlo a s jakým výsledkem. Pro nás je tento problém velmi závažný a nechápeme chování zdejších úředníků.

Asi před 9 ti lety byl na část naší rozbité Vršecké silničky položen asfaltový koberec. V zápětí byl rozkopán do hloubky 2m. Byl budován nový posilující vodovodní řad Dupanda – Železný Brod. Tento probíhá 12 m od našeho domu. Celá léta bylo potrubí bez vody, tedy naprosto nefunkční. Proč drahá investice nesloužila? V roce 2013 a 2014 jsme se zajímali o vodovodní přípojku. Stále nám bylo opakováno, že je to v jednání. Prý teprve letos bylo potrubí naplněno vodou. Připojit se však nelze – je to v jednání!

Úředníci MÚ nám všem doporučují „až to konečně dojednají, abychom se všichni napojili na tento vodovod. Konečně by od nás měli totiž pokoj. Ničím bychom je už neobtěžovali. Sousedé by mohli dále spokojeně a beztrestně kálet do vydatných pramenů, původně kojenecké vody. Ze studní by nebyl odběr a prameny by se pomalu zanášely.

Co mi poradíte přátelé ? Mám opět NĚKAM telefonovat, nebo se stejným výsledkem volat z okna ? Mám sepsat další poníženou supliku a NĚKAM ji poslat ? Mám to vzdát ? Myslíte si, že se vás můj příběh netýká? Vy přece žádnou studnu nemáte ! Je tento příběh vůbec o studni ?

Zdraví Jana

Předmět: STUDNA

Dobry den, chtelo by to i vyjadreni druhe strany a "rozhodciho organu" tedy Mesta. Jen pridam dve obecne poznamky: 1)  Pocitadlo tohoto webu registruje i opakovane navstevy 
a u takovehoto, pomerne obsahleho a - dle meho nazoru - dobre napsaneho clanku lze predpokladat, ze vetsina  ctenaru  textu se k nemu treba jeste vrati. Z cehoz pak  vychazi realny odhad pro pocet ctenaru  Vaseho prispevku nejvyse tak  50 za prvni  den. A to mi prijde u mesta, kde pocet  uzivatelu internetu je radove 100 krat vetsi - dost  malo. Asi uz vsichni vedi, ze tady se na dotazy stejne vetsinou neodpovida :)  Jinde to neni lepsi, zajem o veci verejne vseobecne upada.  2) Tak jako louka, na kterou usti odpadni vody jedne domacnosti muze byt zdrojem pramenite vody pro dalsi domacnosti  tak i  komin  (dobre ci mene dobre provozovany)  jednoho domu muze ovlivnovat kvalitu ovzdusi  v domech sousednich. Tahle druha otazka se  mimochodem nedavno resila na TOP urovni primo v poslanecke snemovne  http://www.tydenvlk.cz/externi-prispevky/opravdu-souhlasime-s-omezenim-domovskych-prav 
:)

Předmět: STUDNA

Dobrý den, nevím, jestli mohu radit, nejsem znalcem v oblasti vodního zákona a souhlasím s panem Zahradníkem, že neznáme názory obou stran ani kompetentních zástupců MÚ. Proto snad jen velmi všeobecně.


Podle mého názoru mám za to, že pokud někdo prokazatelně „vypouští odpadní nebo důlní vody do vod povrchových nebo podzemních, popřípadě do kanalizace, v rozporu s vodním zákonem,3i)“, přímo nebo z důvodu malé kapacity domácí ČOV, dopouští se přestupku na úseku vodního hospodářství.


Pokud by nebyla opravdu činěna náprava po upozornění ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ a STAVEBNÍHO ÚŘADU města Železného Brodu, lze se obrátit na Českou inspekci životního prostředí nebo Krajský úřad v Liberci, což jsou orgány oprávněné k ukládání případných pokut za porušování Vodního zákona - č. 254/2001 Sb.


Podle mého názoru rovněž nově zřízené vodovodní potrubí a možnost připojení (mimochodem několikanásobně dražšího média) by nemělo mít s prokazatelným znečišťováním jakýchkoliv pramenů či studní absolutně nic společného.


Nevím, zda to bude komu co platné, ale zasílám zároveň odkaz na plné znění Vodního zákona - č. 254/2001 Sb. http://zakony.centrum.cz/vodni-zakon


Pěkný podzim všem.

Zdeněk Hromas
Počet příspěvků: 3 zobrazené: 1 - 3