Září 2018
Peter Hoeg: Susanin efekt
Skandinávská kriminálka od autora Citu slečny Smily pro sníh, v níž se do tradičně temného žánru míchá i politická fantasy a černý humor. Hrdinka knihy má nevšední schopnost: umí kohokoliv přimět k tomu, aby jí vyzradil svá největší tajemství a přání. Na cestě po Indii se jí to však nevyplatí a teď jí hrozí vězení. Aby mu unikla, zaplete se do mezinárodního komplotu…
Annie Barrows – Mary Ann Shaffer: Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
Půvabný román, podle něhož letos vznikl i hvězdně obsazený film. Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka humoristických esejů se rozhlíží po námětu na novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím korespondence dozvídá o podivuhodném Spolku přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek, který během války založili obyvatelé okupovaného ostrova Guernsey.
Ludvík Němec: Žena v závorce
Komplikovaný sugestivní román s pavučinou mnoha malých jednotlivých příběhů a s motivem duševně nemocné hrdinky – stárnoucí spisovatelky, propadající se do představy, že se celý svět odehrává jen v její hlavě. Tíživým příběhem prostupuje všudypřítomná literatura a také filozofická otázka, zda náhodou skutečně nejsme jen postavami v jakési bizarní hře.
Vlastimil Vondruška: Jičínské pole mrtvých
Za městem Jičínem na cestě k Zebínu je ohrazená louka, na níž se od pradávna pohřbívaly oběti morových epidemií, ale také popravení zločinci, sebevrazi a kacíři. Jednoho dne se na této louce objeví mrtvé tělo velíšského lesmistra.
Heather Morris: Tatér z Osvětimi
Kniha podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly, využil svou nepatrnou volnost k činům…
Dirk Husemann: Ledoví piráti
Středomoří, léta Páně 828. Viking Alrik a jeho posádka se věnují zvláštnímu, ale výnosnému obchodu - dovážejí na svém drakaru z Etny do Ravenny náklady ledu. Ještě rychlejší než ledoví piráti je jejich pověst, která tak dorazí i k benátskému dóžeti, který je pověří zvláštním úkolem.
Anna Cima: Probudím se na Šibuji
Debutový román české japanoložky, který se odehrává na dvou kontinentech a ve dvou časových rovinách zároveň. Zjistíme, že splnění snu nemusí vždy přinést jen radost a štěstí.
Laini Taylor: Snílek neznámý
Fantasy román je první částí série. Hlavní hrdina Lazlo Neznámý, kterého vychovali mniši, má i jiné jméno. Říkají mu Snílek, jelikož touží po tom, aby jednou spatřil město Pláč, město, jehož jméno bylo zapomenuto a stalo se mýtem. Lazlo jako knihovník pátrá po jakémkoliv důkazu o existenci tohoto města, až do dne, kdy se objevíí cizinec, jenž z tohoto města pochází.
Pavel Kolář: Labyrint pohybu
"Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny," tvrdí profesor Pavel Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V rozhovorech s novinářkou Renátou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek. Odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně.