Připravujeme: Za tajemstvími kraje pod Kozákovem

13.01.2017
V pátek 20. a 27. ledna zveme širokou veřejnost na 2 přednášky pana Ladislava Šourka Za tajemstvími kraje pod Kozákovem aneb Putování po stopách našich předků mezi Turnovem a Železným Brodem. Přednášky proběhnou v aule SUPŠS v Železném Brodě od 18.00 hodin.

 

 

 

 

 

O obsahu přednášky:

Protože se program kvůli obsáhlosti rozdělil na dvě části, trochu se, bohužel, ztratil původní smysl přednášky, kdy jsem chtěl najednou projít celou historii krajiny. Od dob kolonizace po současnost. Ta druhá část je nedílným pokračováním té první.

V první části se začíná pohledem z Kozákova (foto), a zmínkou o jejich sopkách. Dále: V krajině jsou vidět body důležité pro středověkou kolonizaci. Mladá Boleslav, klášter Hradiště, Jabloneček, Jablonné, Turnov. To nelze přeskočit.  Sice tu již před tím bylo nějaké osídlení, ale teprve kolem přelomu 10. a 11. století se začalo s výraznějším organizovaným rozvojem krajiny. U nás byl tehdy centrem Boleslavský hrad a následně i město Mladá Boleslav. Markvartici, kteří tu již působili, založili v polovině 12. století klášter Hradiště, což byla taková technická divize na konkrétní uskutečnění jejich plánů. Dalším krokem bylo zakládání dalších měst – Turnov, Jablonné a také Železného brodu.  Každé z těchto míst mělo svůj účel. Turnov obchodní. Bylo to místo, odkud startovaly výpravy k přechodu hor. Pokračoval jsem tedy Turnovem. Původem jeho jména a zabočil jsem i ke kostelům v jeho okolí. Hruštický kostel je dle mého názoru středem krajinného rondelu, majícího původ již někdy v keltských dobách. Myslím, že je v tom mnoho zajímavého nejenom pro turnovany. Jablonné bylo spíš střediskem duchovním. O něm bude pouze několik vět.

Železnobrodsko a Bozkovsko sloužily jako zdroj železa. Další část je hlavně věnovaná starému železářství v okolí Železného Brodu. Ten byl podle staré pověsti založen bratry Berky a v závěrečné kapitole jsem se to pokusil doložit. U Brodu se také setkáme s mnichy cyriaky, kteří (zřejmě s Berkovci), kolonizovali severnější část krajiny. Jablonecko, Držkov. Poslední památkou na ně byla tzv. Železnobrodská Pieta.

 

                                    Autor

 

Zpět